پس از گذشت 2 ماه، هنوز مردم به سرمایه‌هایشان دسترسی ندارندسرگردانی کاربران صرافی کریپتولند

یکشنبه 03 مرداد 1400

کاربران می‌گویند از آنجا که مراحل احراز هویت برای ایجاد حساب کاربری در این صرافی آنلاین سختگیرانه بود و واریز و برداشت پول از طریق بانک‌های رسمی زیرمجموعه بانک مرکزی انجام می‌شد، آنها به این صرافی اطمینان داشتند.

دستگیری مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال کریپتولند و بسته‌شدن و این صرافی آنلاین سبب شده است که کاربران این صرافی آنلاین که تعداد آنها به بیش از ده‌ها هزار نفر می‌رسد از دسترسی به سرمایه‌شان محروم شوند. اگر چه گفته شده روند استرداد سرمایه مردم در حال بررسی است اما مشخص نیست این استرداد چه زمانی انجام می‌شود و همچنین خسارت سرمایه‌گذاران که در این مدت تنوانسته‌اند ارز دیجیتال خود را در زمان مناسب کاهش یا افزایش دهند، چگونه جبران می‌شود؟
حدود 2 ماه از دستگیری مدیرعامل یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال یعنی صرافی «کریپتولند» می‌گذرد. بر اساس اعلام پلیس فتا این دستگیری با اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور انجام شد و از تاریخ این دستگیری یعنی 27 اردیبهشت ماه سال جاری، دسترسی کاربران به حساب‌های کاربری‌شان در این صرافی آنلاین هم مسدود شده است.2 ماه راکد ماندن سرمایه سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال که معاملات خود را بر اساس تغییرات روزانه و حتی تغییرات در بازه‌های زمانی کمتر، برنامه‌ریزی می‌کنند، خسارت بزرگی است.
با رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال در جهان و در ایران در ماه‌های گذشته ده‌ها هزار کاربر ایرانی هم تصمیم گرفتند در این بازار سهمی داشته باشند و بخش قابل توجهی از آنها این سرمایه‌گذاری را از طریق صرافی کریپتولند که در این مدت اعتبار خوبی در میان کاربران پیدا کرده بود و قابلیت معامله با ریال در آن وجود داشت، انجام دادند.
با قرار گرفتن در جمع کاربران این صرافی به سادگی می‌توان فهمید که بخش گسترده‌ای از این کاربران مردم عادی هستند، بسیاری ازآنها را جوانانی تشکیل می‌دهند که با سرمایه‌های اندک خود نمی‌توانستند در وضعیت ناپایدار اقتصادی کشور کسب و کاری ایجاد کنند یا وارد بازار کار شوند بنابراین با فراگیری شیوه معاملات ارز دیجیتال، اندک سرمایه‌ای را که به آن برای آینده‌شان امید بسته بودند، در این راه گذاشتند.
برخی بازنشسته‌ها با پس‌انداز یک عمر کار و تلاش خود ارز دیجیتال خریده بودند.
همچنین برخی خانواده‌ها به دلیل نوسانات قیمت و مشکلات در خرید و فروش ارز و سهام بورس به این نتیجه رسیده بودند که قرار دادن سرمایه‌شان در بازار ارز دیجیتال می‌تواند آینده مطمئن‌تری را برای فرزندان آنها رقم بزند و دارندگان کسب و کارهایی که اکنون در دوره همه‌گیری کرونا ضرر کرده بودند، قصد داشتند از این راه بخشی از خسارت ها را جبران کنند.
هر کاربر به اندازه توانایی‌اش در این بازار سرمایه‌گذاری سهمی گذاشته بود و حالا همه این افراد با مقدار دارایی‌های کم یا زیاد، نگران سرمایه از دست رفته‌شان هستند.
پس از اعتراض‌های متعدد کاربران برای قطع دسترسی‌ آنها به دارایی و سرمایه‌شان در این صرافی، از اول تیرماه بنابر اعلام مقام قضایی کاربران باید به وب‌سایت این صرافی مراجعه کنند و با خود اظهاری میزان دارایی‌شان در این صرافی را اعلام کنند.
مقامات قضایی اظهار کرده‌اند که پس از بررسی و تقسیم کاربران به چند دسته، سرمایه کاربران به آنها پس داده می‌شود اما بعد از گذشت 1 ماه کاربران هنوز موفق نشده‌اند که به دارایی خود دست پیدا کنند.
این در شرایطی است که بنابر روال بازار ارز دیجیتال قیمت این ارزها به صورت متناوب و به سرعت در بازار جهانی در حال تغییر است و این مساله خسارات بسیاری را برای کاربران ایجاد کرده است.
بسیاری از کاربران می‌گویند که پیش از این دستگیری و بسته شدن سایت هرگز اخطاری از سوی سیستم قضائیه مبنی بر تخلف یا ممنوعیت کار با این صرافی ندیده بودند تا سبب شود آنها در کار با این صرافی احتیاط کنند.
کاربران می‌گویند از آنجا که مراحل احراز هویت برای ایجاد حساب کاربری در این صرافی آنلاین سختگیرانه بود و واریز و برداشت پول از طریق بانک‌های رسمی زیرمجموعه بانک مرکزی انجام می‌شد، آنها به این صرافی اطمینان داشتند.
همچنین پیش از این اتفاقات کاربران در برداشت، واریز و دسترسی به سرمایه‌شان مشکلی با کریپتولند پیدا نکرده بودند.
یکی از کاربران این سایت که اکنون دسترسی‌اش به حساب کاربری و سرمایه‌اش مسدود شده است به «پیام ما» گفت: «اگر مدیرعامل صرافی کریپتولند در هر حوزه‌ای کار خلافی انجام داده است نباید دود آن به چشم کسانی برود که در این صرافی حسابی داشته‌اند.»
او با اشاره به اینکه مقامات قضایی از کاربران خواسته‌اند خودشان میزان سرمایه‎شان در این صرافی را اعلام کنند، توضیح داد:«زمانی که شما در حوزه ارزهای دیجیتال کار می‌کنید ممکن است روزانه تراکنش‌های مختلف داشته باشید و از آنجا که اطمینان داشتیم این صرافی وجود دارد و ما همیشه به حسابمان دسترسی داشتیم هیچ‌گاه لحظه به لحظه موجودیمان را در جای دیگری ثبت نمی‌کردیم.»
این کاربر ادامه داد: «در این صرافی بیش از 100 نوع ارز دیجیتال وجود داشت و ممکن بود هر کس از هر کدام مقداری داشته باشد و از آنجا که میزان ارزش ارزهای دیجیتال ممکن است رند نباشد و اعشار داشته باشد، دشوار است که این اعداد به صورت دقیق در خاطر افراد بماند.»
او ادامه داد:« بهتر بود به جای خوداظهاری مقامات قضایی به کاربران مهلتی می‌دادند تا آنها بتوانند ارزهایشان را به صرافی دیگری منتقل کنند.»
او با اشاره به اینکه به کاربران گفته شده از این صرافی شکایت کنند، گفت: «معاملات ما به درستی در این صرافی انجام می‌شد حالا ما از چه چیزی باید شکایت داشته باشیم؟»
این کاربر با اشاره به اینکه زمان‌بر بودن بررسی‌ها و نامشخص بودن زمان دسترسی کاربران به سرمایه‌شان خسارت زیادی را برای آنها ایجاد کرده است، اظهار کرد: «ارزش ارز دیجیتال روزانه در فراز و فرود است. در همین مدت که دسترسی من به حسابم مسدود شده، سرمایه من کاهش پیدا کرده، زیرا در این مدت ارز دیجیتال رو به سقوط بوده و هر روزی که من نتوانستم ارزم را بفروشم باعث از بین رفتن سرمایه من شده است. اکنون چه کسی پاسخگوی از بین رفتن سرمایه من است؟»

احراز هویتارز دیجیتالبانک مرکزیصرافیکریپتولند
مطالب مرتبط
پیام خبر
2067
چارسوق
1962
استفاده از بیت‌کوین برای مبادلات تجاری و واردات کالا آزاد می‌شودبیت‌کوین، از مهریه تا تجارت
رییس کل بانک مرکزی: صرافی‌های مجاز برای خرید و فروش بیت‌کوین راه اندازی می‌شود
چارسوق
2092
بررسی‌های اخیر از نقش صنعت ماینینگ در بحران کمبود برق می‌گوید:ماینرها توازن تولید و مصرف را به هم می‌زنند
ماینرها توازن تولید و مصرف را به هم می‌زنند

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 دیدگاه برای “ سرگردانی کاربران صرافی کریپتولند

تو را به هر کی میپرستید سرمایه های مارا برگردانید، شرایط اقتصادی به اندازه کافی زندگی را برایمان جهنم کرده، ن ماشین داریم نه خانم داریم اندک سرمایه ای هم ک داشتید گرفتید، والا به همون خدااا اینجوری ملت رو اذیت نکنید خدا هست این دنیاا اخرش نیستااا، اه کسی رو دراوردن اشک کسی رو دراوردن تاوان داره هااا ????

تاسف باره که ۴۰ هزار کاربر که با خانوادشون میشن حدودا ۲۰۰ هزار نفر ذره ای برایه این حکومت و صدا سیما مهم نبود و یبار پیگیری نکردن

شمارو قسم به هرچیزی که دوست دارین از ما حمایت کنین زندگی ها دارن خراب میشن ما تمام داراییمون توی این صرافی بلک شده هیچ دسترسی نداریم از آخرین باری که موجودیمو توی لین صرافی دیدم 3 ماه میگذره شمارو قسم به هرچیزی که اعتقاد دارین از ما حمایت کنین زندگی اصلا برای ما قابل تحمل نیست به صدای شما حمایت شما کمک شما و همه خیلی نیاز داریم حتما این کامنت رو منتشر کنین همین دیشب یه آقایی اومد گفت دخترم مریضه و تمام سرمایم توی صرافی کریپتولنده مجبور شدم برم پول نزول بگیرم نشستم گریه کردم بخدا مارو اذیت نکنین خواهش میکنم من از شما خواهش میکنم خواهش میکنم خواهش میکنم حمایت کنین ما روزی هزاربار داریم میمیریمو زنده میشیم

مگه اینا به چیزی هم اعتقاد دارن که قسمشون میدی. خداوند هرکسی که باعث وبانی سرگردانی این مردمه را در عذابشون تعجیل کنه. دزدا ورانت خوارا وغارت بیت المال را ول کردن چسپیدن به این دوزار پس انداز که این هم غارت کنن. نفرین بر همه شما وهمه کسانی که چشم گوششون را روی ظلم به مردم بستن

سلام.
تمام مراحل ثبت نام را انجام داده ام و یک کد پیگیری بهم داده. الان که وارد میکنم. بهم پیام میده که شما احراز هویت نشده است و استعلام مخابراتی شما اشکال داره. در صورتیکه من قبلاً تمام مراحل احراز هویت را انجام داده بودم و به بالاترین سطح احراز هویت رسیده بودم. و این پیام را نه به من بلکه به اکثر کاربران کریپتولند داده شده است.

سلام.
تمام مراحل ثبت نام را انجام داده ام و یک کد پیگیری بهم داده. الان که وارد میکنم. بهم پیام میده که شما احراز هویت نشده است و استعلام مخابراتی شما اشکال داره. در صورتیکه من قبلاً تمام مراحل احراز هویت را انجام داده بودم و به بالاترین سطح احراز هویت رسیده بودم. و این پیام را نه به من بلکه به اکثر کاربران کریپتولند داده شده است.

سلام من تلفن ثابتی ک ثبت کردم فراموش کردم و تلفن همراه رو بجای ثابت ثبت کردم بقیه مشخصاتی ک وارد کردم مشکلی نداره حالا زده احراز هویت بخاطر مراجع مخابراتی یا تلفن ثابت رد شده لطفا راهنمایی کنید

ترو جونه عزیزانتون پوله‌مارو برگردنید بچه هام مریض شدن پول‌ دارو نداریم بدیم باز کنید صرافیو بتونیم یه ذره پولی که باقی‌مونده و برگردنیم به بهانه های مختلفم که احراز هویت همه رو رو کردین به کجا باید پناه ببریم ما ایرانیا کدوم کشور این‌کارو با مردمش‌میکنه اخه

سلام من ثبت نام کردم .تایید هم شد ولی کدی برام ارسال نشود اصلا هرجا هم پیگیرم کسی جواب گو نیست این دیگه چه داستانیه چند ماه پولم تو این صرافی گیر کرده نصفش که ریخته باقیشو هم شما ازاد نمیکنید چرا روز اول که سایت گرداب گفت خیلی سریع پیگیر میشیم مردم به پولشون برسن الان دیگه جواب گو هم نیستید چرا