پس از گذشت 2 ماه، هنوز مردم به سرمایه‌هایشان دسترسی ندارندسرگردانی کاربران صرافی کریپتولند

1400/05/03

کاربران می‌گویند از آنجا که مراحل احراز هویت برای ایجاد حساب کاربری در این صرافی آنلاین سختگیرانه بود و واریز و برداشت پول از طریق بانک‌های رسمی زیرمجموعه بانک مرکزی انجام می‌شد، آنها به این صرافی اطمینان داشتند.

دستگیری مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال کریپتولند و بسته‌شدن و این صرافی آنلاین سبب شده است که کاربران این صرافی آنلاین که تعداد آنها به بیش از ده‌ها هزار نفر می‌رسد از دسترسی به سرمایه‌شان محروم شوند. اگر چه گفته شده روند استرداد سرمایه مردم در حال بررسی است اما مشخص نیست این استرداد چه زمانی انجام می‌شود و همچنین خسارت سرمایه‌گذاران که در این مدت تنوانسته‌اند ارز دیجیتال خود را در زمان مناسب کاهش یا افزایش دهند، چگونه جبران می‌شود؟
حدود 2 ماه از دستگیری مدیرعامل یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال یعنی صرافی «کریپتولند» می‌گذرد. بر اساس اعلام پلیس فتا این دستگیری با اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور انجام شد و از تاریخ این دستگیری یعنی 27 اردیبهشت ماه سال جاری، دسترسی کاربران به حساب‌های کاربری‌شان در این صرافی آنلاین هم مسدود شده است.2 ماه راکد ماندن سرمایه سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال که معاملات خود را بر اساس تغییرات روزانه و حتی تغییرات در بازه‌های زمانی کمتر، برنامه‌ریزی می‌کنند، خسارت بزرگی است.
با رونق گرفتن بازار ارزهای دیجیتال در جهان و در ایران در ماه‌های گذشته ده‌ها هزار کاربر ایرانی هم تصمیم گرفتند در این بازار سهمی داشته باشند و بخش قابل توجهی از آنها این سرمایه‌گذاری را از طریق صرافی کریپتولند که در این مدت اعتبار خوبی در میان کاربران پیدا کرده بود و قابلیت معامله با ریال در آن وجود داشت، انجام دادند.
با قرار گرفتن در جمع کاربران این صرافی به سادگی می‌توان فهمید که بخش گسترده‌ای از این کاربران مردم عادی هستند، بسیاری ازآنها را جوانانی تشکیل می‌دهند که با سرمایه‌های اندک خود نمی‌توانستند در وضعیت ناپایدار اقتصادی کشور کسب و کاری ایجاد کنند یا وارد بازار کار شوند بنابراین با فراگیری شیوه معاملات ارز دیجیتال، اندک سرمایه‌ای را که به آن برای آینده‌شان امید بسته بودند، در این راه گذاشتند.
برخی بازنشسته‌ها با پس‌انداز یک عمر کار و تلاش خود ارز دیجیتال خریده بودند.
همچنین برخی خانواده‌ها به دلیل نوسانات قیمت و مشکلات در خرید و فروش ارز و سهام بورس به این نتیجه رسیده بودند که قرار دادن سرمایه‌شان در بازار ارز دیجیتال می‌تواند آینده مطمئن‌تری را برای فرزندان آنها رقم بزند و دارندگان کسب و کارهایی که اکنون در دوره همه‌گیری کرونا ضرر کرده بودند، قصد داشتند از این راه بخشی از خسارت ها را جبران کنند.
هر کاربر به اندازه توانایی‌اش در این بازار سرمایه‌گذاری سهمی گذاشته بود و حالا همه این افراد با مقدار دارایی‌های کم یا زیاد، نگران سرمایه از دست رفته‌شان هستند.
پس از اعتراض‌های متعدد کاربران برای قطع دسترسی‌ آنها به دارایی و سرمایه‌شان در این صرافی، از اول تیرماه بنابر اعلام مقام قضایی کاربران باید به وب‌سایت این صرافی مراجعه کنند و با خود اظهاری میزان دارایی‌شان در این صرافی را اعلام کنند.
مقامات قضایی اظهار کرده‌اند که پس از بررسی و تقسیم کاربران به چند دسته، سرمایه کاربران به آنها پس داده می‌شود اما بعد از گذشت 1 ماه کاربران هنوز موفق نشده‌اند که به دارایی خود دست پیدا کنند.
این در شرایطی است که بنابر روال بازار ارز دیجیتال قیمت این ارزها به صورت متناوب و به سرعت در بازار جهانی در حال تغییر است و این مساله خسارات بسیاری را برای کاربران ایجاد کرده است.
بسیاری از کاربران می‌گویند که پیش از این دستگیری و بسته شدن سایت هرگز اخطاری از سوی سیستم قضائیه مبنی بر تخلف یا ممنوعیت کار با این صرافی ندیده بودند تا سبب شود آنها در کار با این صرافی احتیاط کنند.
کاربران می‌گویند از آنجا که مراحل احراز هویت برای ایجاد حساب کاربری در این صرافی آنلاین سختگیرانه بود و واریز و برداشت پول از طریق بانک‌های رسمی زیرمجموعه بانک مرکزی انجام می‌شد، آنها به این صرافی اطمینان داشتند.
همچنین پیش از این اتفاقات کاربران در برداشت، واریز و دسترسی به سرمایه‌شان مشکلی با کریپتولند پیدا نکرده بودند.
یکی از کاربران این سایت که اکنون دسترسی‌اش به حساب کاربری و سرمایه‌اش مسدود شده است به «پیام ما» گفت: «اگر مدیرعامل صرافی کریپتولند در هر حوزه‌ای کار خلافی انجام داده است نباید دود آن به چشم کسانی برود که در این صرافی حسابی داشته‌اند.»
او با اشاره به اینکه مقامات قضایی از کاربران خواسته‌اند خودشان میزان سرمایه‎شان در این صرافی را اعلام کنند، توضیح داد:«زمانی که شما در حوزه ارزهای دیجیتال کار می‌کنید ممکن است روزانه تراکنش‌های مختلف داشته باشید و از آنجا که اطمینان داشتیم این صرافی وجود دارد و ما همیشه به حسابمان دسترسی داشتیم هیچ‌گاه لحظه به لحظه موجودیمان را در جای دیگری ثبت نمی‌کردیم.»
این کاربر ادامه داد: «در این صرافی بیش از 100 نوع ارز دیجیتال وجود داشت و ممکن بود هر کس از هر کدام مقداری داشته باشد و از آنجا که میزان ارزش ارزهای دیجیتال ممکن است رند نباشد و اعشار داشته باشد، دشوار است که این اعداد به صورت دقیق در خاطر افراد بماند.»
او ادامه داد:« بهتر بود به جای خوداظهاری مقامات قضایی به کاربران مهلتی می‌دادند تا آنها بتوانند ارزهایشان را به صرافی دیگری منتقل کنند.»
او با اشاره به اینکه به کاربران گفته شده از این صرافی شکایت کنند، گفت: «معاملات ما به درستی در این صرافی انجام می‌شد حالا ما از چه چیزی باید شکایت داشته باشیم؟»
این کاربر با اشاره به اینکه زمان‌بر بودن بررسی‌ها و نامشخص بودن زمان دسترسی کاربران به سرمایه‌شان خسارت زیادی را برای آنها ایجاد کرده است، اظهار کرد: «ارزش ارز دیجیتال روزانه در فراز و فرود است. در همین مدت که دسترسی من به حسابم مسدود شده، سرمایه من کاهش پیدا کرده، زیرا در این مدت ارز دیجیتال رو به سقوط بوده و هر روزی که من نتوانستم ارزم را بفروشم باعث از بین رفتن سرمایه من شده است. اکنون چه کسی پاسخگوی از بین رفتن سرمایه من است؟»

مطالب مرتبط
ماینرها توازن تولید و مصرف را به هم می‌زنند
فرزانه قبادیفرزانه قبادی بررسی‌های اخیر از نقش صنعت ماینینگ در بحران کمبود برق می‌گوید:
دوباره قطعی برق بر اساس جداول روزانه، چراغ خانه‌ها را یکی پس از دیگری خاموش می‌کند. روندی که از زمستان گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد. از همان روزی که کمبود برق در کشور به مرز بحران رسید، یکی از متهمان اصلی بروز این مشکل، ماینرهایی بودند که قارچ‌گونه در گوشه و کنار کشور […]
عراقچی در واکنش به سوءاستفاده منتقدان از سخنان سیف؛
عراقچی درباره سخنان اخیر سیف رئیس بانک مرکزی ایران در آمریکا توضیحاتی را ارائه کرد. عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ایران و رئیس ستاد اجرایی برجام گفت: در معاملات بانكی گشایش های بسیار بزرگی حاصل شده است و البته هنوز مشكلاتی هم وجود دارد كه در تلاش برای رفع آنها هستیم . این گشایش ها شامل […]
استفاده از بیت‌کوین برای مبادلات تجاری و واردات کالا آزاد می‌شود
بالا و پایین رفتن ارزش بیت‌کوین چند ماهی است که بیش از گذشته برای ایرانی‌ها اهمیت پیدا کرده است. هر روز به تعداد کسانی که در حوزه ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند و به سود این بازار دل بسته‌اند اضافه می‌شود. ارز دیجیتال در حالی به ابعاد مختلف زندگی ایرانی‌ها وارد شده که بعضی کارشناسان درباره […]
روحانی در مجمع سالیانه بانک مرکزی:
رئیس‌جمهور با قدردانی از اقدامات و برنامه‌های پولی و بانکی بانک مرکزی در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: با اقدامات و سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی و اجرای برنامه‌های اقتصادی تا حدود زیادی توانستیم فشارهای جنگ اقتصادی را از روی مردم کم کنیم.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در شصت و یکمین مجمع […]
دیگر مطالب شماره سرگردانی کاربران صرافی کریپتولند
یادنامه «درک اسکات»، بنیان‌گذار پرنده‌شناسی ایراندر سوگ پرنده‌شناس ایران
با وجود شکست طرح‌های کمپ‌محور درمان اعتیاد، ستاد مبارزه با مواد مخدر و معاونت زنان ریاست جمهوری برای بازپروری زنان معتاد تفاهم‌نامه‌ امضا کردندبازپروری مردوددر گزارش سال ۲۰۲۲ سازمان ملل متحد، زنان بیش از ۴۰ درصد از افرادی را تشکیل می‌دهند که از داروهای آرام‌بخش برای مقاصد غیرپزشکی استفاده می‌کنند
رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر:طرح نذر آب در همه استان‌ها اجرا می‌شود
سوزن‌دوزی به عنوان بیستمین عنصر میراث فرهنگی ناملموس به ثبت جهانی رسیده استسوزن دوزی ترکمن، فراتر از صنعت
سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام برگزاری همایش بین‌المللی حفاظت از خاک به تشریح اولویت‌های ۲۲ گانه خود در این حوزه پرداختاولویت‌های ۲۲ گانه محیط زیست برای حفاظت از خاک
روایت پیدا شدن دو توله یوزپلنگ در تورانخداحافظی «آذر» و «توران» با طبیعتزمان دقیق گرفتن یوزها توسط چوپان هنوز مشخص نیست و این در حالی است که شائبه قاچاق یوزها هم در این میان مطرح شده است
چند نماینده، برخی جزئیات نشست غیرعلنی مجلس را که با حضور رئیس و شماری از اعضای کابینه برگزار شد، تشریح کردندشور غیرعلنی در آستانه تصویب بودجه و برنامه هفتمیکی از نمایندگان با اشاره به گلایه‌های رئیس‌جمهور در این نشست گفت: رئیس‌جمهور معتقد است برخی تصمیمات غلط مجلس، هزینه‌های غیرقابل تحمل برای نظام خواهد داشت
یادداشتافزایش حفاظت فیزیکی به عنوان راه حلی کوتاه مدت بسیار کارا خواهد بودآموزش موثر، حلقه مفقوده حفاظت از یوز

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 دیدگاه برای “ سرگردانی کاربران صرافی کریپتولند