عبور از بحران با تغییر الگوی مصرف آببرای عبور از بحران آب در تابستان پیش‌رو در کوتاه مدت راهی جز مشارکت همه مردم و مصرف‌کنندگان آب نداریم.

1997 شماره 1997 | 00/02/08
چهارشنبه 08 اردیبهشت 1400

برای عبور از بحران آب در تابستان پیش‌رو در کوتاه مدت راهی جز مشارکت همه مردم و مصرف‌کنندگان آب نداریم.
هم مردم در خانه و محل کار خود باید صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشند و هم کسانی که شغل آنها مستلزم مصرف آب است، امسال باید در مصارف آب یک بازنگری جدی داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد شهرهایی که با تنش آبی روبرو هستند، می‌توانند با مشکلات کمتری از خشکسالی امسال عبور کنند.
چند ماه پیش که سازمان هواشناسی هشدارها و گزارش‌هایی مبنی بر پیش‌بینی وقوع شرایط بحرانی آب در کشور به کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی ارائه کرد، از سوی این کارگروه هشدارهایی به بخش کشاورزی داده شد برای اینکه کشاورزان را از کم بارشی مطلع کرده و از آن‌ها بخواهند که کشت‌هایی که آب‌بر است امسال انجام نشود و یا کشت‌های کم آب‌بر جایگزین شود. به همه استانها هشدار دادیم که خارج از استانهای گیلان و مازندران کشت برنج و دیگر محصولاتی که نیاز آبی بالایی دارند امسال انجام نشود. برای عبور از این بحران در کنار مردم و کشاورزان، شهرداری‌ها هم باید مشارکت کنند و کشت چمن و گیاهانی که مصرف آب زیادی دارند در فضاهای شهری امسال محدود شوند.
در نگاه بلندمدت نمی‌توان خیلی دقیق پیش‌بینی کرد که سال آینده هم با خشکسالی مواجه خواهیم بود یا خیر، اما از آنجا که ایران به طور کلی کشوری خشک است اگر بخواهیم تعداد شهرهای تحت تنش آبی را کاهش دهیم، راه این است که مردم و مشاغل را به ابزار و تکنولوژی‌هایی مجهز کنیم که به آنها کمک کند که مدیریت مصرف آب را انجام دهند. همچنین لازم است در زمینه اصلاح الگوی مصرف اقداماتی صورت گیرد. به طور مثال شیرآلاتی که در بازار ایران عرضه می‌شود و در تمام منازل و ساختمان‌ها نصب می‌شود در بسیاری از موارد مقررات ملی ساختمان را رعایت نمی‌کنند و خروجی این شیرها غیر استاندارد است و باعث هدر رفتن مقدار زیادی آب می‌شود.
در حالی که ابزارهایی وجود دارد که کمک می‌کند همین شیرها با هزینه اندکی به یک شیر آب استاندارد تبدیل شود. در کنار این ابزار رفتارهای مصرف را هم باید اصلاح کرد.
اگر این اقدامات انجام شود در کنار سرمایه‌گذاری‌هایی که در زیرساخت‌های تامین آب صورت می‌گیرد، می‌تواند کمک کند که در دوره‌های کم‌آب، شهرهای با تنش آبی کمتری داشته باشیم. در همین راستا جزوه‌ای را طراحی کرده‌ایم تحت عنوان «توصیه‌های ساده برای مدیریت مصرف آب» که به شکل PDF در اینترنت قابل دسترسی است. در این جزوه بسیاری از راهکارهای مدیریت مصرف آب در ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی ذکر شده است که با رعایت آنها شهروندان می‌توانند با انجام کارهایی ساده مصرف آب را در منزل و محل کار خود مدیریت کنند.

خشکسالیکشت های کممصرف آبهشداریادداشت
مطالب مرتبط
«پیام ما» از نشست چشم‌اندازهای کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی ملل متحد گزارش می‌دهدخشکسالی، فر اتر از تغییر ات اقلیمی است
یاسمن طاهریانیاسمن طاهریان
یادداشت زانیار ضمیرانزانیار ضمیرانآلاینده‌هایی که در آب دو سرشاخه منتهی به سد ژاوه (گاوه‌رود و قشلاق) وجود دارد شامل پساب مراکز پرورش ماهی و فاضلاب روستایی و صنعتی است.
چارسوق
۱۹۶۰
آلودگی آبسد ژاوه
یادداشت فاطمه علی‌اصغرفاطمه علی‌اصغردر مطلبی با عنوان «مناره آجری شاهکاری هزارساله در دل خرم‌آباد» که در سایت رسمی وزارتخانه میراث‌فرهنگی منتشر شده؛ شماره ثبت ملی این بنا ۳۷۶ درج شده است. در حالی که شماره ۳۷۶، شماره ثبتی یک بنای چهارطاقی در آباده فارس بوده.
یادداشت انوش نوری اسفندیاریانوش نوری اسفندیاریتصمیم برای توسعه کشت برنج در کشور به مقررات اداری و قانونی مرتبط است، اما بیشتر تحت تاثیر مکانیزم‌های اقتصادی قرار دارد. سال‌هایی که این مقررات وجود داشت، در عمل شاهد بودیم که قانون اعمال نمی‌شد و خارج از محدوده مشخص شده هم کشت برنج انجام می‌شد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *