غلبه بر تغییر اقلیم و همه‌گیری کرونا با همکاری کشورها ممکن می‌شود

چهارشنبه 10 دی 1399

غلبه بر تغییر اقلیم و همه‌گیری کرونا با همکاری کشورها ممکن می‌شود 

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت سال نو میلادی ۲۰۲۱ گفت: «تغییرات اقلیمی و همه‌گیری کووید-۱۹، بحران‌هایی هستند که تنها به صورت جمعی و با یکدیگر قابل حل هستند.» به گزارش مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، در پیام آنتونیو گوترش آمده است: «دوستان عزیز، ۲۰۲۰، سالی همراه با محنت، فاجعه و اشک بود. کووید-۱۹ زندگی ما را ازکارانداخت و جهان را در رنج و اندوه فرو برد. بسیاری از عزیزان ما از دست رفتند و همه‌گیری، همچنان با ایجاد امواج جدید بیماری و مرگ ادامه دارد. فقر، نابرابری و گرسنگی در حال افزایش است.  مشاغل از بین می‌روند و بدهی‌ها در حال افزایش است و کودکان در حال تکاپو هستند. خشونت خانگی در حال افزایش و ناامنی در همه جا است.» او پیامش را این‌طور ادامه داده است: «اما سال نو در پیش است و با رسیدن آن، پرتوهایی از امید را می بینیم: افرادی که دست کمک به همسایگان و غریبه‌ها دراز می‌کنند، کارکنان خط مقدم مبارزه با کرونا که همه تلاش خود را می‌کنند، دانشمندانی که در حداقل زمان ممکن در حال تولید واکسن هستند، کشورهایی که برای جلوگیری از فاجعه اقلیمی تعهدات جدیدی را قبول می‌کنند. اگر با همبستگی و اتحاد با یکدیگر کار کنیم، این پرتوهای امید می‌تواند به سراسر جهان برسد.» گوترش این‌ها را درس‌های این سال دشوار دانسته و گفته است: «هم تغییرات اقلیمی و هم همه‌گیری کووید-۱۹، بحران‌هایی هستند که تنها به صورت جمعی و با یکدیگر، به عنوان بخشی از گذار به آینده‌ای فراگیر و پایدار قابل حل هستند. بلندپروازی اصلی سازمان ملل متحد برای ۲۰۲۱ ایجاد ائتلافی جهانی برای خنثی‌سازی کربن و به صفر رساندن انتشار آن تا ۲۰۵۰ است. هر دولتی، شهر‌ی، کسب ‌و‌کار و فردی می‌تواند در دستیابی به این چشم‌انداز سهیم باشد.» در ادامه این پیام آمده‌: «اجازه دهید با یکدیگر، بین خود و طبیعت صلح برقرار، با بحران اقلیمی مقابله، انتشار کووید-۱۹ را متوقف و ۲۰۲۱ را تبدیل به سالی برای بهبودی کنیم؛ بهبودی از تاثیرات مهلک ویروس، بهبودی اقتصاد و جوامع شکسته. بهبودی از تفرقه و آغاز بهبودی سیاره زمین. این باید عزم ما برای سال ۲۰۲۱ باشد.» دبیر کل سازمان ملل متحد در پایان آرزو کرده است که سال نو، سرشار شادی و صلح باشد.

 

تغییر اقلیمسازمان ملل متحدشیوع کروناکووید۱۹
مطالب مرتبط
شماری از صاحب‌نظران حوزه آب درباره برنامه‌های علی‌اکبر محرابیان وزیر پیشنهادی نیرو و وضعیت حکمرانی آب در کشور اظهار نظر کردندبلندپروازی بدون واقع‌بینی
امیر آقاکوچک؛ استاد دانشگاه کالیفرنیا: وضعیتی که کشور ما در حوزه منابع آب دارد، نتیجه رفتارهای انسانی است
تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که شیوع ویروس کرونا در سطح جهان آخرین همه‌گیری یک بیماری واگیردار نخواهد بود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *