تن رنجور ایران و سیاست‌های رئیس جمهور منتخب

دوشنبه 31 خرداد 1400

نخستین نشست خبری رئیس جمهوری منتخب جناب حجت‌الاسلام‌ رئیسی دیروز در شرایطی برگزار شد که از روزنامه «پیام ما» به عنوان رسانه تخصصی توسعه پایدار خبرنگاری فرصت نیافت در آن حاضر باشد. رسانه‌های داخلی و خارجی هم ترجیح دادند مطابق الگوی رایج سوالات‌شان بیشتر بر حوزه سیاست خارجی و داخلی و اقتصاد متمرکز باشد. در این میان حوزه‌هایی مانند محیط زیست، آب و چالش‌های اجتماعی جامعه ایران مغفول ماند. با این حال رئیس جمهوری منتخب دیروز در بخشی از سخنانش بار دیگر بر راهبرد «خودکفایی در تامین کالاهای اساسی» به عنوان یکی از راهبردهای اقتصادی دولت جدید تاکید کرد.

جناب رئیسی در فرصت کوتاه نشست خبری روشن نکرد که دقیقا مقصود از خودکفایی چیست اما رجوع به برنامه‌های پخش شده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مقصود او را روشن‌تر می‌کند. برای نمونه، آقای رئیسی 17 خردادماه در شبکه 4 سیما گفته‌: « تا وقتی که سفره مردم را به ارز و نهاده‌های دامی بند کنیم گرفتار می‌شویم و باید برای کشور قدرت بیافرینیم و قدرت آفرینی در حوزه اقتصاد یعنی کشاورزی خودکفا». هیچ ایرانی وطن‌پرستی نیست که دوست نداشته باشد کشور در مسیر توانمندی اقتصادی قرار بگیرد و بتواند بسیاری از نیازهایش را خودش برآورده کند اما واقعیت‌های امروز اقتصاد جهان به ما یادآوری می‌کند که «خودکفایی» نه تنها ممکن نیست بلکه گاهی در عمل به ضرر منابع استراتژیک کشور است. و باز برای نمونه کافی است به سیاست خودکفایی گندم در کشور نگاه کنیم. سیاستی که در دولت‌های علی اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حسن روحانی بیش و کم در دستور کار بوده است. امروز اما بسیاری از کسانی که روزگاری فریاد خودکفایی در محصول استراتژیک گندم را سر می‌دادند؛ به منتقد جدی این سیاست بدل شده‌اند. به یک دلیل ساده؛ سفره‌های آب زیرزمینی ایران تخلیه شده، ما رتبه نخست فرسایش خاک را داریم و روش کشاورزی‌مان هم ناکارآمد است. یا درباره محصولی چون برنج اگر به سخنان کارشناسان مستقل و باتجربه دقت کنیم می‌بینیم که تا چه اندازه رویه کنونی برنج‌کاری در کشور را برای آینده این سرزمین مخرب می‌دانند. خلاصه اینکه تنِ سرزمین ایران رنجور شده. سیاست‌های ناکارآمد در دولت‌های گذشته موجب شده ما به وضعیتی فلاکت‌بار در بخش آب و خاک دچار شویم. در چنین حالی انتظار می‌رود دولت جدید به الزامات پایداری سرزمین توجه کند و ضمن حفظ منافع ملی و توجه به تامین کالاهای اساسی از اصل آینده‌نگری غفلت نکند. امیدوارانه منتظر آینده می‌مانیم تا این سیاست‌ها در حوزه عمل قدری روشن‌تر شوند.

آبابراهیم رئیسیرئیس جمهورمحیط زیستنشست خبری رئیس جمهور
مطالب مرتبط
دو هفته پس از مرگ یکی از سه گورخر آفریقایی وارداتی، دومین گورخر هم تلف شدشکایت محیط زیست از باغ وحش صفادشت
محیط زیست استان تهران: به دلیل انتشار فیلمی از آزار گورخرها از سوی مدیر باغ وحش و سابقه تلفات حیوانات از باغ وحش صفادشت شکایت کردیم
مهتاب جودکیمهتاب جودکی
معاون مطالعات جامع آب سازمان آب و برق خوزستان در نشستی آنلاین از عوامل بروز بحران در خوزستان سخن گفتدوگانه مدیریت منابع آب و تامین معیشت کشاورزان
چارسوق
آببحران
انتشار فیلمی از حضور گروهی از موتورسواران در حاشیه دریاچه برم فیروز نگرانی محیط زیستی‌ها را برانگیختجولان موتورها بر جان کوه «برم»
فروغ فکریفروغ فکری

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.