مواجهه با سکوتدر نوشته قبل در معرفی کتاب «مواجهه با سکوت» تا اندازه‌ای به نحوه نگرش تاکه میتسو آهنگساز ژاپنی پرداخته شد. تا که میتسو پیش‌بینی می‌کند که با پیشرفت علوم ارتباطی مبادلات وسیع و روبه گسترش فرهنگی در پیش است.

یکشنبه 03 اسفند 1399

در نوشته قبل در معرفی کتاب «مواجهه با سکوت» تا اندازه‌ای به نحوه نگرش تاکه میتسو آهنگساز ژاپنی پرداخته شد. تا که میتسو پیش‌بینی می‌کند که با پیشرفت علوم ارتباطی مبادلات وسیع و روبه گسترش فرهنگی در پیش است. او آینده فرهنگی را یکپارچه می‌بیند و از آن به عنوان فرهنگ جهانی یاد می‌کند. او در سخنرانی‌اش می‌گوید تا آن زمان وقت داریم تا سعی کنیم به تفکرات متفاوت و تنوعات فرهنگی فکر کنیم. تا که میتسو می‌گوید مدرن ها مشکلات و چالش‌هایی را در انتهای قرن بیستم ایجاد می‌کنند که زاییده تکنولوژی است. نماد این مشکلات سلاح اتمی است و در این موقعیت تنها مسئله اصلی زنده ماندن است. موسیقی الزاما در این بین حس و حال شاد و لذت بخش ندارد. او موسیقی ژاپنی را اصالتا برگرفته از موسیقی چین و کره می‌داند که با راه‌یابی به ژاپن در طول زمان ژاپنیزه شده‌اند. از زمان معرفی این موسیقی به ژاپن در حدود دو هزار سال می‌گذرد و سازهایی که وارد ژاپن شده‌اند پس از تکامل به کلی متفاوت گشته‌اند. صداهایی که از این سازها و یا ساز بومی استرالیا به نام دیجیریدو در می‌آید معتدل نیست.دیجیریدو مثلا صدایی بم و راز آلود دارد که گویا از دل زمین به سطح می‌آید. در غرب این اصوات به خوبی شنیده نمی‌شوند و اصلا دیجیریدو ساز محسوب نمی‌شود. لذا در غرب بخش مهمی از موسیقی بومی غیرقابل شنیدن می‌شود. موسیقی غربی را در هر نقطه ای از جهان می توان اجرا کرد ولی نمی توانید موسیقی جزیره گاروت را خارج از سرزمین خودش اجرا کنید. اصوات مجرد و منفرد موسیقی غرب در چارچوب کلی اثر دیده می شوند اما این اصوات در برابر اصواتی مانند دیجیریدو تصنعی بنظر می‌رسند. لذا صدای غرب و صدای شرق دو نقطه متضاد هم‌اند. اصوات قابل انتقال در برابر اصوات غیرقابل انتقال….حال سوال این است که سرنوشت این اصوات غیر قابل انتقال در فرهنگ یکپارچه آینده چه خواهد بود؟

فرهنگ جهانیکتابیادداشت
مطالب مرتبط
یادداشت فواد توحیدیفواد توحیدیعثمان محمدپرست و هنرمندان دیگر موسیقی نواحی که در سطح او هستند، فقط موسیقیدان نیستند بلکه قسمتی از تاریخ و هویت فرهنگی ما را به دوش می‌کشند.
یادداشت سارا شرفی‌پورسارا شرفی‌پورطرح حذف غربالگری جنینی که از سوی کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان رسانه‌ای شد واکنش‌های زیادی را هم از سوی مسئولان مرتبط با حوزه بهداشت و سلامت هم فعالان و کارشناسان و مردم به دنبال داشت. اما غربالگری جنینی چیست و چرا اهمیت دارد؟
یادداشت سپهر سلیمیسپهر سلیمیبیش از سه هزار پرنده اسیر در باغ‌پرندگان قم از آنجا خلاص شدند. دلم می‌خواست این خلاصی به معنی آزادی بود اما شوربختانه باید گفت بر اثر ابتلای پرندگان این مرکز به آنفولانزای فوق‌حاد، عده‌ای مردند و پرندگان باقیمانده معدوم شدند.
یادداشت نفیسه آزادنفیسه آزادوقتی از تامین امنیت عابران پل‌های عابر پیاده سخن می‌گوییم باید به این موضوع توجه کنیم که این مساله هم مانند بسیاری از مسایل صرفا یک راه حل ندارد و...

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.