ماجرای مبهم به کما رفتن زن باردار جیرفتی

یکشنبه 20 دی 1394

طی روزهای اخیر خبری مبنی بر به کما رفتن زنی باردار در بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت بر اثر اصرار کادر این بیمارستان بر زایمان طبیعی منتشر شد.
وقتی اصرار بر زایمان طبیعی بلای جان می شود
برای اولین بار نیست که اصرار بر زایمان طبیعی در کشورمان باعث دردسر می شود. پیش تر یک نوزاد در اصفهان و یک مادر در کردستان بر اثر اصرار پرسنل بیمارستان بر زایمان طبیعی جان خود را از دست داده بودند و حالا در استان کرمان هم مشکلاتی برای یک زن باردار بر اثر اصرار به زایمان طبیعی پیش آمده است. با توجه به تغییر سیاست های مسئولان به جمعیت و تغییر نگاه از کم فرزندی به فرزند آوری، متولیان امر متوجه این مشکل شدند که جمعیت کشور ایران رو به پیری است و بر همین اساس سعی کردند به روش های مختلفی از تک فرزندی جلوگیری کنند. یکی از این روش ها محدود سازی سزارین و ترویج فرهنگ زایمان طبیعی بود که هنوز هم ادامه دارد. ناگفته نماند این گزارش مهری بر تایید زایمان به روش سزارین نیست. چرا که زایمان به روش سزارین تنها در موارد بسیار خاصی همچون در خطر بودن جان مادر و جنین صورت می‌گیرد. زایمان سزارین برای کودک اول بسیار خطرناک است و مرگ و میر نوزاد را بالا می‌برد. در زایمان دوم هم به دلیل چسبندگی‌های که اتفاق می‌افتد برای مادر خطرناک است، همچنین در زایمان سوم این خطرات افزایش می‌یابد و از زایمان چهارم به بعد در واقع دیگر امکان پذیر نیست. این در حالی است که زایمان طبیعی کمترین مخاطره را برای مادر و جنین دارد. اگرچه زایمان طبیعی در شرایطی که امکانش وجود داشته باشد گزینه ای مناسب تر و کم خطر تر از زایمان به روش سزارین است اما گاهی اوقات بدون توجه به شرایط و اصرار بر زایمان طبیعی با جان مادر و نوزاد بازی می شود. همانند اتفاقاتی که در اصفهان، کردستان و اخیرا در جیرفت رخ داده است.
ماجرا چه بود؟
دوشنبه گذشته زن باردار جیرفتی جهت زایمان به بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت مراجعه می کند. پزشکان این بیمارستان علی رغم اصرار خانواده بر سزارین با اصرار بر زایمان طبیعی، حاضر به سزارین زن باردار نمی شوند و شامگاه چهارشنبه برای این زن مشکلاتی پیش می آید. مشکلی که مادر این زن آن را به کما رفتن عنوان می کند اما رئیس بیارستان آیت الله کاشانی جیرفت آن را تشنج می داند. پس از این اتفاق به روش سزارین فرزند این مادر را به دنیا می آورند. البته بر اثر این مشکل ایجاد شده، روز پنج شنبه این مادر را به بیمارستان امام خمینی جیرفت منتقل می کنند و وی سه روز در بخش مراقبت های ویژه این بیمارستان بستری بوده است. صبح روز گذشته هم مادر و فرزند در سلامت کامل از بیمارستان مرخص می شوند.
مادر زن باردار: اصرار بر زایمان طبیعی دخترم
را به کما برد
مادر بیمار در این رابطه می گوید: دخترم را جهت زایمان به بیمارستان کاشانی بردیم که خیلی درد داشت و طی پنج شبانه روز که در بیمارستان بود و هر چه اصرار کردیم سزارین انجام نشد و اصرار بر زایمان طبیعی و عدم توجه به بیمار، دخترم را به کما برد. آنطور که ایسنا نوشته وی اضافه می کند: چرا حرف ما را نمی فهمند؟ چرا دختر من به کما رفت؟ شما را به خدا حرف ما را به گوش مسئولان برسانید. اگر دختر من جانش را از دست داده بود چه کسی پاسخگو بود؟ مادر در ادامه می گوید: این مشکل من نیست، درد همه مردمان محروم و مظلوم این منطقه است که به آنها توجهی نمی شود، آیا این حق ما این است؟
رئیس بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت:
این مادر دچار تشنج شده بود
رئیس بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت اما در این رابطه اعتقاد دیگری دارد. دکتر لیلا عارفی به ایرنا می گوید: اخبار منتشر شده مبنی بر کما رفتن مادر باردار در این بیمارستان ناصحیح است و این مادر دچار تشنج شده بود. وی می افزاید: این مادر روز دوشنبه چهاردهم دی ماه در بیمارستان آیت الله کاشانی بستری شده و از دوازدهم تا روز بستری نیز دو بار حضوری مراجعه کرده بود. وی ادامه می دهد: این خانم به مدت سه روز در این بیمارستان تحت مراقبت بود و پزشکان در مرحله اول به دنبال زایمان طبیعی بودند که در مورد مادر انجام نشد و در نهایت از طریق سزارین نوزاد خود را در کمال سلامت به دنیا آورد. عارفی ادامه می دهد: این مادر شامگاه چهارشنبه گذشته تشنج کرد که این حالت اکلامپسی (مسمومیت حاملگی) است لذا بلافاصله پزشک مقیم زنان و متخصص بیهوشی اقدامات درمانی لازم را انجام دادند و به حالت عادی برگشت. رئیس بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت می گوید: این مادر با توجه به این که دچار تشنج شده بود برای مراقبت های بیشتر به بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت منتقل شد که 24 ساعت در این بیمارستان تحت مراقبت بود و در صحت کامل قرار داشت. وی اضافه می کند: پزشک معالج بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی(ره) برای این مادر انجام ام. آر. آی را تجویز کرد و با توجه به نبود این دستگاه در این منطقه با آمبولانس به نزدیکترین مرکز در شهرستان بم اعزام شد. عارفی می افزاید: بلافصله بعد از انجام ام. آر. آی این مادر به بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت برگشت و نتیجه به پزشک متخصص زنان نشان داده و سلامت کامل این مادر توسط پزشک اعلام شد. وی بیان می کند: تمامی مادرهایی که نوزاد خود را از طریق سزارین به دنیا می آورند سه روز تحت درمان پزشک قرار می گیرند که این مادر برای مراقبت بیشتر یک روز در بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی (ره) تحت درمان بود و برای گذراندن دوره درمان دوباره به این بیمارستان برگشت. وی اظهار می کند: در حال حاضر این مادر و نوزادش در صحت کامل هستند و دیروز با رضایت از عملکرد پزشکان و پرسنل این بیمارستان با نوشتن رضایت کتبی و تشکر برای ارایه خدمات درمانی از این بیمارستان ترخیص شد. رئیس بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت می گوید: در روند زایمان ها با توجه به سیاست وزارت بهداشت در مرحله اول زایمان طبیعی مدنظر است و در صورتی که روند زایمان طبیعی برای مادر و جنین مخاطره آمیز باشد سزارین انجام می شود.
فرماندار جیرفت: اگر قصوری صورت گرفته باشد برخورد می کنیم
فرماندار جیرفت در این ارتباط به «پیام ما» گفت: به هیچ عنوان نباید جان مادر و نوزادی به خطر بیفتد. احمدی امینی روش افزود: این ماجرا بررسی می شود و اگر قصوری صورت گرفته باشد به طور قطع با آن برخورد می کنیم. وی در ادامه با اشاره به کمبود امکانات پزشکی مثل نبود دستگاه ام.آر.آی در جیرفت گفت: ما پیگیری کردیم و در تلاشیم مشکلات به حداقل برسد. فرماندار جیرفت اضافه کرد: در حوزه نظام سلامت ما تلاش های زیادی کرده ایم و امیدواریم مشکلات امکاناتی این حوزه در آینده ای نزدیک به حداقل برسد.

بمپزشکیجیرفتزلزلهکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.