گلف تنها ورزش سرمایه داران نیست

شنبه 19 دی 1394

گلف تنها ورزش سرمایه داران نیست

منصور دامغانی یکی از مدیران با تجربه و با سابقه اجرائی می باشد که 14 سال سابقه کار در اداره کل ورزش و جوانان کرمان،مسئول تربیت بدنی شهرستان رفسنجان،معاون تربیت بدنی و مسئولیت هیات انجمن های ورزشی شهرستان کرمان را طی سالهای گذشته بر عهده داشته است. وی اکنون رییس هیئت گلف کرمان است. پیام ما به بهانه رونق این ورزش در استان با وی مصاحبه ای ترتیب دادیم که در ذیل می خوانیم:
درباره ورزش گلف به صورت مختصرتوضیح دهید:
گُلْف یکی از بازیها یا ورزشهای فضای آزاد است که در آن بازیکنان بطور فردی یا تیمی به‌ وسیله چوبهای گوناگون ویژه‌ای پرتاب یک توپ از نقطه نخست بازی به درون یک سوراخ به ‌وسیله یک یا چند ضربه پیاپی و بر طبق قانون های ویژه ای صورت گرفته باشد.
ورزش وودبال چیست؟
رشته ورزشی وود بال یکی از رشته هایی است که در دهه های اخیر در جنوب شرق آسیا و کشور تایوان شکل گرفته، این ورزش ترکیبی از گلف و چوگان است که تمام ابزار و وسایل آن از چوب تهیه شده و در عین سادگی قوانین و بازی آن، از قابلیت دسترسی بالایی برای همه افراد جامعه برخوردار است.انجام این بازی در زمین های چمن، ساحلی و حتی روی شن امکان پذیر است.. قوانین آن این امکان را می دهد که به صورت گروهی و فردی به این بازی پرداخت.ازویژگیهای مهم گلف و وودبال این است که محدودیت سنی ندارد و افراد از کودکی تا کهنسالی می توانند این ورزش را انجام دهند و حتی در سطوح بالاو تیم های ملی هم حضور داشته باشند.
یک مسابقه وودبال به ۳ شکل مسابقه های انفرادی: رقابت یک نفره به عنوان رقابت فردی و واحد، مسابقه های ۲ نفری: رقابت ۲ نفره به عنوان رقابت فردی و واحد، مسابقه های تیمی: یک تیم با ۴ تا ۶ نفر بازیکن به عنوان یک تیم رقابتی برگزار می شود.
گلف از چه تاریخی وارد استان کرمان شد؟
ورزش گلف از سال 88 در کرمان شروع به کار کرد و اکنون با کمال افتخار اعلام می کنیم که در زیر شاخه های دیگرش مثل وودبال و مینی بال هم در حال فعالیت مستمر هستیم.ضمن اینکه برای اولین بار سال گذشته کرمان در زمینه وودبال هم خانم و هم آقا نایب قهرمان شدند. امسال دونفر از کهنه کاران و دو نفر از تازه کاران شرکت کردند که توانستند رتبه دهم مسابقات را کسب کنند.
آیا مشکلات و کمبودی در این رشته ورزشی وجود دارد؟
مهمترین مشکل این رشته کمبود امکانات و زمین است.برای گلف نیاز به زمینی در حدود 60 هکتار هستیم که متاسفانه بازیکنان ما در زمین فوتبال تیم تمرین می کند که مساحتش تقریبا 5 هکتار است. اگر امکانات زمین تمرین در حد مساعد و مطلوب باشد شاهد نتیجه های بسیار خوبی در این ورزش در سطح استان و کشور خواهیم بود..
از هیئت گلف و فعالیت هایش بگویید:
هیئت قبلا به صورت فردی مدیریت می شد اما الان گروهی است و تمام تلاشمان را می کنیم تا ورزشکاران و جوانان علاقمند را به بهترین نحو هدایت کنیم همچنین .
به منظور اشاعه فرهنگ ورزش بخصوص ورزش وود بال دوره مقدماتی اموزش وودبال با بهره گیری از اساتید مجرب این رشته از فدراسیون گلف جمهوری اسلامی در حال برگزاری است.. هیئت گلف استان در راستای فراگیر کردن ورزش وودبال به آموزش داوطلبان این رشته ورزشی از سراسر استان پرداخته و برنامه ریزی های لازم برای تهیه ابزار و ادوات اموزشی، تشکیل تیم، برگزاری رقابت، اعزام به رقابت های برون استانی وکشوری،برگزاری دوره های آموزش مربیگری و داوری در حال انجام است.
هزینه های این ورزش بسیار بالاست برای همین همه آن را ورزشی برای سرمایه داران می دانند؟
همه براین باور غلط هستند که ورزش گلف، ورزش سرمایه داران است و تنها قشر متمول جامعه و از سر فراغت زیاد می توانند به این ورزش بپردازند .در حالی که ما تمام امکانات را برای علاقمندان بصورت رایگان در اختیارشان قرار می دهیم.. امید است با توانایی و تجربه مدیریتی که دارم وبا بهره گیری از کارشناسان و صاحب نظران، موجبات تعمیم وگسترش این رشته ورزشی را در بین نوجوانان وجوانان علاقه مند و مستعد کرمان بیش از پیش فراهم آورم

زلزلهسینماکرمانورزشی
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.