پایان بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در هیات های اجرایی

سه شنبه 15 دی 1394

روز گذشته بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی توسط هیات های اجرایی به پایان رسید.
267 داوطلب در انتظار نتیجه
احراز صلاحیت ها
اولین مرحله از احراز صلاحیت ها روز گذشته تمام شد. هیات های اجرایی حوزه های انتخاباتی استان کرمان روز گذشته با بررسی سوابق و استعلام از مراجع چهارگانه به کار خود پایان دادند و قرار است طی نامه ای محرمانه به آن دسته از داوطلبانی که به هر دلیلی صلاحیت شان تایید نشده، این موضوع را اعلام کنند. بعد از هیات های اجرایی، بررسی صلاحیت‌ها طبق روال در هیات‌های نظارتی استانی، هیات مرکزی نظارت و شورای نگهبان ادامه خواهد داشت. همچنین شورای نگهبان از 6 دی تا 15 بهمن صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان را بررسی می‌کند. بنابراین از امروز 267 داوطلبی که در استان کرمان برای انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند منتظرند تا از وضعیت شان باخبر شوند. از این 267 نفر، 90 نفر برای حوزه انتخابیه کرمان و راور ثبت نام کرده اند. پس از کرمان بیش ترین ثبت نام ها در حوزه انتخابیه رفسنجان می باشد که 38 نفر ثبت نام کرده اند. پس از رفسنجان، شهرستان های بافت(32)، سیرجان(29)، زرند(22)، شهربابک(18)، بم(17)، کهنوج(12)، جیرفت(9) قرار دارند.
فرماندار کرمان: صلاحیت بیش از 90 درصد داوطلبان تایید شد
فرماندار کرمان با بیان اینکه کار تحقیق و استعلام از مراجع چهارگانه و بررسی سوابق داوطلبان مجلس شورای اسلامی در هیأت اجرایی انتخابات به پایان رسیده است به «پیام ما» گفت : طبق برنامه زمان بندی هیأت های اجرایی بلافاصله پس از ثبت نام داوطلبان کار بررسی و تحقیقات محلی از داوطلبان را آغاز و پس از استعلام از چهار مرجع شامل نیروی انتظامی ، اداره اطلاعات ، دادگستری و ثبت احوال نتایج بررسی ها را ظرف مدت ده روز به هیأت نظارت بر انتخابات اعلام می کنند تا هیأت های نظارت ضمن رسیدگی به سوابق و بررسی اطلاعات موجود ، نتایج احراز صلاحیت ثبت نام کنندگان را اعلام نمایند. محمد علی توحیدی خاطر نشان کرد : داوطلبانی که صلاحیت آنها در هیأت اجرایی احراز نشده است تا تاریخ 19/10/94 فرصت دارند تا شکایت خود را به هیأت نظارت استان اعلام نمایند. وی در پاسخ به این سوال که چند درصد داوطبان تایید صلاحیت شدند گفت: صلاحیت بیش از 90 درصد داوطلبان تایید شد. فرماندار کرمان همچنین در پاسخ به این پرسش که دلیل عمده رد صلاحیت ها چه بوده است اظهار داشت: به دلایل مختلفی از جمله نقص مدارک و نداشتن شرایط لازم در قانون برخی داوطلبان صلاحیت لازم را نداشتند. توحیدی در رابطه با نحوه و شرایط تبلیغات کاندیداها هم ابراز داشت : شرایط و موارد قانونی و خلاف آن در دستورالعمل تبلیغات انتخابات مشخص شده است و این شرایط به کلیه ثبت نام کنندگان اعلام خواهد شد تا بر اساس آن بتوانند نسبت به تهیه اقلام تبلیغی و نیز راه اندازی ستادهای انتخاباتی اقدام نمایند. وی زمان شروع تبلیغات را برای نمایندگان مجلس یک هفته دانست و خاطر نشان کرد: هشت روز پیش از روز انتخابات زمان تبلیغ کاندیداهای مجلس شروع می شود و داوطلبان مجازند ظرف یک هفته اقدام به تبلیغ و معرفی خود و برنامه هایشان نمایند که یک روز مانده به شروع انتخابات این مهلت به پایان میرسد. مدت تبیلغات برای کاندیداهای خبرگان رهبری 10 روز می باشد.
رییس ستاد انتخابات استان کرمان: افراد رد صلاحیت شده چهار روز برای اعلام اعتراض خود به هیات نظارت فرصت دارند
حمید ذکااسدی هم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دوشنبه طبق تقویم انتخاباتی از طرف وزارت کشور به استانداری ها آخرین روز تعیین صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی بود. به گزارش ایسنا وی بیان کرد:جلسات تعیین صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در 9 حوزه اصلی انتخاباتی در استان کرمان توسط هیات های اجرایی با نظارت اعضای هیات های نظارت برگزار شد. رییس ستاد انتخابات استان کرمان از مشخص شدن افراد رد صلاحیت شده در هیات های اجرایی استان کرمان خبر داد و یادآور شد:این افراد به صورت محرمانه به فرمانداری ها دعوت می شوند و علت رد صلاحیت شان به آنها اعلام می شود. ذکااسدی ابراز کرد:افراد رد صلاحیت شده می توانند طی چهار روز آینده اعتراض خود را به هیات نظارت استان کرمان ارائه کنند.
احتمال رد صلاحیت افرادی که صلاحیت شان در هیات های اجرایی تایید شده اند وجود دارد
معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان اینکه اسامی داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در اختیار هیات نظارت قرار می گیرد تصریح کرد:هیات نظارت استان کرمان طبق قانون می‌تواند علاوه بر بررسی شکایت کاندیداهای رد صلاحیت شده حتی در مورد کاندیداهایی که صلاحیت آنها توسط هیات‌های اجرایی تائید شده اعلام نظر کند و ممکن است بعضی از کاندیداهایی که ابتدا در هیات‌های اجرایی صلاحیت آنها تایید شده توسط هیات نظارت رد صلاحیت شوند.
ذکااسدی عنوان کرد: در بهمن ماه سال جاری اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده قطعی از سوی شورای نگهبان به وزارت کشور ارائه می شود و وزارت کشور نیز این اسامی را به فرمانداری ها اعلام می کند.
رئیس هیات نظارت بر انتخابات کرمان: داوطلبان نمایندگی مجلس به قانون ملتزم باشند
حجت‌‌الاسلام علی توکلی رئیس هیات نظارت بر انتخابات استان کرمان پیرامون برگزاری انتخابات گفت: با توجه به وجود سازوکارهای قانونی برای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی تاکنون همه مراحل به‌طور صحیح و قانونی پیش رفته‌است و تائید معتمدان و انتخاب هیات‌های اجرایی در سراسر استان به خوبی انجام شده‌است. به گزارش فارس وی افزود: از همه نامزدهای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که در مراحل بعدی هم به قانون ملتزم باشند.
وی تصریح کرد: چنانچه افرادی به هر علت در هیات‌های اجرایی یا نظارت رد صلاحیت شده یا صلاحیت آنها احراز نشود، اعتراض و شکایت خود را در زمان مقرر قانونی به مرجع مربوط اعلام و مطمئن باشند که وفق قانون به آن رسیدگی می‌شود. توکلی با بیان اینکه افراد نباید ثبت‌نام را به منزله ایجاد یک حق برای حضور بدانند و تعجب می‌کنم از کسانی که برای رسیدن به صندلی مجلس به زمین و زمان متوسل می‌شوند اظهار داشت: اگر صلاحیت کسی توسط شورای نگهبان تایید شد،
حق دارد در چارچوب قانون از خود دفاع کند و ایده‌ها و افکارش را تبلیغ نماید. رئیس هات نظارت بر انتخابات کرمان در پاسخ به این سوال که مبنای بررسی هیات‌های نظارت پاسخ‌های مراجع چهارگانه است یا خارج از نظرات آنها هم تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: پاسخ مراجع چهارگانه بخشی از مؤلفه‌های تصمیم‌گیری است به هرحال بخشی از رفتار، گفتار و افکار افراد در مراجع چهارگانه ثبت‌نشده تا بتوانند پاسخگو باشند. چون یک مصاحبه، یک موضع‌گیری، یک سخنرانی و یا سوء شهرت یک نفر در یک شهر و منطقه بتوانند نقطه منفی برای او به حساب آید و در تضاد به بندهای ماده 28 قانون انتخابات باشند.

استانداربافتبمجیرفتدادگستریرزم حسینیرفسنجانزرندزلزلهسیرجانشهربابککرمانکهنوج
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.