برگزاری جلسه برنامه ریزی مبارزه با افت زنجره خرما

جمعه 11 دی 1394

برگزاری جلسه برنامه ریزی مبارزه با افت زنجره خرما
این جلسه با حضور قهری رییس جهاد کشاورزی بم ،مهندس طاهری مدیر حفظ و نباتات جهاد کشاورزی استان کرمان ، دهقان امام جمعه بروات و با حضور جمعی از کشاورزان بروات در مسجد جامع بروات برگزار شد.
در این جلسه ابتدا قهری ضمن خیرمقدم درباره زنجره خرما که چندین سال است گریبان گیر کشاورزان شهرستان بم و بروات شده است صحبت کرد و گفت : طبق برگزاری جلسات که با مسئولین شهر داشته ایم قرار بر این شده که با برگزاری کلاس ها و جلسات اموزشی به مبارزه با افت زنجره خرما بپردازیم و اولین قدم برای مبارزه با زنجره خرما کاهش تراکم درخت خرما میباشد و در مرحله دوم هرس به موقع درختان می باشد در مرحله بعدی تغذیه درختان که باید از کودهای مناسب استفاده کرد تا درخت رشد بهتری داشته باشد. مدیرجهاد کشاورزی درباره مبارزه شیمیایی افزود:بدلیل حفظ محیط زیست سمپاشی هوایی لغو شده و کشاورز باید از سم استاندارد و زمان مناسب برای سم پاشی استفاده کند تا بهترین تاثیر را بر روی محصول داشته باشد. در ادامه طاهری خاطر نشان کرد:افتی که دامنگیر نخلستان های ما است افت زنجره خرما می باشد که معمولا در ارتفاع 800 تا 1100 متری از سطح دریا فعال است و امکان اینکه افتی ریشه کن شود وجود ندارد و باید با یکسری اقدامات استانه خسارت افت را پایین بیاوریم.
طاهری افزود: افت زنجره خرما رطوبت پسند و سایه دوست است و اولین کار ممکن رعایت فاصله بین نخیلات می باشد که باید بین 7 تا 10متر باشد و مهمترین دلیل گسترش افت را استاندارد نبودن باغات دانست و گفت: با هرس به موقع درخت در فصل زمستان تخم افت از بین می رود و اردیبهشت ماه زمان مبارزه با افت می باشد. وی خاطر نشان کرد: در بحث مبارزه با آفت آخرین گزینه سم زدایی است و با سم زدن بیشتر باعث مقاوم تر شدن افت می شویم ما باید با مدیریت صحیح استانه خسارت افت را کمتر کنیم. طاهری در پایان راههای صحیح مبارزه با افت را رعایت این موارد دانست 1- اطلاح باغات 2- رعایت تراکم مناسب 3- هرس به موقع درخت 4- حذف پاجوش و تنه جوش 5- نصب تله زرد چسپنده 6- کوددهی مناسب 7- سمپاشی در زمان مناسب {ظهور پوره}

تاخیر یک ماهه در پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد
نماینده عالی دولت در استان کرمان گفت: پس از پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر حقوق آنها یک ماه عقب‌افتادگی دارد. علیرضا رزم‌حسینی در جلسه تخصصی با موضوع زغال‌سنگ کرمان با حضور نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور در محل سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری با توجه به دیرپرداخت حقوق بازنشستگان فولاد در سال گذشته گفت: حقوق بازنشستگان فولاد در سال گذشته سه تا چهار ماه عقب افتاده بود، اما پس از پیگیری‌های انجام شده در حال حاضر حقوق آنها یک ماه عقب‌افتادگی دارد. وی افزود: در حال حاضر صنایع سودآور نیز در پرداخت حقوق مشکل دارند، و در حالیکه ذغال سنگ نیز که جزو صنایع سودآور نیست اما حقوق بازنشستگان پرداخت شده است که جای تشکر از مسئولان را دارد.
رزم حسینی تصریح کرد: راهکارهایی برای حفظ وضعیت موجود صنعت زغال‌سنگ و حقوق بازنشستگان فولاد و درمان آنها ارائه می‌شود و با توجه به کم شدن تاخیر در پرداخت حقوق نسبت به سال گذشته امیدواریم در سال آینده حقوق‌ها به‌موقع پرداخت شود.

امام جمعهبمرزم حسینیزلزلهصنایعکرمانکشاورزی
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *