گزارش «پیام ما» از خبری که اخیرا در فضای مجازی دست به دست می شود سگ کشی دو هزار تایی در کرمان

منتشر شده در صفحه صفحه اول530 | شماره 530

گزارش «پیام ما» از خبری که اخیرا در فضای مجازی دست به دست می شود
سگ کشی
دو هزار تایی
در کرمان
خبری که در خرداماه سال جاری مبنی بر کشتن
دو هزار سگ ولگرد در سال ۹۳ در کرمان منتشر شده بود
اخیرا در فضای مجازی بازنشر شده و باعث اعتراض کاربران شده است

مدیرعامل مدیریت پسماند شهرداری:
سال گذشته دو هزار سگ ولگرد را معدوم کردیم

فرماندار کرمان:
صدور مجوز سگ کشی را نه تایید می کنم و نه تکذیب

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان:
با سگ کشی مخالف هستیم

شهردار سابق کرمان:
حضور ذهن ندارم.

 

اخیرا در فضای مجازی خبری مبنی بر کشتن دو هزار سگ ولگرد در کرمان منتشر شده است.
مدیرعامل مدیریت پسماند شهرداری: سال گذشته دو هزار سگ ولگرد را معدوم کردیم
چندی پیش و در خردادماه سال جاری خبری به نقل از سایت آرمان کرمان در خبرگزاری فارس منتشر شد. در این خبر آمده بود که مدیرعامل مدیریت پسماند شهرداری کرمان از معدوم سازی ۲ هزار قلاده سگ در شهرستان در سال گذشته خبر داد. اسماعیل جهانشاهی، مدیر عامل مدیریت پسماند شهرداری کرمان در گفتگو با آرمان کرمان علت معدوم کردن سگ ها را تضمین سلامت مردم بیان کرد و گفت: معدوم کردن این حیوانات با سلاح گرم انجام شده و مجوز این امر را از فرمانداری شهرستان کرمان دریافت کرده ایم اما حفاظت محیط زیست چنین مجوزی صادر نکرده است.
جهانشاهی همچنین ابتدای سال جاری به «پیام ما» گفته بود: در بحث سگ های ولگرد شهرداری ها یک شیوه نامه ای دارند که دو روش زنده گیری همراه با معدوم کردن سگ ها در حاشیه شهرها در آن دیده شده و ما از هر دو روش استفاده کرده ایم. حالا پس از چند ماه مجددا خبر کشتن دو هزار سگ ولگرد در فضای مجازی بازنشر شده است.
کشتن دو هزار سگ ولگرد در کرمان؟
اخیرا خبری مبنی بر کشتن دو هزار سگ ولگرد توسط شهرداری کرمان در فضای مجازی در این شهر منتشر شد. در این خبر با عنوان «کشتار غیزقانونی دو هزار سگ ولگرد در کرمان با تضمین سلامتی مردم» آمده بود: «دوستان به تازگی از کشتار و قتل عام غیرقانونی سگ های شهر کرمان باخبر شدیم. این درحالی است که یکی از کارشناسان حفاظت محیط زیست کرمان گفته است این موضوع خلاف مقررات است.» پس از این متن هم شماره تماس های شهرداری کرمان نوشته شده بود.
این خبر که در صفحه حمایت از حیوانات با ۵۱ هزار و ۷۰۰ دنبال کننده در اینستاگرام منتشر شده بود به سرعت بین کاربران کرمانی شبکه های اجتماعی دست به دست شد و با واکنش هایی روبرو شد. هر چند خبری که اخیرا در شبکه های اجتماعی منتشر شده مربوط به چند ماه پیش است اما با توجه به خبر آرمان کرمان و صحبت های مدیرعامل مدیریت پسماند شهرداری کرمان، صحت کشتن دو هزار سگ در سال گذشته در کرمان تایید می شود. کشتن دو هزار سگ ولگرد آنقدر دردناک و تاسف برانگیز است که چندماه پس از انتشار و با بازنشر مجدد، با نارضایتی افکار عمومی همراه شود. به خصوص که طبق دستورالعمل کنترل سگ های ولگرد، شهرداری ها حق کشتن سگ ها را به جز موارد خاص ندارند.
نارضایتی کاربران فضای مجازی از سگ کشی
همانطور که در دیگر موارد مشابهی مثل سگ کشی در شیراز مردم واکنش منفی نسبت به ماجرا داشتند، کرمانی ها هم نسبت به این خبر موضعی منفی گرفتند. رویا تیموری نوشته بود: خدا ازشون نگذره. پژمان هم گفته بود: کشتار غیرقانونی سگ ها را متوقف کنید. فلان مسئول شهرداری گفتند معدوم کردن سگ تضمین سلامتی!!! چطور ویروس آنفلوآنزا و آلودگی های انسانی و هزار مورد دیگر خطری برای سلامتی نیست و فقط این حیوانات بی گناه خطر هستن؟ چرا مسئولان ما تا این حد با حیوانات دشمنی دارند؟ این کشتار غیرقانونی را متوقف کنید. او همچنین از مردم خواسته تا با شماره های شهرداری کرمان تماس گرفته شود تا از کشتار به زعم او غیرقانونی سگ ها جلوگیری شود. او در ادامه گفته که چندین بار با شهرداری تماس گرفته و به جایی نرسیده است. صفحه حمایت از حیوانات در اینستاگرام هم چند پست بالاتر از پست مربوط به خبر سگ کشی در کرمان نوشته: «جناب شهردار نگاه کن، تو تنها نیستی که فرزند داری. این ها هم بچه دارند، مادرند، بچه هایشان برایشان جگر گوشه است، وقتی سنگ به پای فرزندانشان می خورد دنیا روی سرشان خراب می شود، اگر به آن ها غذا نمی دهی، اگر نوازش شان نمی کنی حداقل بگذار زنده بمانند. آن ها را نکش. به مامورانت بگو با سنگ و چوب بر سر و صورتشان نزنند… حداقل جلوی چشمان مادر، فرزندش را نکش… گناه دارد جناب شهردار، خیلی گناه دارد…» کامنت های مربوط به این نوشته هم پر است از اعتراض کاربران فضای مجازی به سگ کشی.
فرماندار کرمان: صدور مجوز سگ کشی را نه تایید می کنم و نه تکذیب
فرماندار کرمان در این رابطه به «پیام ما» گفت: در بحث جمع آوری سگ های ولگرد کارگروهی وجود دارد و من دقیق خبر ندارم. محمد علی توحیدی در پاسخ به این سوال که آیا فرمانداری کرمان مجوزی برای کشتن سگ ها با سلاح گرم صادر کرده گفت: من این را نه تایید می کنم و نه تکذیب. او در واکنش به این موضوع که از نظر قانونی سگ کشی مجاز نیست گفت: باید سگ ها را مهار و کنترل کنند. کسی با کشتن سگ بی آزار موافق نیست اما باید همه جوانب را در ماجرای سگ های ولگرد در نظر بگیریم.
با سگ کشی مخالف هستیم
مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان در این ارتباط به «پیام ما» گفت: من در جریان چنین موضوعی که دو هزار سگ ولگرد را در کرمان کشته اند نیستم اما قطعا با سگ کشی مخالف هستیم. محمود صفرزاده افزود: ما با مسئولان شهرداری جلسات متعددی را برگزار کرده ایم و کارشناسان ما هم آموزش های لازم را برای زنده گیری سگ ها داده اند. وی درباره انتشار خبر کشتن دو هزار سگ ولگرد هم گفت: من چیزی در این مورد نشنیدم.
شهردار سابق کرمان: حضور ذهن ندارم
ابوالقاسم سیف الهی شهردار سابق کرمان که به نظر می رسد در زمانی که شهردار کرمان بود این اتفاق رخ داده باشد به «پیام ما» گفت: من آمار دقیقی ندارم. وی افزود: جمع آوری سگ های ولگرد جزو وظایف شهرداری هاست و ما هم به دو روش زنده گیری و یا معدوم کردن اقدام به جمع آوری سگ های ولگرد می کردیم. سال پیش هم دو اسلحه برای بیهوش کردن سگ های ولگرد خریداری شده است. وی در پاسخ به این سوال که سگ کشی با سلاح گرم در دوره مدیریتی خود را تایید می کنید گفت: من حضور ذهن ندارم.
گفتنی است علی بابایی شهردار فعلی کرمان پاسخگوی تماس های مکرر روزنامه «پیام ما» نبود.
نظر شرع درباره سگ کشی
چندی پیش هم و پس از ماجرای سگ کشی با اسید در شیراز، خبرگزاری مهر نظر برخی از ماجع تقلید را گرفت. متن استفتا به این شرح است:«اخیرا افرادی تحت‌تاثیر موارد معدود گزارش بیماری حیوانات شهری، اقدام به تحریک ارگان‌هایی نظیر شهرداری نموده اند که باید برای مقابله با بیماری یا جلوگیری از خطر حیوانات شهری (نظیر سگ و گربه) آنها را معدوم نمود. آیا کشتن و معدوم‌سازی یک گونه حیوان شهری با هدف «امحا» آن را به چنین بهانه‌ای مجاز می‌دانید؟» در ادامه پاسخ سه مرجع تقلید هم آمده است:
آیت … العظمی نوری همدانی: بسمه تعالی، سلام علیکم، تلف نمودن حیوانات غیر موذی جایز نیست.
آیت الله العظمی حسین مظاهری: بسمه تعالی، چنین کارهایی روا نیست.
آیت‌ا… مکارم‌شیرازی: تنها درصورتی این کار جایز است که واقعا احساس خطر از ناحیه آنها شود و راه دیگری جز این نباشد.

 

 

26

نوشته های مرتبط


‏1 نطر برای “گزارش «پیام ما» از خبری که اخیرا در فضای مجازی دست به دست می شود سگ کشی دو هزار تایی در کرمان

  1. زورتون فقط به حیوانات بیگناه میرسه، چرا شهرداری حقوقه عقب افتاده کارگرانشو پرداخت نمیکنه! چرا فکری به حاله اب بارون که سدمعبر میشه در کوچه ها و خیابون ها نمیکنه!؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 311
  • دیروز: 488
  • هفته: 10,118
  • ماه: 14,555
  • سال: 75,492