حال ناخوش کاروانسرای قلعه خرگوشی

شنبه 02 تیر 1397

حال ناخوش کاروانسرای قلعه خرگوشی 

معاون میراث فرهنگی یزد : سه سال است که بودجه مصوب می‌شود ولی تخصیص نمی‌یابد

اختصاص نیافتن بودجه مصوب برای مرمت آرام آرام جان قلعه خرگوشی را یزد  می رباید  و  با  ادامه این روند تنها چیزی که این کارونسرا باقی خواهد ماند تنها تلی از خاک خواهد بود.

کاروانسرای قلعه خرگوشی یکی از مهم‌ترین کاروانسراهای دوره صفوی است که بنای آن را به زمان حکومت شاه‌عباس صفوی نسبت می‌دهند. در واقع، قلعه خرگوشی یکی از همان ۹۹۹ کاروانسرایی است که به دستور شاه‌عباس در مسیرهای اصلی آن زمان ساخته شده است.این کاروانسرا در فاصله 60 کیلومتری شهرستان ورزنه قرار دارد و در تاریخ ۳/۱۲/۱۳۷۷ با شماره ۲۲۳۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

اگرچه روزگاری در ایران کاروانسرای قلعه خرگوشی یکی از مهم ترین کارونسراهای موجود  به حساب می‌آمد  اما حالا به گفته  ساشا ریاحی مقدم، معاون میراث فرهنگی استان یزد  اداره میراث فرهنگی، سال ۹۵ و ۹۶ اعتبار مرمت و بازسازی کاروانسرای قلعه خرگوشی را رقم ۲۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی کرد ولی بودجه‌ای بدان تخصیص پیدا نکرد. حال در سال ۹۷، ما ۵۰۰ میلیون تومان برای مرمت این بنا پیش‌بینی کرده‌ایم که هنوز این اعتبار تخصیص نیافته است. 

قلعه خرگوشی؛ از آغل گوسفندان  تا پاتوق معتادان

این کاروانسرا سال هاست به دلیل واقع شدن در مسیری دور از شهر مورد بی توجهی میراث فرهنگی قرار گرفته و اکنون در چند قدمی ویرانی است. ضمن اینکه به مکانی امن برای سارقان و قاچاقچیان نیز تبدیل شده است.اگر چه در سال های گذشته نیز اوضاع بهتری نداشته و به  گفته ریاحی مقدم به آغل گوسفندان تبدیل شده بود.

زخم سارقان بر دل کتیبه‌های این کاروان

چندسال پیش نیز، تعدادی افراد سودجو با تخریب و سرقت کتیبه سردر کاروانسرای قلعه خرگوشی اردکان که به خط خطاط مشهور عصر صفوی، استاد علیرضا عباسی منقوش است، ضربه‌ی محکمی دیگری بر پیکر نحیف این میراث تاریخی ایران وارد کردند. سارقان پنج قطعه از قطعات میانی این کتیبه ۱۵ قطعه‌ای را از جای بیرون آورده و به دیواره اطراف آن نیز آسیب وارد کردند. هرچند بعداً این کتیبه و قطعات باز پس گرفته شد، اما دیگر قابل برگشت به بدنه‌ی بنا نبود.

 

کاروانسرای قلعه خرگوشیمیراث فرهنگی
مطالب مرتبط
پیام میراث
1976
بازدید از موزه‌ها در نوروز ۱۴۰۰ به نسبت سال ۱۳۹۸ یک پنجم کاهش یافتقفل ویروس بر درِ موزه‌ها
قفل ویروس بر درِ موزه‌ها
پیام میراث
1961
پاکستان طرح گردشگری منطقه «قلعه نَندانه» را با محوریت ابوریحان بیرونی افتتاح کردبازسازی محل محاسبه شعاع زمین
ماه گذشته وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری ایران از کمک برای بازسازی مزار بیرونی در غزنی خبر داده بود
پیام میراث
1940
سازه بتنی اوقاف در حریم مقبره یوسف رضا بعد از سه سال هنوز جمع نشده استحبس طولانی بقعه هفتصد‌ساله
معاون میراث‌فرهنگی استان تهران: اگر اداره اوقاف جواب نامه‌‌هایمان را ندهد، شکایت ‌می‌کنیم. ‌هیچ اثری از سنگ قبرهای ۲۰۰ ساله نیست. همان طور که مشخص نشد ضریح چند صد ساله مقبره یوسف رضا چه شد. همه چیز از طرح توسعه مقبره یوسف رضا شروع شد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.