چهره های سیاسی در کرمان چه گفتند؟

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره 417

چهره های سیاسی در کرمان چه گفتند؟
آخر هفته ای که گذشت را می توان یکی از سیاسی ترین آخر هفته های کرمان خواند. سیاسی نه از جهت رخ دادن اتفاق مهمی در سپهر سیاست کرمان، از این جهت که دو تن از شخصیت های سیاسی اصلاح طلب به کرمان آمدند و یکی از چهره های کرمانی و مطرح جریان اصولگرایی با اصولگرایان کرمانی دیدار کرد. مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری، محمد صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در جلساتی جداگانه به سخنرانی پرداختند. در جناح بندی های مرسوم سیاسی، خرازی و کواکبیان اصلاح طلب بشمار می آیند و محمدرضا باهنر که کرمانی ست، اصولگرا. کواکبیان و خرازی صبح پنج شنبه وارد کرمان شدند و در اولین برنامه بطور جداگانه با امام جمعه کرمان دیدار کردند و سپس به گلزار شهدا رفتند. شامگاه پنج شنبه کواکبیان در سیرجان و خرازی در جیرفت در جمع اعضا و طرفداران حزبشان سخنرانی کردند اما برنامه اصلی روز جمعه بود. عصر جمعه کواکبیان در خانه شهر کرمان و در جلسه ای عمومی سخنرانی کرد و همزمان با این جلسه، خرازی برای طرفداران و اعضای حزب ندا در تالار کاشیگر سخنرانی کرد. پس از این سخنرانی، خرازی شامگاه جمعه پاسخگوی خبرنگاران کرمانی بود. باهنر هم روز جمعه با گروهی از اصولگرایان کرمانی دیدار کرد. دیداری که اطلاع رسانی چندانی درباره آن نشده بود.

اصلاح طلبان
باید لیست واحد بدهند
گزیده صحبت های مصطفی کواکبیان را در خانه شهر کرمان در زیر می خوانید:
تفکر هشت سال پیش مورد پذیرش مردم نیست، آنها شکست خوردند، بنابراین باید ساکت باشند و قدری پررویی را کنار بگذارند، چراکه آن تفکر نتیجه نداد.
نباید توسعه سیاسی داخلی مغفول ماند و زمان از دست برود، وظیفه دولت و همه دولت‌هاست این توسعه متوازن و پایدار را با هم پیش ببرد.
اگر اصلاح‌طلبان نبودند، دولت یازدهم روی کار نمی‌آمد و اصلاح‌طلبان به برآمدن دولت یازدهم کمک کردند و باید به مطالبات آنها توجه شود.
اگر این مواردی که مطبوعات منتقد و مخالف توافق وین به عمل می‌آورد یک صدم این را مطبوعات اصلاح‌طلب در دوره قبل انجام می‌دادند درجا بسته می‌شدند
جوری مسائل را جلوه می‌دهند که گویا تیم مذاکره‌کننده فقط رفته‌اند، وطن‌فروشی کنند و کشور را به بیگانگان تحویل دهند.
ما نمی‌گوییم با این توافق همه مسائل باید درست شود، اما به هر حال دولت یک پیروزی بزرگی در عرصه دیپلماسی به‌ دست آورده است.
طبق سند چشم‌انداز 20 ساله 1404 باید اول منطقه و دهمین اقتصاد برتر دنیا شویم و اگر می توانستند در این 12 سال گلی به سر ملت می‌زدند، اما کسی را متهم نمی‌کنیم که به عمد نخواستند، بلکه نتوانستند.
ما مجلس پاک و پاکدست می‌خواهیم.
یک راه بیشتر برای ما اصلاح‌طلبان باقی نمی‌ماند و آن یک لیست سراسری واحد و بدون اختلاف است.

هیچ جریانی نمی تواند در انتخابات مجلس لیست واحد بدهد
گزیده صحبت های خرازی در همایش حزب ندا و نشست مطبوعاتی با خبرنگاران را در زیر می خوانید:
چه شد که تحولات اجتماعی دوران سازندگی به دوران اصلاحات ختم می شود و هشت سال دوره اصلاحات به چنین فرد، مشکلات و انحرافی؟
اصلاحات نیاز به اصلاح دارد و نیازمند بررسی متعدد و مضاعف است و این سخن به منزله نفی خدمات کسانی نیست که در اصلاحات روزگار سختی را سپری کرده اند.
رئیس دولت اصلاحات صلاح جامعه را در بلوغ اصلاحات می داند نه تندروی؛ اصلاحات نیاز به اصلاح دارد.
آزادی و عدالت خوب است اما مهم تر از آن معاش مردم است و اصلاحات زمانی می تواند دغدغه داشته باشد که به زندگی روزمره مردم توجه کند و اصلاحات از همین جا آسیب دید، در انتخابات 84 از هیمن جا ضربه خورد.
باید مجلسی که در خط و شان امام، رهبری و جامعه و مردم ایران باشد، تشکیل شود. مجلس غوغاسالار کشور را به زوال می رساند.
حزب ندای ایرانیان یک حزب اصلاح طلبی است که خود را به مبانی اصلاحات نزدیک می بینیم و معتقدیم که اصلاحات باید در کشور حیات جدی داشته باشد.
فکر نمی کنم هیچ جریانی بتواند در انتخابات مجلس لیست واحد بدهد، این انتخابات برخوردار از تنوع قومی و دینی است.
اینکه فلان مسوول کشور خود را قابل نقد نداند مورد قبول نیست. من در دیدار با امام جمعه کرمان نقد را نفی نکردم بلکه گفتم نفی اصول اربعه نظام مورد قبول نیست.
شکیل حزب ندای ایرانیان هیچ ربطی به رابطه بنده با مقام معظم رهبری ندارد و مهم ترین رسالت و ماموریت من در تشکیل حزب، جوانان و اصلاحات است.
تمام تلاش ما این است که وحدت را بین اصلاح طلبان رعایت کنیم اما اصول و مبانی خود را داریم ولی اگر جایی اولویت باشد اعضای حزب ندا را در چارچوب اصلاحات برای انتخابات وارد خواهیم کرد.
رییس دولت اصلاحات هم از خودی و هم از غیرخودی آسیب دید، اما پایگاه ملی دارد و شان و حق وی این نبود که در موردش انجام شد.
ما در سال 84 اشتباه بزرگی کردیم و در نحوه برخورد با هاشمی در انتخابات مجلس ششم شد، اصلاح طلبان اشتباه بزرگی کردند.
سال 88 به کاندیدای معترض رای دادم اما به برخوردهای بعدی نقد داشتم و فقط تا انتخابات با وی بودم و در سال 92 به روحانی رای دادم.
برای نظام اسلامی اتفاقی که رخ داده زیبنده نیست و امیدواریم رییس جمهور به حل این معضل(رفع حصر خانگی برخی افراد) رسیدگی کنند.

اجتهادهای شخصی ما اصلاح‌طلبان را پیروز می‌کند
گزیده صحبت های محمدرضا باهنر در جمع اصولگرایان را در زیر به نقل از فارس می خوانید:
هر انتخاباتی به خاطر تبعات قبل و بعد از برگزاری، تاثیراتی در دستگاه‌های اجرایی کشور ایجاد می‌کند. کشور همواره با پیش و پس لرزه‌های انتخاباتی مواجه بوده است.
امسال دو انتخابات مهم و تاثیرگذار داریم که هیچکدام نباید تحت الشعاع دیگری قرار گیرد.
در بحث انتخابات آتی مجلس خبرگان ظاهرا برخی خواب‌های آشفته‌ای در این رابطه دیده و بی میل نیستند در این مجلس ده پانزده تا رای ناساز داشته باشند که ان‌شاء‌الله تعبیر نخواهد شد ولی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
اصلاح طلبان بعد از خرابکاری‌های مجلس ششم خیلی توان و روحیه و امید برای انتخابات هفتم؛ هشتم و نهم نداشتند و عملا قوی در انتخابات وارد نشدند ولی در مجلس دهم بسیار با جدیت کار را شروع کردند لیکن باید شرایطی را که نظام برای همه قرار داده قبول داشته باشند و فرایند انتخابات،قانون اساسی و خطوط قرمز را رعایت کنند و مرز خود را با فتنه و انحراف روشن کنند.
اصلاح‌طلبان در انتخابات دهم مجلس به این خرد رسیدند که اگر بخواهند رای داشته باشند باید در نظام قرار بگیرند تا به قدرت برسند.
ما باید به وحدت برسیم تا بتوانیم مجلسی اصولگرا داشته باشیم، اجتهادهای شخصی و تکلیف شرعی‌های متعدد ما، اصلاح‌طلبان را پیروز می‌کند.

17

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :