نقش پروفسور زاهدی در آوردن پتروشیمی به کرمان

شنبه 24 بهمن 1394

نقش پروفسور زاهدی
در آوردن پتروشیمی به کرمان

محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس نهم شورای اسلامی، در طول چهار سال نمایندگی اش اقدامات موثری را برای کرمان انجام داده است. در زیر نگاهی انداخته ایم به بخشی از سوابق و مهم ترین فعالیت های این نماینده در طول چهار سال نمایندگی.
اولین فارغ التحصیل دکترای ریاضی کشور
زاهدی که اولین فارغ اتحصیل دکترای ریاضی کشور است در ارتباط با این موضوع می گوید: در جلسه دفاع دکترای من، آقای افضلی پور نبود. حوالی سال 69 بود که من از رساله دکترای خود می بایست دفاع کنم اما جو بدی علیه آقای افضلی پور در دانشگاه وجود داشت و من در آن فضا از آقای افضلی پور تجلیل کردم. بعد از مدتی ایشان به کرمان آمده بود و گفت می خواهد من را ببیند. من آن بخش از رساله ام را برای مرحوم افضلی پور خواندم. ایشان سپس رو به جمعیت کرد و گفت (من به آرزوی خودم رسیدم. از روزی که این دانشگاه را تاسیس کردم در انتظار این روز بودم دانشگاه کرمان دکترا تحویل بدهد.) این برای آقای افضلی پور خیلی مهم بود که اولین دکترای ریاضی کشور از دانشگاه کرمان باشد.
تنها نماینده ای که قبل از نمایندگی
وزیر بوده است
پس از انقلاب زاهدی تنها نماینده کرمان در مجلس بوده که قبل از نمایندگی، وزیر و سفیر بوده است. همچنین زاهدی با درجه علمی فول پروفسوری به مجلس راه یافته که از این نظر هم در کرمان بی سابقه است. وی 16 سال پیش به درجه استاد تمامی رسیده است و جزو هیات تحریریه و داور نشریات بین المللی علمی می باشد. ضمنا تنها نماینده کرمانی مجلس که هر 4 سال دوران نمایندگی اش رئیس کمیسیون بوده محمد مهدی زاهدی است. وی در ارتباط با ریاستش بر کمیسیون آموزش مجلس گفت: در ابن کمیسیون شش نماینده از تهران حضور دارند. افراد بنامی همچون آقای حداد عادل هم عضو این کمیسیون هستند همیشه به من محبت کردند و به من برای ریاست بر کمیسیون آموزش رای دادند. گفتنی است این نماینده مردم کرمان و راور در مجلس نهم در دورانی که وزیر علوم بود جایزه علمی خوارزمی را از آن خود کرد و در سال 75 هم استاد نمونه دانشگاه های کشور شد. زاهدی همچنین در استان کرمان هر سال به عنوان استاد و یا پژوهشگر برتر استان معرفی می شد.
عضویت در شورای هفت نفره انتخابات ریاست جمهوری 92
رئیس کمیسیون آموزش مجلس در انتخابات 92 نقش زیادی داشت چرا که عضو شورایی هفت نفره بود. زاهدی در این باره می گوید: بعد از اتفاقات سال 88 مجلس قانونی را تصویب کرد که علاوه بر وزارت کشور، هفت نفر معتمد از سراسر کشور هم در برگزاری انتخابات نقش داشته باشند. وزارت کشور می بایست نام 60 نفر را به شورای نگهبان بدهد و این شورا 30 نفر را تایید می کرد. سپس در جلسه ای از بین آن 30 نفر، هفت نفر انتخاب می شدند که من هم یکی از این هفت نفر بودم و این برای استان کرمان یک افتخار است که نماینده ای از این استان در بین هفت نفر معتمد کشور باشد.
پس از 20 سال پای پتروشیمی به کرمان باز شد
زاهدی در ارتباط با اهم فعالیت هایش در چهار سال نمایندگی مجلس شورای اسلامی می گوید: برخی کارهایی که انجام شده در طول تاریخ بعد از انقلاب بی نظیر بوده است. در بحث پتروشیمی، مسئولان استان کرمان 20 سال به دنبال این بودند که پتروشیمی را به کرمان بیاورند و موفق نشدند اما با تلاش هایی که انجام شد توانستیم پای پتروشیمی را به کرمان باز کنیم. رئیس کمیسیون آموزش مجلس در پاسخ به این سوال که چگونه موفق شدید پتروشیمی را به کرمان بیاورید گفت: در دوران آقای احمدی نژاد که آقای زنگنه در وزارت نفت نبود و کمی در تنگنا بود من به ایشان روحیه دادم. اصلا هم فکر نمی کردم که روزی دوباره ایشان وزیر نفت شود. ایشان که وزیر شد من با معاون آقای زنگنه بحث پتروشیمی را مطرح کردم. قرار شد جلسه ای برگزار شود. با حضور آقای رزم حسینی استاندار و وزیر نفت و هیات همراه و بنده جلسه ای برگزار شد. ابتدای جلسه آقای زنگنه خطاب به استاندار کرمان گفت که آقای زاهدی کمک های زیادی به من کرده است و تا عمر دارم امکان ندارد چیزی زاهدی بخواهد و من ندهم. اینگونه شد که موضوع پتروشیمی حل شد. حتی وزیر نفت و معاونانش پتروشیمی ای که با شرایط کرمان جور درمی آمد را معرفی کردند و این شد که مجوز پتروشیمی کرمان آمد.
اشتغال زایی 40 هزار نفر
با مجتمع پتروشیمی کرمان
زاهدی در ارتباط با پیشرفت پتروشیمی هم اظهار می دارد: مجموعا هفت کارخانه است. شرکتی که تشکیل شده چهار هزار میلیارد پول می خواهد. سهامداران این شرکت هم کاملا مشخص است و من سرسوزنی هم چشم نداشتم و سهمی هم ندارم. در بحث زمین پتروشیمی آقای رزم حسینی کمک شایانی کردند. اما در بحث فاضلاب، متاسفانه پروژه فاضلاب استان کرمان در 16 سال تنها 26 درصد پیشرفت داشته و با این سرعت تا 50 سال دیگر هم طول می کشد. با وزیر نیرو کلی صحبت کردم که اجازه دهند پروژه فاضلاب کرمان به بخش خصوصی داده شود. با این کار در نهایت قرار شد فاضلاب کرمان به اندازه 170 لیتر بر ثانیه آب به پتروشیمی دهد. چون پتروشیمی برای راه اندازی و مجوز اولیه می بایست حتما 150 لیتر بر ثانیه آب داشته باشد. ما با این کار 170 لیتر بر ثانیه قرارداد بستیم و این مشکل حل شد. یعنی پساب کرمان را به پتروشیمی می دهند و پول می گیرند، از آن طرف فاضلاب کرمان را توسعه می دهند. به حول و قوه الهی با سفر رئیس جمهور به کرمان پروژه پتروشیمی کلنگ زده می شود. خوشبختانه حدود 4 هزار شغل به صورت مستقیم و 40 هزار شغل بطور غیر مستقیم با پتروشیمی ایجاد می شود که کار بسیار بزرگی خواهد بود. البته هر هفت کارخانه اگر به بهره برداری برسد.
ایجاد یک هزار و 400 شغل با
توسعه لاستیک کرمان
زاهدی درباره توسعه لاستیک کرمان هم می گوید: آقای مشرفی حدود 10 سال دنبال توسعه لاستیک بارز بودند. من می خواستم با وزیر کار دیدار داشته باشم و آقای مشرفی از من خواستند بحث توسعه لاستیک را عنوان کنم. در جلسه با وزیر کار بحث توسعه لاستیک را مطرح کردم و وزیر موافقت خود را عنوان کرد. وقتی این اتفاق افتاد برخی از دوستان به من می گفتند چیزی که 10 سال در کرمان دنبالش بودند را چگونه ظرف یک دقیقه گرفتی؟ به حول و قوه الهی تا پایان سال توسعه لاستیک کرمان رخ می دهد و هزار شغل در کرمان و 400 شغل در سیرجان ایجاد می شود.

سیرجانکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه برای “ نقش پروفسور زاهدی در آوردن پتروشیمی به کرمان

باسلام
ضمن خسته نباشید به شما ، اینها که ذکرشده ادعاهای ایشان است .درموردهرکدام اینها ، افرادیکه اطلاعاتی دارند باید اظهارنظر کنندکه صحیح است یاخیر وسپس شماهم بوظیفه روزنامه نگاریتان متعهدبوده و آن نوشته ها راچاپ نمایید .
شخص بنده چون 21 سال درلاستیک بارز (ازابتدای تاسیس)کارکرده وبازنشسته شده ام ودرجریان خیلی ازمسایل بوده ام
خدمت شماو خوانندگان شما عرض میکنم که : طرحهای توسعه ای لاستیک بارزهمیشگی بوده وهیچ زمانی نبوده که طرح توسعه ای نداشته باشد .(همان انتهای سال 71وابتدای سال72که اولین خط تولیدلاستیک بارزافتتاح شد ، فرم اهداف طرحهای توسعه تاسال 1393 درتابلوی اعلانات کارخانه نصب شده بودکه تاکنون به 80درصد آنهانیزرسیده اند)اصلا یکی ازدلایل موفقیت همیشگی لاستیک بارزدرطول این سالها ، نگرش مدیریت ارشد آن و دورنگری همیشگی آنهاست .
پس طرحهای توسعه این مجتمع حاصل زحمات مدیریت ارشدآن درتهران و کرمان است و نمایندگان کرمان درمجلس هم شاید در وزارتخانه ای که نیاز به سفارش آنها بوده اندک سفارشی کرده اند.ایشان نمیتواند ادعا کندکه زحمت ایشان بوده است. اتفاقا ایشان آنقدر اطلاعاتشان کم است که نمیدانند طرح توسعه موردادعای ایشان یعنی مجتمع بارز2 با 1400نفر اشتغالزایی که قراربوددرنزدیک چترودکرمان احداث شودوزمین آن نیز گرفته وتسطیح شده بود(بازرنگی مدیران کردستانی و نمایندگان کردستان درمجلس و دیگران ) سالها پیش به کردستان برده شد ، و اکنون درشهرک صنعتی دهگلان سنندج در حال تولیدتایراست وتاکنون نیزحدود200 نفر ازهموطنان کردستانی در آنجامشغول بکارهستند.
اسم کرمان رانیزازتایرهای تولیدی حذف کرده وتایرشان را بانام “بارزکردستان” تولید و عرضه میکنند .
آقای زاهدی اگرخیلی برش داشتند میبایست درمقابل انتقال آن می ایستادندو مقاومت میکردند ، البته ما کرمانیها چه توقع ها داریم ، ایشان از انتقال آن در4 سال قبل به یک شهردیگر خبر ندارد و فکرمیکند که 1400 نفر ازهمشهریهایش دراین طرح توسعه مشغول بکار میشوند .
من خواننده همیشگی روزنامه شماهستم وقتی که این ادعاهای ایشان رامیخوانم ودرموردلاستیک بارزهم تقریبااطلاع کامل دارم و میبینم که90درصدادعای ایشان نادرست است ، درموردبقیه ادعاهای ایشان هم شک میکنم که آیا آنها نیز درست هستند یاخیر؟؟ شایدسایرادعاهای ایشان هم مثل ادعایشان درمورد لاستیک بارز باشد.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کاش این نوشته راچاپ میکردیدو درموردسایرادعاهای ایشان نیز از خوانندگانی که اطلاعاتی دارند نظرمیخواستید.
درموردنوشته های من لطفا خودتان نیز تحقیق کنیدتا صحت آنها برشما روشن شود . لطفا استخدامهای جاری لاستیک بارز را بحساب طرح توسعه موردادعای ایشان نگذارید . این استخدامها مربوط به جایگزینی نیروهای در حال بازنشستگی است که کم کم درحال جایگزینی میباشند .
از روزنامه کاردرستی مثل شما توقع چاپ حداقل گزیده ای از مطالب بالا را دارم تا وجهه خوبی که دارید مثل “کرمان امروز” نشود . ……………..خدانگهدارشما و موفق باشید……………………… رضــــــــــــــــا حسنی1394/11/25

خواننده گرامی، مطلب مورد اشاره شما همانطور که در کنار آن کلمه اطلاع رسانی مشخص می کند، از سوی یکی از هواداران ایشان و به عنوان ربرتاژ آگهی منتشر شده است. قطعا بزودی در مورد طرح توسعه لاستیک بارز گزارش جامعی تهیه خواهیم کرد. هرچند که اعتقاد نداریم که پیشرفت های لاستیک بارز مرهون مدیریت آن مجموعه باشد و باید آن را از آن کارگران زحمتکش آن مجموعه دانست.

بازهم سلام
ازجوابگویی شما تشکرمیکنم.بنده هم یکی ازپرسنلی هستم که سابقه زیادی درتقابل همیشگی بامدیریت کرمانی وتهرانی آن درجهت احقاق حقوق پرسنل داشته و دارم . عضو شورای کارگری بوده که ضررهای زیادی نیزمتحمل شده ام که به آنها افتخارمیکنم . اگرروزی هم نیازبه اطلاعاتی از کارهای غیرقانونی آنهادر تضییع حقوق پرسنل داشتید درخدمتتان هستم…….اما همیشه سعی داشته ودارم که انصاف را رعایت کنم.
در موردمطالبی که ذکرکردم صحبت درمورد نقش طراحان و پیگیری کنندگان طرحهای توسعه بود و فکر
نمیکنم که شما هم چنین ادعایی داشته باشید که پرسنل عادی(95درصدپرسنل) دراین مرحله نقشی داشته باشند .این موارد درجلسات عالی شرکت شستا(شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) مطرح شده و بودجه آن اختصاص یافته و پیگیری میشوند.
درمرحله اجراست که آن95درصدپرسنل شب و روز وخانواده وبعضی اوقات جانشان را درطبق اخلاص گذاشته و زحماتی میکشندتا خط جدیدی افتتاح میشود.شخص بنده درتمامی طرحهای تاکنون اجراشده در لاستیک بارز کارکرده و نقش داشته ام و هیچوقت هم از زحمات من و امثال من قدردانی نشده است .
درهرمرحله ای که خواستید گزارش جامعی تهیه کنید در خدمتم که کمکتان کنم .اما هیچوقت پا را ازجاده انصاف بیرون نخواهم گذاشت چون به منصف بودن بسیار معتقدم. مدیران کرمانی و تهرانی بارز خوبیهایی دارند و بدی هایی . درمورد ظلم هایشان به کارگران و تضییع حقوق آنها دهها و شاید صدها مورد دنباله دار میتوانم بنویسم که سریالی خواهدشد و همه با نمونه و مثال خواهدبود.
بازهم متشکرم و خدانگهدار……………………. رضا حسنی