رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خبر داددعوت از ۱۰ هیات عالی رتبه به اجلاس وزیران محیط زیست

1401/04/20

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری اجلاس وزیران محیط زیست در ۲۱ تیرماه، گفت: ما میزبان ۱۰ هیات عالی رتبه از کشورهای همسایه هستیم. به گزارش ایسنا، علی سلاجقه در یک برنامه تلویزیونی درباره نتیجه سفر به کشورهای همسایه همچون عراق و سوریه برای بررسی موضوع گرد و خاک عنوان کرد: عربستان با مساحتی بالغ بر ۹۰ میلیون هکتار دارای بیشترین سطحی است که به عنوان منشا اصلی گرد و خاک بر کشور ما تاثیر می‌گذارد و پس از آن کشور عراق با مساحت ۲۴ میلیون هکتار، سوریه ۴ میلیون هکتار، یمن، کویت و امارات در منطقه غرب آسیا، آسیای میانه، کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند و در شمال شرق کشور، ترکمنستان منشا اصلی گرد و غبار است. او ادامه داد: در پی دستور رئیس جمهوری ما به کشورهایی که منشا اصلی گرد و غبار هستند، سفر کردیم. هدف از سفر به کشورهای عراق، سوریه و کویت ایجاد همگرایی و همسویی بود چرا که همه ما درد مشترکی داریم و مردم از یک مسئله مشترک رنج می‌برند و خوشبختانه این نشست‌ها دستاوردهای خوبی داشت. همزمان با این نشست‌ها، جلساتی با سفرای کشورهای همسایه به صورت دوجانبه و هم در قالب یک نشست سفرای تمام کشورهای همسایه برگزار شد چرا که اولویت دولت سیزدهم ارتباط با کشورهای همسایه است و خوشبختانه دیپلماسی با کشورهای همسایه در همه زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و محیط زیستی جوابگو است و ما اعتقاد داریم که دیپلماسی محیط زیستی می‌تواند پیش درآمدی بر دیپلماسی سیاسی کشور باشد. ماحصل سفرها و رایزنی‌های انجام شده با کشورهای همسایه و نشست سفرای ۱۵ گانه به پیش‌درآمد اجلاس ۲۱ تیرماه بود.سلاجقه افزود: در کنفرانس بین‌المللی که سال ۹۶ برگزار شد حضور وزرا بسیار کمرنگ بود اما در اجلاس ۲۱ تیرماه ۱۴۰۱ حدود هفت وزیر، دو معاون وزیر و در مجموع حدود ۱۰ هیات عالی رتبه در تراز وزیران حضور خواهند داشت و بیش از شش سازمان بین‌المللی در این اجلاس خواهند بود که ما میزبان آنها هستیم. او ادامه داد: برخی کنوانسیون‌ها همچون کنوانسیون کویت (راپمی) هم حضور دارند که در ملاقات اخیر دستاوردهای خوبی داشتیم و قرار بر این شد که در این اجلاس شرکت کنند و مسئولان کنوانسیون‌ها نیز در این اجلاس هستند. این اجلاس برای اولین بار در تاریخ محیط زیستی کشور و با همگرایی بسیار بالایی در کشورها اتفاق افتاده و کشورها به این باور رسیده‌اند که باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.سلاجقه درباره گفت‌و‌گوهای انجام شده با ترکیه درباره سدسازی‌های صورت گرفته توضیح داد: گفت و گو با ترکیه بیشتر در قالب بحث‌های کارشناسی بود. شاید عدم حضور مطلوب ما در برخی از نشست‌های بین‌المللی موجب شده است که گفتمان بین‌المللی و مرجعیت علمی در جهان با استناد به داده‌هایی که کشورهای دیگر همچون ترکیه ارائه می‌دهند، انجام شود و شاید اگر خودمان حضور مطلوبی داشتیم و داده‌های خود را ارائه می‌دادیم، شرایط بهتری فراهم می‌شد.

دیگر مطالب شماره 2333
نتایج سرشماری ملی پرندگان نشان می‌دهد7.2 درصد جمعیت پرندگان ایران در فهرست سرخ
دادگاه عراق مرد انگلیسی را به جرم دزدیدن آثار باستانی به حبس محکوم کرددزدی ناتمام از میراث بین‌النهرین
«پیام‌ما» در گفت‌وگو با یک حقوقدان، یک روحانی و یک سیاستمدار از چگونگی اجرای قانون «حجاب» گزارش می‌دهد:وقتی اصول فدای فروع می‌شوندرئیس کمیسیون اصل ٩٠ مجلس ششم با تاکید بر وجوب حجاب در اسلام، می‌گوید «اجبار به حجاب، اگر اصول دین را مخدوش کند، مصداق فعل حرام است»
بعد از گذشت ۷ سال، بار دیگر بخش‌‌های جنوبی دریاچه ارومیه خشک شده و باعث شکل‌گیری کارزاری در این زمینه شده استدریاچه ارومیه به نمک نشستبه رغم وضعیت وخیم دریاچه ارومیه، برخی نمایندگان از چند ماه قبل تلاش برای از سرگیری دوباره سدسازی‌ها آغاز کرده‌اند
آیا اصفهان دیگر شهری مهاجرپذیر نیست؟سکونت غیر‌دائم پدیده‌ای نو در اصفهان

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *