مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خبر داد:هجوم ماسه‌های روان بر اثر خشکسالی

پنجشنبه 01 مهر 1400

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بیابانزایی، توفان‌های ماسه‌ای و گرد و خاک سالانه ۳۰ هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌ها در بخش‌های مختلف کشور خسارت وارد می‌کند. به گزارش ایرنا وحید جعفریان گفت: از مجموع ۳۰ میلیون هکتار منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی در کشور ۱۳.۵ میلیون هکتار از نظر ابعاد خسارت مربوط به عرصه‌های زیست انسانی و زیرساختی نظیر جاده‌ها، کارخانجات، فرودگاه‌ها، اراضی کشاورزی و روستاها بحران‌زا یا کانون بحرانی هستند. کشور ما به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک از نظر بیابان‌زایی بسیار آسیب‌پذیر است و از بین رفتن اراضی کشاورزی، افزایش مهاجرت از مناطق روستایی و تبدیل نیروهای تولید کننده در روستاها به افراد حاشیه نشین در شهرهای بزرگ و تهدید صنایع و منابع زیست محیطی از جمله تبعات گسترش بیابان‌زایی است. مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بروز خشکسالی‌های اخیر تاثیر قابل توجهی در وضعیت اکوسیستم‌های مناطق بیابانی داشته و هجوم ماسه‌های روان ، توفان و گرد و خاک را افزایش داده است. در این شرایط با توجه به وسعت خسارت‌ها منابع اعتباری برای مقابله با بیابان‌زایی در کشور محدود شده که نیازمند توجه جدی است و دولت سیزدهم باید به مقوله بیابان‌زدایی به عنوان یک اولویت اصلی و زمینه ساز برای هرگونه فعالیتهای توسعه ای عنایت خاص داشته باشد.
در این صورت می‌توان زیرساخت‌ها و حضور روستاییان برای اسکان در مناطق روستایی را امن و از مهاجرت آنان به شهرها جلوگیری کرد. با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی خاص مناطق بیابانی می‌توان در کنار فعالیت‌های بیابان‌زدایی با حمایت دولت طرح‌هایی مانند پرورش دام، تولید گیاهان دارویی، توسعه نیروگاه‌های خورشیدی و بادی و توسعه طبیعت‌گردی توسط مردم و جوامع محلی اجرا کرد. مدیر‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در خصوص اقدامات مربوط به بیابان‌زدایی در این استان گفت: ۳۰۰ میلیارد ریال طی سال جاری برای اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی اختصاص یافته است که ۲۵۰ میلیارد ریال آن از طریق اعتبارات ملی و ۵۰ میلیارد ریال استانی است. بر این اساس میزان اعتبارات بیابان‌زدایی استان خراسان رضوی در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است.

خشکسالیسازمان جنگل هاماسه روان
مطالب مرتبط
خشکسالی و کمبود غذا یک خرس قهوه‌ای را از منطقه حفاظتی قرخود استان خراسان شمالی به مزارع کشاورزی روستای «زرد» شهرستان مانه و سملقان کشاند.
گفت‌وگوی«پیام ما» با بنفشه زهرایی، دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبیوزارت کشاورزی با کشاورزان خوزستان هماهنگ نیست
آیسان زرفامآیسان زرفام
مهدی زارعمهدی زارع
صنعت بیمه چگونه می‌تواند در پیشگیری از آثار و تهدیدهای ناشی از پدیده تغییر اقلیم اثرگذار باشد؟بار ریسک تغییر اقلیم بر دوش بیمه
چارسوق
اقلیمبیمه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *