مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان هشدار دادخشک شدن ۴ درصد هورالعظیم در کمتر از 5 روز

پنجشنبه 04 شهریور 1400

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: تنش در تالاب هورالعظیم زیاد است و شرایط زیست آبزیان تالاب رو به نگرانی است و تنها راه‌حل جلوگیری از مرگ‌و‌میر گسترده ماهیان، اختصاص ‌‌حقابه تالاب است.
محمدجواد اشرفی افزود: مطالبه‌گر ‌‌حقابه تالاب هستیم و نیاز آبی تالاب باید توسط وزارت نیرو تامین شود. متاسفانه با توجه به وجود تالاب‌های بزرگ در مقیاس ملی و فراملی در سراسر کشور و خوزستان، ‌‌حقابه تالاب‌ها به اندازه نیاز آبی پرداخت نمی‌شود. چالشی که در روزهای اخیر در تالاب هورالعظیم خوزستان با آن روبه‌رو هستیم صرفا به دلیل عدم تامین ‌‌حقابه تالاب بوده است.
به گزارش ایسنا، او همچنین گفت: در حال حاضر میزان آبگیری تالاب هورالعظیم ۶۸.۵ درصد است. مخزن شماره ۱ حدود ۴۸ درصد، مخزن شماره ۲ حدود ۸۳ درصد، مخزن شماره ۳ حدود ۸۰ درصد، مخزن شماره ۴ حدود ۶۵ و مخزن شماره ۵ حدود ۵۰ درصد آب دارد.
اشرفی بیان کرد: صرفا آبگیری تالاب برای ما مهم نیست بلکه آبگیر بودن تالاب و کارکرد اکوسیستم تالاب مهم است در حالی که اکنون در بخش‌های قابل توجهی از تالاب که تحت عنوان نقاط آبگیر از آن‌ها یاد می‌شود، عمق آب بسیار کم است و آبزیان نمی‌توانند در این نقاط زندگی کنند بنابراین زیست‌مندان تالاب به شدت در معرض تهدید و خطر هستند.
او افزود: در کارگروه سازگاری با کم‌آبی با سازمان آب و برق خوزستان توافق شد که از خردادماه تا پایان شهریورماه، ۲۵۹ میلیون مترمکعب ‌‌حقابه تالاب داده شود اما این اتفاق رخ نداده است زیرا میزان آبگیری تالاب در اردیبهشت‌ماه حدود ۷۵ درصد بود. در حال حاضر نیز آبگیری ۶۸ درصدی تالاب به این معنی نیست که در ۶۸ درصد هورالعظیم، آبزیان و زیست‌مندان زندگی می‌کنند؛ این آب شاید تنها از منظر کنترل گرد و غبار مفید باشد.
اشرفی همچنین گفت: در کمتر از پنج روز، ۴ درصد از مساحت تالاب هورالعظیم را از دست دادیم یعنی در هفته گذشته حدود ۷۲.۵ درصد تالاب آب داشت اما در پایش جدید، مساحت دارای آب هورالعظیم ۶۸.۵ درصد بود که این اتفاق بد است. در ۲۰ روز گذشته متوسط حداکثر آبی که وارد تالاب شد، ۳ مترمکعب در ثانیه بود در حالی که باید ۲۴ مترمکعب در ثانیه آب وارد تالاب شود. از طرفی نیز گرمای امسال خاص است و روزانه ۳۰ مترمکعب در ثانیه در تالاب هورالعظیم تبخیر آب رخ می‌دهد که نتیجه این شرایط، کوچک شدن تالاب است. همچنین اتلاف و هدررفت آب در طول مسیر تالاب بسیار زیاد بوده است. حدود ۱۶ هزار هکتار کشت شلتوک در طول مسیر انجام شده که عدد زیادی است.

آبآسیب های محیط زیستیبی آبیخشکسالیخوزستانسازمان حفاظت محیط زیستمدیرکل حفاظت از محیط زیستهور
مطالب مرتبط
دمای هوا در بیشتر مناطق کالیفرنیا به ۵۲ درجه سانتیگراد رسیدخشکسالی درآمریکا، گرما در قطب شمال
با از بین رفتن تنوع زیستی‌ نوبت به نابودی شهرهای مدرن می‌رسد
مجتبی پارسامجتبی پارسا
پیام خبر
۲۰۳۹
آمریکاخشکسالی
«پیام ما» از آخرین وضعیت اعتراض‌ها به کم‌آبی در خوزستان گزارش می‌دهدچار ه‌جویی برای حل‌ بحران خوزستان
سوگل دانائیسوگل دانائی
بوم و بر
۲۰۶۲
بحران خوزستانبی آبی
تمامی پرونده‌های بلاتکلیف مرتبط با شهدای محیط‌بان، تا پایان ماه مبارک رمضان رسیدگی و تعیین تکلیف می‌شوند
چارسوق
۲۰۲۵
آبتنش آب

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *