ایران بار دیگر شاهد تقابل دولت و مجلس در مورد پرونده هسته‌ای است«گاندو» بازی مجلسی‌ها همزمان با مذاکراتیک روز پس از نشست کمیسیون مشترک برجام، نمایندگان مجلس ایران از دست‌اندرکاران سریال گاندو حمایت کردند

یک روز پس از نشست وین و بررسی بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی ایران، واکنش‌های متفاوتی به گوش می‌رسد. گرچه سازمان ملل استقبال کرده و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت خود را از این نشست اعلام کرده، ساز مخالفت نمایندگان مجلس ایران هم بلند شده است. با پایان نشست کشورهای طرف برجام در پایتخت اتریش، برخی آن را سازنده و موفقیت‌آمیز توصیف کرده و برخی دیگر از این روند حمایت کرده‌اند. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صفحه توییتر خود از دیدار و گفت‌وگو با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داد و نوشت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و آماده است از چشم‌انداز فنی بی‌طرفش از این رایزنی‌های ادامه‌دار حمایت کند.»
استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل هم دیروز از آغاز رایزنی‌ها در مورد توافق هسته‌ای استقبال کرده و گفته که این، گام نخست در مسیری صحیح است. او همچنین گفته است: «سازمان ملل از برجام حمایت می‌کند. برجام یک توافق چند جانبه مهم است که امیدواریم به مسیر خود بازگردد.»
در این میان، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، اعلام کرده که «در ابتدای یک مسیر پیچیده قرار داریم» و موفقیت در این مسیر، «نیازمند تلاش‌های مشترک» است. او همچنین از ایران و آمریکا خواست «گام‌های جسورانه» بردارند. ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز بازگشت به اجرای تعهدات طرفین ذیل برجام را مستلزم «تلاش زیاد سیاسی» خوانده است. او همچنین گفته که روسیه به عنوان عضوی که در برجام مسئولیت دارد، تمام تلاش‌ها را برای رسیدن به راهکارهای مناسب به کار خواهد بست.
آب در لانه مورچگان
در میان اظهارنظرها و ابراز امیدواری‌ها در خارج از ایران، 160 نفر از نمایندگان مجلس در ایران اما با بیانیه‌ای از سریال گاندو و دست‌اندرکاران آن حمایت کرده‌اند. سریالی حاشیه‌ساز با موضوع نفوذ که تلویحا دولت حسن روحانی را در مظان اتهام قرار می‌دهد و اعتراض بسیاری از جمله دولت‌مردان را در پی داشته است.
نمایندگان مجلس پخش این سریال را به مثابه «آب در لانه مورچگان» توصیف کرده‌اند که «نوری بر تاریکخانه جریان نفوذ تابانده» و «پشت پرده بسیاری از وقایع تلخ و ناگوار رخ داده در کشور را افشا کرده است».
در این بیانیه آمده، مجموعه تلویزیونی گاندو «کیفرخواستی مستند» علیه نگاهی بود که «حتی حل مشکل آب خوردن ملت را هم خارج از کشور جستجو می‌کرد»، و بر این «تصور باطل است که تا کدخدا نخواهد، اتفاقی نخواهد افتاد.» کنایه‌هایی که بدون آوردن نام، به طور مستقیم اشاره به سخنان حسن روحانی پیش از مذاکرات با آمریکا و اروپا و امضای برجام دارد.
روز سه‌شنبه نیز، خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در مورد این سریال گفته بود، مادامی که این سریال، یک سریال «پلیسی و تخیلی» باشد، اصحاب هنر و رسانه باید در مورد آن اظهار نظر کنند، اما وقتی سازندگان سریال اصرار دارند که این سریال «مبتنی بر اسناد است» و از آن «به عنوان مستند» یاد می‌کنند، «باید اسنادشان را در اختیار دارند به مراجع ذی‌ربط ارجاع دهند». او همچنین گفته بود که «دون شان نظام جمهوری اسلامی است که بر اساس سفارشی پروژه‌ای ساخته شود و تخریب یکی از ارکان حاکمیت ملی را هدف داشته باشد.»
روحانی: از واقعیت‌هافیلم درست کنید
دیروز نیز حسن روحانی در جلسه هیات دولت بدون آوردن نام سریال گاندو گفت: «اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش بدهید از واقعیت‌ها فیلم درست کنید و حقایق را به مردم بگویید.» روحانی به صورت تلویحی از صدا‌و‌سیما انتقاد کرد و گفت که رسانه‌های ما، فضای مجازی ما و فضای حقیقی ما می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند و این پیروزی را تحریف کنند: «چرا با پول ملت از شکست آمریکا فیلم درست نمی‌کنید؟ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید و نمایش دهید از واقعیت‌ها فیلم بسازید و حقایق را به مردم بگویید.
پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعیت‌ها را بگوییم و نباید واقعیت‌ها را تحریف کنیم.» روحانی در ادامه پیشنهاد داد که «مثلا از نشاط و حیات و قدرت سواحل مکران» فیلم ساخته شود: «در این هفت هزار سال تاریخ ایران ورق بزنید و ببینید چه کسی این کار را کرده است. ما در تحریم و فشار و سختی این کار را کردیم و در تحریم در حال کشیدن راه‌آهن از چابهار به زاهدان و رساندن آب خلیج فارس به زاهدان و زابل هستیم. ما آب را از دریای جنوب تا کرمان، سیرجان، یزد و اردکان رساندیم و بعد هم تا اصفهان و خراسان جنوبی و مشهد ادامه پیدا می‌کند. این کار عظیم کجا انجام گرفت؟ چرا نمی‌گوییم؟ چرا برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم؟» روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نشست وین گفت: «امروز شاهد فصل تازه‌ای از حیات برجام هستیم و از همه کشورها با ترکیب‌های مختلف از ۱+۴ با حضور ایران تا ۱+۴ با حضور آمریکا به هر نحوی صدای واحدی شنیده می‌شود و همه طرف‌های این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه‌حلی بهتر از برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.» روحانی در ادامه بار دیگر تاکید کرد که ایران به تمام تعهدات برجامی خود برمی‌گردد، «در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم در عمل هم اجرا می‌کند». روحانی با اشاره به فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران گفت: «اینکه گفتیم پروتکل‌الحاقی را الان اجرا نمی‌کنیم یا اینکه گفتیم سانتریفیوژهای جدید و مدرن را فعال می‌کنیم، همه این‌ها موقت است و اگر آن‌ها به کل تعهدات برگردند ما هم به کل تعهدات‌مان برمی‌گردیم… اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا جدیت کافی و صداقت لازم از خود نشان بدهد به نظر من، ما در یک زمان کوتاهی می‌توانیم با ۱+۴ مذاکره کنیم و بدون مذاکره هم آمریکا می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند. حالا اشکالی ندارد که می‌گویند این‌ها باید تبیین شود و ما هم حرفی نداریم، اما راه ما همانی است که مقام معظم رهبری تصریح کردند.»
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش خطاب به مخالفان برجام گفت: «به دروغ به مردم گفتند که رفتید برجام را امضا کردید و فناوری هسته‌ای را دادید رفت.
امروز که این چیزها را می‌بینید حداقل به دروغ‌تان اعتراف کنید. ما امروز سانتریفیوژهای IR۸، ۹‌IRو IR6 داریم. در اراک مشکلی نداریم و درهای فوردو هم باز است و همه آنچه مقصد و مقصود ما در فناوری هسته‌ای بوده در این مقطع توانستیم اجرا و پیاده کنیم.

مطالب مرتبط
۵ روز مذاکره و کماکان انتظار
مذاکرات وین که پس از حدود ۵ ماه بار دیگر از اواخر هفته گذشته آغاز شده بود، پس از ۵ روز نشست و برخاست دیپلمات‌ها ایرانی، آمریکایی و گروه ۴+۱ بدون اعلام نتیجه دقیق و نهایی ظرف چند ساعت پایان یافت و مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌ها بازگشتند. مذاکراتی که وقتی بار دیگر زمزمه از سرگیری آن […]
مخالفان برجام مشغول کارند
همزمان با افزایش احتمال احیای برجام، مخالفان توافق در تهران و واشنگتن دست به کار شده‌‍اند
خبرهای رسمی و غیررسمی حکایت از افزایش قابل توجه احتمال‌ها برای احیای برجام دارد. توافقی که با خروج ایالات متحده آمریکا از آن در دولت دونالد ترامپ و کاهش تعهدات هسته‌ای ایران در دولت حسن روحانی به ضعیف‌ترین حالت ممکن خود رسید. حضور جو بایدن در کاخ سفید و مذاکرات صورت گرفته در دولت روحانی […]
رهبر انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت شهید سلیمانی: اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم تحریم‌ها را باید با روش عاقلانه ایرانی- اسلامی برطرف کرد رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم […]
تلاش دوباره برای احیای برجام
سخنگوی وزارت امور خارجه و نماینده اتحادیه اروپا از سفر مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و ۴+۱ به وین خبر دادند
پیام ما | هم‌زمان با تحولات جدید برجامی این و آن سوی مرزهای ایران، ابراهیم رئیسی در جریان نشست هفتگی هیات دولت که همزمان با سالروز آغاز به کار دولت برگزار می‌شد، به برجام، مذاکرات هسته‌ای و حتی بحث رفع تحریم‌های اقتصادی ناشی از بن‌بست پرونده هسته‌ای هیچ اشاره‌ای نکرد. این در شرایطی است که […]
دیگر مطالب شماره 1980
پارسال مردم ریگان ۱۳، فهرج ۳۳ و بم ۱۵ روز هوای پاک داشتندزندگی توفان‌زده در شرق کرمانمدیر‌کل منابع طبیعی شمال استان کرمان: مردم باید سازگار شوند
ادامه روند جنجال برانگیز آزادسازی کاروانسرای حبس شده در زندان سمنان«کاروانسرای عباسی» از پشت دیوارها گردن نکشیدیک عضو شورای شهر سمنان می‌گوید سازمان زندان‌ها به جای گرفتن ساختمانی از شهرداری حاضر به آزادسازی محوطه کاروانسراست
بازار داغ رمز ارزها، افزایش مصرف انرژی و نگرانی‌های محیط زیستی را در پی داشته استتضمین آینده ارزهای دیجیتال با انرژی‌های پاککوین اولیری: من دو نوع ارز دیجیتال می‌بینم، یک نوع آن که در چین استخراج شده و از نظر من خونین است، و نوع دوم که با انرژی پاک و تجدیدپذیر تولید شده است
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به شیوع گسترده کرونا:بیش از 85 درصد کشور در شرایط قرمز و نارنجی استسخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به فوت ۱۹۳ بیمار مبتلا به کرونا از ۱۷ تا ۱۸ فروردین،‌گفت: با این حساب مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۶۳ هزار و ۶۹۹ نفر رسید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *