قانون آب شفاف نیستشفافیت از جمله مهمترین مواردی است که باید در آخرین نسخه منتشر شده قانون آب، مورد توجه قرار گیرد. از آنجا که بحث تغییر ساختار در این قانون یکی از مهمترین نکاتی است که مطرح شده، باید در این تغییر سه جنبه از ساختار در کنار هم در نظر گرفته شود.

شفافیت از جمله مهمترین مواردی است که باید در آخرین نسخه منتشر شده قانون آب، مورد توجه قرار گیرد. از آنجا که بحث تغییر ساختار در این قانون یکی از مهمترین نکاتی است که مطرح شده، باید در این تغییر سه جنبه از ساختار در کنار هم در نظر گرفته شود. اول مسئله قانون و بعد سازمان مدیریتی و دیگری سیاست‌ها، این موارد در کنار هم مطرح هستند. سیاست‌ها، جهت و هدف‌ها را مشخص می‌کند و با صراحت درباره مقاصدی که باید مورد توجه باشد اظهار نظر می‌کند. قانون، نحوه اجرا و مقررات لازم برای اجرای سیاست‌ها را مشخص می‌کند و سازمان تشکیلاتی که برای اجرای کار و در بر گرفتن فرایندها را مورد توجه قرار می‌دهد. آخرین ویرایش قانون آب که به تازگی منتشر شده است در حالتی صامت و بدون شرح است.
به این معنا که از طرفی ما نمی‌دانیم چه مقاصد و سیاست‌هایی مورد توجه این قانون است که در قالب مقررات و قانون ارائه شده است. از سوی دیگر به طور شفاف مطرح نشده که درباره نحوه اجرای این قانون چه برنامه‌ای در نظر گرفته شده است و این قانون قرار است با چه مکانیزمی اجرایی شود.‌ گزارش‌های جنبی که در کنار متن اصلی قانون منتشر شده هم در مورد این موضوع آدرس روشن و مشخصی به مخاطب نمی‌دهد. انتظار این بود گزارش‌هایی که در ارتباط با متن پیشنهادی قانون تهیه شده، توضیحاتی در خصوص سیاستگذاری و جهت‌گیری درباره وضع موجود و تاثیر اجرای این قانون بر وضع موجود، برای مقاصدی که پیش‌بینی شده است ارائه شود. این توضیحات را در متن پیشنهادی مشاهده نمی‌کنیم. به همین دلیل دشوار است که از روی متن قانون سیاست‌ها و نحوه اجرای آن‌را حدس بزنیم. در مجموع باید گفت متن ارائه شده شفافیت لازم و کافی را ندارد.

 

مطالب مرتبط
یادداشت
بحران اقلیم  و آوارگی مهاجران
مهاجرت، نقل‌ مکان مردم از منطقه‌ای به منطقه دیگر برای کار یا معاش تعریف می‌شود. گاهی مهاجرت بنا به تمایل شخص در راستای افزایش سطح زندگی، دستیابی به رفاه نسبی و یافتن شغل مناسب و… است. گاهی نیز شرایط تحمیلی مانند جنگ، بلایای طبیعی، فقر و شرایط نامساعد اقتصادی و سیاسی و فقدان امنیت جانی […]
یادداشت
ضرورت‌های تداوم در فرهنگ محیط زیست
1- شما سوار ماشین شاسی‌‌بلندتان هستید. در حاشیه یک جاده جنگلی، زارع بینوایی را می‌بینید که مشغول قطع کردن درخت جنگلی است. شیشه ماشین را پایین می‌کشید. اره برقی خاموش می‌شود. فکر می‌کند آدرس جایی را می‌خواهید. نزدیک می‌شود. می‌گویید این درخت را از بین نبر ما برای اثر گلخانه‌ای به آن نیاز داریم و […]
یادداشت
در جستجوی واقعیت
هیچ‌کس اعتماد نمی‌کند تا آنچه حوالی ظهر بیستمین روز پاییز در میدان عالی‌قاپو اردبیل رخ داده است را تعریف کند.‌ شایعه‌ها و روایت‌های غیرمستند چه در یک ماهه اخیر چه در سال‌های اخیر کم نبوده است. همین چند هفته قبل تصویری در صفحه اینستاگرام دست به دست می‌شد و بارها باز نشر شد که یک […]
یادداشت
دیروز در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی «طرح حریم رضوی» پس از مدت‌ها تلاش به تصویب رسید. طرح حریم رضوی موسوم به طرح حرم شهر پروژه‌ای است که بعد از قطعی شدن انحراف طرح قبلی نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر رضوی از اهداف اولیه از حدود 6 سال پیش کار بر روی آن […]
دیگر مطالب شماره 1939
یادداشتسواد ناکارآمد 95 درصدی‌هاتصویر نامه وزارت دارایی به تاریخ نهم بهمن ۱۳۲۰ را می‌بینید که در آن آیین‌نامه آموزش سالمندان آمده است. جدای از این‌که هشتاد سال پیش دولت به ضرورت آموزش حتی به سالمندان برای با سواد شدن پی برد.
یادداشتنقاط ضعف و قوت قانون آبمتن جدید منتشر شده قانون آب دارای ابعاد مختلفی است. به طور اختصار به برخی نقاط قوت و ضعف متن منتشر شده اشاره خواهم کرد.
کسبه پاساژ پلاسکو بعد از ۴ سال خواسته تازه‌ای دارندرونق کسب و کار در گروی باز شدن راه اصلیهیچکس آن جمله پرویز شاپور را نشنیده بود. همان جمله‌ای که گفته بود: «وقتی سوزن‌ها از بالای پلاسکو می‌ریزند، ته گرد می‌شوند.» همه تنها می‌دانستند که ساختمان آن‌قدری بلند است که هرچه از بالای آن پایین بیفتد، شاتوتی می‌شود، قرمز رنگ، حتی اگر خودش باشد.
یادداشتمحیط‌ زیست تالابی کشور در گذرگاه تاریخی قانون‌گذاریامروزه به واسطه گسترش ارتباطات و نشر عمومی دغدغه‌های زیست‌محیطی در لایه‌های مختلف اجتماعی، خدمات زیست‌بومی تالاب‌ها و کارکردهای آن‌ها که طیفی وسیع، از حمایت از تنوّع زیستی گرفته تا تعدیل اقلیم و استفاده‌های تفریحی را شامل می‌شوند، بر کم‌تر کسی پوشیده است.
سخنگوی سازمان غذا و دارو از عضو کمیته ملی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کردنزاع بر سر واکسن روسیکیانوش جهانپور: مرجع ملی برای تایید واکسن‌ها «چه تولید داخل و چه وارداتی»، سازمان غذا و داروی ایران است. در حالی که اکثر کشورهای دنیا درگیر موضوع توزیع واکسن کرونا هستند، در ایران همچنان بر سر این‌که کدام واکسن را باید وارد کرد، چالش وجود دارد.
احمد سمیعی گیلانی، بنیانگذار ویراستاری در ایران صد ساله شدجانِ آمیخته با فرهنگحاضران در بزرگداشت سمیعی گیلانی گفتند که ملال در زندگی او جایی نداشته و در کارهایش تجربه یک قرن دیده می‌شود. احمد سمیعی‌گیلانی دیروز صد ساله شد. نیم قرن پیش از این ویراستاری، پیشه‌ای غریب بود و امروز ویرایش به نام او گره خورده است.
گفت‌وگو با مهدی فصیحی هرندی، پژوهشگر حکمرانی آبقانون‌گذاری بی‌رویه در حوزه آب خطاستراه حل مسایل آب ایران، برنامه‌های میان مدت و کوتاه مدت است. برنامه‌هایی که مبتنی بر جامعه پیرامونی آب باشد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *