روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:شرکت‌هایی واکسن پیشنهاد کردند وزارت بهداشت به‌حق نپذیرفتزودتر از این هم می‌توانستیم واکسن وارد کنیم و واکسن‌هایی در اختیار ما بود مردم بدانند وسیله‌ای برای آزمایش واکسن نیستند

یکشنبه 21 دی 1399

حسن روحانی، رئیس جمهوری دیروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر این‌که برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی آن را تامین می‌کنیم، گفت: «ما زودتر از این هم می‌توانستیم واکسن وارد کنیم و واکسن‌هایی در اختیار ما بود، اما واکسن‌ها متعلق به شرکت‌هایی بودند که می‌خواستند آن را روی مردم ما آزمایش کنند.»

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به همکاری مردم و مراعات پروتکل‌ها برای کاهش روند شیوع این ویروس در کشور گفت: «۸۰ درصد بستری‌ها و ۷۰ درصد فوتی‌ها کاهش یافته است؛ البته به آن نقطه مطلوب نرسیدیم و برای رسیدن به نتیجه هنوز باید تلاش خود را ادامه دهیم، اما شرایط بسیار بهتر شد.»
به گزارش ایسنا، او ادامه داد: «همکاری مردم باعث شد امروز در مصوبات ما یک وضعیت جدید تصویب شود و آن وضعیت «شهرهای‌آبی» برای مناطق زردی بود که تعداد کرونای مثبت آن، ۲ در ۱۰۰ هزار است و شرایط نزولی دارند. در این مناطق آبی تقریبا همه کسب‌وکارها فعالیت می‌کنند و در مناطق زرد هم با مراعات پروتکل‌های شدید، کسب‌وکارها فعالیت خود را ادامه می‌دهند.»
روحانی با بیان این‌که بسیار مهم است شرایطی که امروز به آن رسیدیم پایدار بماند، گفت: «باید اقدامات پیشگیرانه را برای این‌که وارد موج چهارم نشویم تا پایان سال مشکل نداشته باشیم، ادامه دهیم. ما برای موفق شدن در برابر این ویروس باید مجموعه کارهایی انجام دهیم که اگر هر یک از این مجموعه‌ها آسیب ببیند، ما را با خطر مواجه می‌کند. یعنی همان‌طور که ماسک‌زدن ضروری است، رعایت فاصله‌گذاری و دورهمی و اجتماعات هم به همان نسبت ضروری است. پس باید مراقبت کنیم که اجتماعاتی تشکیل نشود، هرچند که در روزهای اخیرا شاهد تجمعاتی بودیم و خیلی‌ها از این موضوع گلایه کردند.»
رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که مجموعه اقدامات باید مورد مراعات و استمرار ما باشد، گفت: «ما وقتی ناچاریم محدودیت‌های شدید را اعمال کنیم، مشکلات فراوانی در زندگی و اقتصاد و فرهنگ جامعه ایجاد می‌شود. پس باید کاری کنیم زمان محدودیت‌های شدید را با همکاری با همدیگر به حداقل ممکن کاهش دهیم.»
مرجع ما سازمان
بهداشت و درمان است
رئیس‌جمهور در ادامه گفت: «نکته دیگر که بسیار مهم است و در این جلسه درباره آن تصمیمات خوبی اتخاذ شد، مسئله واکسن است. یکی از مطالبات مردم این است که سریع‌تر بتوانیم واکسن مورد اطمینان را در اختیار مردم قرار دهیم و مرجع ما در واکسن سازمان بهداشت و درمان است. ما در داخل هم به دنبال این هستیم که هرچه سریع‌تر واکسن را به نتیجه برسانیم که البته اقدامات خوبی انجام گرفته است. در خارج هم علی‌رغم همه محدودیت‌ها و همه مشکلات دنبال این هستیم که بتوانیم واکسن مطمئنی را خریداری و وارد کشور کنیم.»او افزود: «ما برای خرید واکسن بیش از ۴۰ روز گرفتار نقل‌و‌انتقال پول بودیم. یکی از موارد و مثال‌های بسیار روشن جنایتی که آمریکا علیه ملت ایران انجام داد، در تهیه واکسن کرونا بود.»روحانی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها برای جابه‌جایی پول به حساب شرکتی جهت این‌که زمان نوبت‌مان، واکسن‌ کواکس را خریداری و وارد کشور کنیم مشکلات زیادی ایجاد کردند اما دولت با همه این مشکلات اقدامات لازم را انجام داد. یعنی چه آنجایی که واکسن مشترک می‌خواهیم بسازیم چه واکسن بخواهیم بخریم و چه در داخل تولید کنیم، هر جا ارز و ریال نیاز بوده دولت بدون هیچ مضایقه‌ای علی‌رغم همه سختی‌ها در این زمینه با دست باز وارد شده است.»
رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی و برخلاف همه مشکلات، آن را تامین می‌کنیم، گفت: «ما زودتر از این هم می‌توانستیم واکسن وارد کنیم و واکسن‌هایی در اختیار ما بود، اما واکسن‌ها متعلق به شرکت‌هایی بودند که می‌خواستند آن را روی مردم ما آزمایش کنند. به ما پیشنهاد دادند و وزارت بهداشت درمان به حق نپذیرفت و قبول نکرد.»
او یادآور شد: «البته برخی کشورها قبول کردند که کاری به آن‌ها نداریم؛ بنابراین مردم ما مطمئن باشند آن‌ها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن قرار نمی‌گیرند.»
روحانی با اشاره به چگونگی روند واکسیناسیون و اولویت‌های مشخص‌شده در این زمینه، گفت: «در این سند چهار فاز مدنظر قرار گرفته است؛ وقتی واکسن در اختیار ما قرار بگیرد در فاز اول، اجرای این واکسیناسیون برای حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر خواهد بود که متشکل از کادر درمان که در خط مقدمند و افراد پرخطر است که در سرای سالمندان هستند یا جزو معلولان و جانبازان محسوب می‌شوند.» به گفته روحانی، در فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت که سن آن‌ها بالاست و یا بیماری زمینه‌ای دارند و یا هر دو در اولویت خواهند بود؛ و فاز سوم و چهارم هم حدود ۱۹ میلیون نفر را در بر می‌گیرد: «تلاش ما این است که فازها کوتاه شود و در حداکثر زمان آن را اجرا کنیم و امیدواریم امسال و سال آینده این کار انجام شود.»
روحانی ادامه داد: «البته حتی اگر واکسن در اختیار قرار بگیرد واکسیناسیون و اجرای آن این گونه نیست که در یک لحظه یا در یک روز انجام شود. اگر بخواهیم به ۶۰ میلیون نفر واکسن بزنیم؛ یعنی در دو نوبت ۱۲۰ میلیون بار باید این واکسن تزریق شود.
با توجه به مکان‌های مختلف و با شیوه‌هایی که داریم این تزریق زمان‌بر است. اگر روزی هزار نفر هم کار واکسن را انجام دهند با توجه به ۶۰ میلیون نفر حدود چند ماه زمان می‌برد که این موضوعات در سند امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»او با اشاره به این‌که مردم شایعات را در زمینه واکسن‌ها قبول نکنند، گفت: «شایعه می‌کنند فلان‌جا واکسن دارند، فلان‌جا واکسن عرضه شده است و مردم را با این شایعات درگیر می‌کنند.
مردم به متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قرارگاه عملیاتی و ستاد گوش بدهند و فریب افراد سواستفاده‌گر در این شرایط را نخورند.»روحانی گفت: «خرید واکسن و تهیه آن هم جزو اولویت‌هایی است که انجام می‌شود و ان‌شاالله در زمان آن با شرایطی که اعلام می‌شود، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت؛ ضمن این‌که اگر واکسن آمد و تزریق آن شروع شد به‌معنای کنار گذاشتن پروتکل‌ها نیست.»

رئیس جمهور ایرانستاد ملی مقابله با کروناکروناواکسن کرونا
مطالب مرتبط
هشدار رئیس جمهوری نسبت به عواقب ساده‌انگاری در زمینه کرونا و سویه‌های جدید آنمرزها را کنترل کنید
رئیس‌جمهور اعلام کرد:تزریق دو دُز واکسن؛ شرط سفر اربعین
تیجه یک بررسی نشان می‌دهد که واکسن فایزر‌/بیو‌ ان تک در برابر گونه‌های جدید کروناویروس از اثربخشی لازم برخوردار است.
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام شناسایی بیش از ۲۱هزار بیمار جدید کووید‌۱۹ در کشور خبر داد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.