روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:مردم را به نمونه آزمایشی خارجی‌ها تبدیل نمی‌کنیم

1399/10/07

|پیام ما|پس از سخنان توئیتری علی ربیعی مبنی بر صدور مجوز انتقال پول برای خرید واکسن کرونا از طریق یکی از بانک‌ها، حسن روحانی، رئیس جمهوری نیز روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا بر روی این موضوع تاکید کرده و گفته است که هنوز در خرید واکسن مشکل داریم اما «روزانه و مورد به مورد» از تحریم‌ها عبور می‌کنیم. حالا کار به یک بانک آمریکایی رسیده که به گفته حسن روحانی، برای خرید واکسن، باید ابتدا پول‌ها به آنجا منتقل شود. گرچه روحانی می‌گوید نمی‌توان به آمریکایی‌ها که به دزدی معروفند، اعتماد کرد. رئیس جمهوری در بخشی دیگر از سخنانش، مشکلات خرید واکسن را به موضوع FATF مرتبط دانست که البته از ورود به این موضوع و توضیح بیشتر خودداری کرد و گفت که این موضوع بر عهده مجمع تشخیص است.

حسن روحانی با بیان این‌که امروز منطقه قرمز در کشور نداریم و منطقه نارنجی هم «تقریبا» در کشور وجود ندارد، گفت: «بیشتر مناطق زرد هستند» و باید از مردم در این زمینه تشکر کرد. با این حال او گفته است که «۱۳۰ فوتی در روز برای ما خیلی زیاد است» و تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم.

رئیس‌جمهوری دلیل کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا را کاهش شب‌نشینی‌های مردمی، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری دانست و ابراز امیدواری کرد که با وجود نزدیک بودن ایام فاطمیه، پروتکل‌های بهداشتی حتما در عزاداری رعایت شود.

«رسانه‌های معاند خارجی پررو هستند»

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد واکسن کرونا گفت، معمولاً رسانه‌های ضدایرانی «خیلی پررو» هستند و «موج‌سواری» می‌کنند: «اوایل شروع کردند که علیه ما بگویند جمهوری اسلامی واکسن نمی‌خرد، بعد گفتند جمهوری اسلامی توان نگهداری واکسن را ندارد، بعد گفتند اصلا جمهوری اسلامی پول خرید واکسن را ندارد که همه این موارد هم دیدند که رد شد اما دست‌بردار نیستند.»

رئیس‌جمهوری در ادامه خطاب به مردم ایران گفت که از روزهای اولیه شیوع کرونا، واکسن «یکی از مهم‌ترین مسائل» بوده و از همان زمان شرکت‌های دانش‌بنیان کار را شروع کردند. او پدر عین حال گفت که باید در کنار کار آنان به دنبال خرید واکسن هم باشیم، «چرا که ممکن است واکسن داخلی دیرتر آماده شود.»

روحانی گفت: «مردم ما بدانند که ما اولاً به دنبال خرید واکسن رفتیم در ثانی در همین مرحله نیز فعالیت خبیثانه و رذیلانه آمریکا جریان داشت و هیچ شک نکنید که در زمان خرید واکسن هم برای ما مشکل ایجاد کردند. اصلا جایی نیست که ما بخواهیم خرید انجام دهیم و آمریکا خباثت به خرج ندهد.»

رئیس‌جمهوری در ادامه گفت که هر زمان وزارت بهداشت اعلام کند که واکسنی، به غیر کواکس، قابل اعتماد است، حاضریم آن را بخریم اما حاضر نیستیم مردم خود را بدل به «نمونه آزمایشی شرکت‌های خارجی» کنیم: «یک شرکتی در دنیا برای خود واکسنی درست کرده و حالا می‌خواهد آن را روی مردم دنیا آزمایش کند، اما به هیچ وجه وزارت بهداشت ما چنین کاری را هرگز درباره مردم ایران انجام نخواهد داد.»

در نقل و انتقال و نگهداری واکسن مشکلی نداریم

حسن روحانی در سخنان خود گفت که در نقل و انتقال یا نگهداری واکسن هیچ مشکلی وجود ندارد اما «در خرید مشکل داریم». او در ادامه گفت: «روزانه و مورد به مورد از این تحریم‌ها عبور می‌کنیم و این کار را تاکنون هم انجام داده‌ایم و بعد از این هم انجام می‌دهیم. حالا کاری هم به این نداریم که FATF تأثیری بر خرید واکسن دارد، یعنی من نمی‌خواهم الان وارد این موضوع شوم. این کار بر عهده مجمع تشخیص است که دارد آن را انجام می‌دهد.»

آمریکایی‌ها در دزدی معروفند

حسن روحانی در ادامه به فرایند خرید واکسن اشاره کرد و گفت: «پول لازم برای خرید را آماده کردیم، اما آن‌ها گفتند برای پرداخت ابتدا باید اوفک موافقت کند به دنبال انتقال پول از یک کشور دیگر بودیم باز اعلام کردند که پول ابتدا باید به یک بانک آمریکایی منتقل شود وقتی شما به دزدی معروف هستید چگونه می‌توانیم به شما اعتماد کنیم؟»

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش خطاب به وزیر بهداشت که در جلسه حاضر بود، گفت: «اگر روزی واکسن به کشور وارد شد وزیر بهداشت باید روزانه گزارش دهد که چه مقدار واکسن وارد شده است، به چه کسانی تزریق شده و اولویت‌ها با چه کسانی است. این را باید هر روز اعلام کند.» روحانی در ادامه گفت که بعد از ورود واکسن به کشور، دشمنان باز هم «بهانه‌جویی» می‌کنند و می‌گویند که «واکسن در بازار سیاه است»، «معلوم نیست به چه کسانی تزریق شده» و «معلوم نیست کجا رفته». او در ادامه تاکید کرد که برای جلوگیری از این بهانه‌جویی‌ها باید گزارش روزانه توسط وزیر بهداشت برای مردم داده شود.

طی سه الی شش ماه دیگر به واکسن می‌رسیم

حسن روحانی در انتهای سخنان خود با ابراز امیدواری نسبت به آینده و عبور از این شرایط گفت که بشر بر این ویروس پیروز می‌شود و 3 الی 6 ماه دیگر، کمتر یا بیشتر، حتما به واکسن با کیفیت داخلی یا خارجی می‌رسیم و این ویروس مهار می‌شود.

جهانگیری: همه مردم مشابه هم به واکسن دسترسی پیدا می‌کنند

همزمان با سخنان حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری نیز جداگانه به موضوع کرونا پرداخته و از «جوسازی»‌ها انتقاد کرده و گفته است: «متاسفانه در این کشور وقتی مساله‌ای که مطالبه عمومی است به وجود می‌آید، به سرعت شروع به جوسازی می‌کنند.»

جهانگیری همچنین گفته، برای تولید واکسن داخلی تلاش می‌کنیم اما تا زمانی که به واکسن تولید داخل برسیم، ممکن است که چند ماه دیگر طول بکشد و «اگر بتوانیم یک روز زودتر هم واکسن مورد‌نیاز مردم را از هر جای دنیا که واکسن معتبر و موثر تامین کنیم، یک لحظه درنگ نخواهیم کرد.»

معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین به مردم اطمینان داده که وزارت بهداشت و درمان دستورالعمل‌های شفافی را تهیه و تدوین خواهد کرد و به اطلاع افکار عمومی خواهد رساند و «این‌گونه نیست که احدی خارج از دستورالعمل‌ها و قبل از مردمی که در اولویت هستند، بتواند به واکسن دسترسی پیدا کند.» جهانگیری گفت که هیچ‌یک از مقامات دولتی و خانواده‌های آن‌ها حق ندارد خارج از این دستورالعمل‌ها به واکسن دسترسی پیدا کند: «همه ملت ایران در معرض این ویروس قرار دارند … و همه مردم مشابه هم به واکسن دسترسی پیدا می‌کنند.»

مطالب مرتبط
چاره‌جویی برای کرمان
رئیس جمهوری پس از بازگشت از روسیه، به کرمان رفت و از مناطق سیل زده بازدید کرد
«سیل کرمان»؛ کلیدواژه‌ای است که با جستجوی آن در شبکه‌های اجتماعی یا گوگل با انبوهی از اخبار تلخی مواجه می‌شوید که همه و همه ظرف 5 روز گذشته پدید آمد. روز چهارشنبه هفته گذشته استاندار کرمان اعلام کرده بود که 25 هزار نفر نیازمند اسکان اضطراری‌اند. دیروز مدیرعامل جمعیت هلال‌‌احمر استان کرمان از امدادرسانی و […]
رئیس جمهور پس از دریافت دز اول واکسن کرونا:
رئیس‌جمهوری پس از دریافت نخستین دُز واکسن ایرانی کرونا، گفت: واکسیناسیون عمومی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و از اولویت‌های دولت است تا بتوانیم مقاومت عمومی مردم را برابر این ویروس و جهش‌های احتمالی بالا ببریم. آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه با حضور در یک مرکز درمانی، نخستین دُز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد. رئیس‌جمهوری پس […]
تاثیر واکسیناسیون در سرنوشت اتحادیه اروپا
یاسمن طاهریانیاسمن طاهریان چرا روند واکسیناسیون در اتحادیه اروپا نسبت به آمریکا و انگلستان کندتر پیش می‌رود؟
از زمان شروع واکسیناسیون در دنیا تاکنون نزدیک به ۷۷ میلیون نفر در آمریکا به طور کامل واکسینه شده‌اند و بیش از ۳۲ میلیون نفر در انگلستان اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. با توجه به روند سریع واکسیناسیون در این کشورهای توسعه‌یافته انتظارها بر آن بود که روند واکسیناسیون در اروپا نیز پربازده […]
خبرنامه فقر و نابرابری‌ آموزشی – شماره ۱
خبرنامه فقر و نابرابری‌ آموزشی – شماره ۱ منتشر شد. برای دریافت نسخه الکترونیک کلیک کنید ویژه نامه فقر آموزشی-A4   خبرنامه فقر و نابرابری آموزشی «مشق ما» تلاش دارد: دغدغه‌مندان این حوزه را به یکدیگر معرفی کنند. اخبار مرتبط با مسائل مرتبط با فقر و نابرابری آموزشی را تجمیع و در اختیار علاقه‌مندان قرار […]
دیگر مطالب شماره 1911
گزارش «پیام ما» از آخرین وضعیت عمارت کلاه فرنگی عشرت‌آباددرهای عمارت بسته ماند
وزارت نیرو راه پرهیز از مصرف سوخت آلاینده در نیروگاه‌ها را اعلام کردصرفه‌جویی برای نجات از مازوتمدیرکل دفتر بهسازی نیروگاه‌ها: ۸۶ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از گاز طبیعی و مابقی از سوخت مایع است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: نیروگاه‌های شرق تهران می‌توانند از مازوت استفاده کنند.
تعویق ۵ ساله مرمت کامل‌ترین خانه تاریخی کشور به دلیل اختلاف ۵۰۰ میلیون تومانیمیراث، مالک «نصیرالدوله» نیست*رئیس هیئت‌مدیره صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی: عمارت نصیرالدوله توسط اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نگهداری می‌شود اما بنا در مالکیت بانک کشاورزی است *یک میلیارد تومانی که در سال ۸۴ برای خرید نصیرالدوله پرداخت شد را باد برد
ورود انواع آلاینده‌ها جریان پویایی تالاب انزلی را با چالش روبه‌رو کرده است11 رود آلوده همچنان به «انزلی» می‌ریزند

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *