بهترين كتاب‌هاي 2015 از نگاه واشنگتن‌پست

1394/10/12

بهترين كتاب‌هاي 2015 از نگاه واشنگتن‌پست

1- «بين من و جهان» اثر تا- نهيسي كوتس
كتاب «بين من و جهان» تعمقي تكان‌دهنده درباره وضعيت نژادپرستي در امريكاست و درست در زماني در امريكا منتشر شده است كه نزاع بر سر نژادپرستي بالا گرفته است. اين كتاب در دستيابي به اين نكته كه «نژادپرستي تجربه‌اي دروني است؛ مغز را از جايگاه خود بيرون مي‌كند، مسير جريان هوا را مي‌بندد، ماهيچه‌ها را منقبض مي‌كند، اعضاي حياتي بدن انسان را از او مي‌گيرد، استخوان‌ها را خرد مي‌كند و دندان‌ها را مي‌شكند» بهتر از هر كتاب ديگري عمل كرده است. از زبان كوتس، سياهپوست بودن يعني «در برابر عناصر جهان، در برابر تمامي اسلحه‌ها، مشت‌ها، چاقوها، گلوله‌ها، تجاوزها و بيماري‌ها برهنه باشي.» كوتس در طول كتاب توصيف مي‌كند چطور با ترس و لرز به فكر امنيتش بوده است. اين كتاب برنده جايزه كتاب ملي امريكا در بخش كتاب‌هاي غيرداستاني شده است.
2- «پرچم‌هاي سياه: قيام داعش» اثر جابي واريك
مبارزان تندروي داعش بي‌رحمي‌شان را به مردم سراسر جهان، از خاورميانه گرفته تا پاريس، تحميل كرده‌اند. داعش زيرشاخه‌اي است از سازمان القاعده كه سال 2004 در عراق و توسط ابومصعب الزرقاوي پايه‌گذاري شد. جابي واريك، گزارشگر واشنگتن‌پست كه برنده جايزه پوليتزر شده در كتاب «پرچم‌هاي سياه» اهميت اين گانگستر را شرح مي‌دهد و در ادامه تاثير او بر داعش حتي پس از مرگش در سال 2006 را بررسي مي‌كند. از الزرقاوي زندگينامه‌هاي بسياري نوشته شده است اما واريك نگاه عميق‌تري به زندگي او دارد. مهم‌تر اينكه واريك با نثري دردآور اما خواندني جزيياتي از چگونگي شكل‌گيري مجموعه‌اي از مصيبت‌ها و اشتباهات كه امريكا و دولت اردن مسببش بودند را پيش مي‌كشد. واريك ادعا مي‌كند امريكا و اين دولت آغاز كار اين تبهكار تحصيل‌نكرده را به عنوان يك تروريست مشهور رقم زدند و خاورميانه را در مسير فرقه‌هاي خشونت‌آميز قرار دادند.
3- جنايت‌هاي آينده اثر مارك گودمن
به دنياي شگفت‌انگيز جديد جنايت‌هاي تكنولوژي خوش آمديد. دنيايي كه در آن سارق‌ها جاي خود را به هكرها و قربانياني مي‌دهند كه شامل همه ما در دنياي مجازي و اينترنت مي‌شود. گودمن پليس گشت سابقي است كه موسسه جنايت‌هاي آينده را پايه‌گذاري كرده است و براي روشن‌سازي تبهكاران و تكنيك‌هاي تروريستي اين كتاب را نگاشته است. او هزاران جرايم اينترنتي را مثال مي‌زند: شركت اوكرايني نوپايي كه يك نرم‌افزار آنتي‌ويروس كاملا جديد را مي‌فروشد، دست‌آخر يك سازمان جاسوسي افزارها (نرم‌افزاري كه براي كلاهبرداري ساخته شده است) از آب درمي‌آيد. حتي بدن انسان نيز قابل هك كردن است. گودمن در دو فصل انتهايي كتاب مي‌گويد چگونه مي‌توان تاثير چنين تبهكاراني را محدود كرد و از ما مي‌خواهد همان‌گونه كه با بيماري‌ها واگيردار و سلامت عمومي برخورد مي‌كنيم، افسار جرايم اينترنتي را به دست بگيريم.
4- «سرزمين سياهپوستان» اثر مارگو جفرسون
مارگو جفرسون، دختر خانواده‌ آفريقايي- امريكايي است. او در مدرسه خصوصي‌اي در شيكاگو تحصيل كرد و فارغ‌التحصيل دانشگاه‌هاي برنديز و كلمبيا است. او منتقد روزنامه نيويورك‌تايمز است كه به خاطر يادداشت‌ها و نقد‌هايش برنده جايزه پوليتزر نقد شد. او در اين كتاب مي‌نويسد: «سرزمين سياهپوستان نامي است كه من به منطقه‌ نگرو امريكا داده‌ام، جايي كه شهروندان (سياهپوست) در آنجا پناه گرفته‌اند.» شهروندان سرزمين سياهپوستان مراقب اين موضوع هستند كه سفيدپوست‌ها موقعيت آنها را خيلي موفقيت‌آميز ندانند چون در اين صورت آتش خشم آنها را برمي‌افروزند. بنابراين اين شهروندان با غرور و با احتياط قدم برمي‌دارند تا خاطر كسي آزرده نشود. اين كتاب درباره نژادپرستي يا كاريكاتورهايي از اهريمن نيست. بلكه درباره ويژگي‌ها، كوچك شمردن‌ها، ذهنيت‌ها و توهين‌هايي است كه به شخصيت يك انسان لطمه مي‌زند و عوارض روحي و رواني روي او مي‌گذارد.
5- «قضاوقدرها و خشم‌ها» اثر لارن گروف
كتاب تقديرها و خشم‌ها كه جزو نامزدهاي نهايي بخش ادبيات داستاني جايزه كتاب ملي بود، از داستان خارق‌العاده يك ازدواج مي‌گويد. نيمه اول كتاب زندگي پربركت لنسلات «لوتو» ستروايت را شرح مي‌دهد؛ او پسر دوست‌داشتني خانواده ثروتمند فلوريدايي است و در سر، روياي بازيگر شدن را مي‌پروراند. همسر لوتو، ماتيلده، مشتاق تشويق همسر خودشيفته و زودرنجش است. سبك منعطف گروف آنقدر امپرسيونيستي است كه به‌راحتي لحظات لذت‌بخش سال‌هاي در گذر را به تصوير مي‌كشد و با اين شبكه غني به ‌آساني حس ملودرام لوتو را به خواننده انتقال مي‌دهد. در ميانه داستان گروف از قضاوقدرها دست مي‌كشد و به خشم‌ها روي مي‌آورد.
6- «يك زندگي كوچك» اثر هانيا ياناگيهيرا
كتاب «يك زندگي كوچك» جزو نامزدهاي نهايي بخش ادبيات داستاني جايزه كتاب ملي امريكا بود و ياناگيهيرا در آن با جزييات دقيق و نثري شيوا از رنج‌هاي انساني كه به حد اعلاي خود مي‌رسند، صحبت كرده است. ابتداي داستان چهار مرد جوان به نيويورك مهاجرت مي‌كنند. برخلاف شروع داستان و هم‌قطار بودن اين مردان، داستان بلافاصله روي شخصيت «جود» تمركز مي‌كند. جود پسري يتيم با گذشته‌اي رازآميز است كه در حال حاضر به كار دستياري دادستان در يك دفتر وكالت امريكايي مشغول است..
7- «كتاب ايرون» نوشته جيم شپارد
سال 1942 سربازهاي آلماني حدود 200 كودك را از يتيمخانه‌اي در گتوي ورشو به مقصد تريبليكا سوار قطار كردند. شپارد با بهره‌گيري از تخيلش و با استفاده از منابع تاريخي جاني تازه به اين كودكان داده است؛ راوي داستان پسر بچه بدبخت لهستاني به نام ايرون است. اين رمان از زبان بي‌روح راوي در بزرگسالي سراغ تنش زندگي او مي‌رود. ايرون دنيايش را همان طور كه تجربه مي‌كند، شرح مي‌دهد: «روز بعد پدرم به من گفت بيدار شو، چون جنگ شده و آلمان‌ها كشور را در دست گرفتند.» و با اين خبر شهر ايرون به جهنم تبديل مي‌شود.
8-«سرنوشت و قدرت » اثر جان ميشام
جان ميشام در نوشتن زندگي نامه جديد جورج اچ.دبليو. بوش به حقه‌اي شسته‌رفته دست يافته است. اين كتاب تصورات مشتركي را كه از چهل‌ويكمين رييس‌جمهور امريكا وجود دارد، تاييد مي‌كند. در گفتار ميشام، بوش از ديدگاه ايد‌ئولوژيكي رنج مي‌برد و با استفاده از نفوذ خانواده‌اش در صحنه جهاني و سياست‌هاي داخلي به برتري دست مي‌يابد اما «افسانه‌هاي گذشتگان و درامي كه زندگي سياسي پسرش به پا مي‌كند» وجود او را كمرنگ مي‌كند. ميشام به خاطرات بوش كه در آنها واگويي‌هاي دروني بوش به هنگام سخنراني‌هايش ثبت شده، دسترسي داشته است و ادراك خود را از اين رييس‌جمهور با جزييات بسيار اضافه كرده است.

مطالب مرتبط
ماجرای بازدید سرزده رهبری از بم فاجعه و حادثه انقدر عظيم و بزرگ بود كه جز بسيج همه امكانات كشور و تو بگو تمام دنيا راهى را براى تسكين الام مردم مظلوم بم نگذاشته بود. دولت ، استاندار، فرماندار داغديده بسيجى بم و فرزند شهيد، نماينده اول كرمان كه تجارب ارزشمندى در حوادث و بخصوص […]
از سوي مهندس علی شهیدی رئيس شوراي هماهنگي روابط عمومي‌هاي وزارت راه و شهرسازي در استان: برنامه هاي هفته حمل و نقل تشريح شد رئيس شوراي هماهنگي روابط عمومي هاي وزارت راه و شهرسازي در استان كرمان برنامه هاي هفته حمل و نقل را تشريح كرد. به گزارش روابط عمومي اداره كل راه و شهرسازي […]
پایم را در دیسکو نگذاشته‌ام الهام چرخنده دربرنامه «دید در شب» گفت که من و پدر جد بختیاری‌ام هم نمی‌تواند جای فائقه آتشین خواننده فراری باشد. رضا رشیدپور در بخشی از این برنامه به گذشته این بازیگر و مجری پرداخت و گفت شما زمانی که در مالزی بودید با مجری یک شبکه ماهواری جلسه گذاشتید […]
پيشنهادهاي داغ اقتصادي لايحه برنامه ششم در پي انتشار جزئيات لايحه پيشنهادي برنامه ششم توسعه، مشخص شد تحولات ممي در حوزه اقتصاد توسط دولت طي اين برنامه پيشنهاد شده است. برخي از اين پيشنهادات را در ادامه به نقل از تسنيم بخوانيد: سازمان مديريت در پيش‌نويس لايحه برنامه ششم توسعه به دولت پيشنهاد کرد، مأموريت‌ها، […]
دیگر مطالب شماره 530

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *