خبر

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 440

گشایش همایش آب و خاک ایران در رفسنجان
چهاردهمین همایش آب و خاک ایران روز دوشنبه در دانشکده کشاورزی دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان گشایش یافت. به گزارش ایرنا دبیر اجرایی همایش آب و خاک در آیین گشایش این رویداد علمی گفت: یکهزار و ۲۰۹ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال و از این تعداد ۷۲۶ مقاله پذیرفته شده است. عیسی اسفندیارپور افزود: ۱۸۳ داور از سراسر کشور این مقالات را بررسی و داوری کرده اند و ۶۸ مقاله به صورت شفاهی و بقیه در بخش پوستر چاپ و ارایه می شود. وی گفت: روز اول دو نشست عمومی با عناوین تجاری سازی علم خاک شناسی و نقش شرکت های دانش بنیان در درآمد زایی این رشته برگزار می شود. وی بیان کرد: این همایش با همت موسسه اعتباری نور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صندوق حمایت از پژوهشگران و فن آوران ریاست جمهوری، مجتمع مس سرچشمه، دانشگاه جیرفت، بانک کشاورزی، بانک تجارت، فرمانداری و شهرداری رفسنجان برگزار می شود. اسفندیارپور برنامه های جنبی این همایش را برپایی شش غرفه و نمایشگاه آب و خاک و صنایع دستی عنوان کرد.

عده‌ای در برابر برنامه ریزی مقاومت نشان می‌دهند
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: ما باید بپذیریم ساختار فعلی اقتصاد کشور،ساختاری مبتنی بر اقتصاد سیاسی است که این اصلاح ساختار زمان بر و کاری است که همکاری و مشارکت همه ارگان ها ،مقام ها،دستگاه ها و کارشناسان را می طلبد. به گزارش ایسنا جعفر رودری درباره تاریخچه تاسیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: زمینه شکل گیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی فعلی از قبل از انقلاب و در سال ۱۳۱۶ بود که در آن زمان به منظور ایجاد هماهنگی در فعالیت های عمرانی و تهیه برنامه های توسعه شورایی؛ به نام شورای اقتصاد شکل گرفت که هدفش ایجاد هماهنگی لازم بین طرح و پروژه هایی که در سطح کشور باید انجام می شد، بود. وی با بیان اینکه این شورا زیر بنای اولیه نظری برای شکل گیری سازمان برنامه و بودجه بود تصریح کرد: در سال ۱۳۲۵ هیئتی، تحت عنوان هیئت برنامه که کارش ایجاد هماهنگی برای برنامه های ارائه شده از سوی وزارتخانه ها مصوب شد که بعدا اسم کمیسیون برنامه را به خود گرفت که مسئول برنامه ۷ ساله عمرانی اول را قبل از انقلاب در سال ۱۳۲۷ بر عهده گرفت.

فعالیت ۶۰ تعاونی روستایی در جنوب کرمان
مدیر تعاون روستایی جنوب کرمان گفت: بیش از ۲۰۰ شرکت تعاونی روستایی در جنوب کرمان داریم که در حال حاضر با اقدامات انجام شده، ۶۰ تعاونی روستایی فعال هستند. به گزارش فارس فرود سالاری در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: وقتی قیمت تولید محصول، از قیمت تمام‌شده در بازار بیشتر است برای جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکننده، با عنوان خرید تضمین، ورود می‌کنیم و اجازه سوء‌استفاده به دلالان داده نمی‌شود. وی بیان داشت: سال گذشته در منطقه، بر اساس وظیفه ذاتی سازمان تعاون روستایی که حمایت از روستائیان در بخش کشاورزی است، عمل شد و هر جا که لازم بود، اقدام فوری در خرید تضمینی و توافقی داشته‌ایم که در این راستا، ۲۸ هزار تن گوجه‌فرنگی به صورت توافقی برای تنظیم بازار محصول، از کشاورزان جنوب کرمان خریداری شد. سالاری با بیان اینکه در سال‌جاری هم با خرید ۶ هزار تن گوجه‌فرنگی، بازار تنظیم و قیمت‌ها واقعی شد، افزود: در سال ۹۳ و ۹۴ با خرید کالاهایی مانند سیب‌زمینی و پیاز که در سبد تضمین دولت قرار دارند، در مجموع بیش از ۲۰ هزار تن محصول، از کشاورزان منطقه خریداری شده است.

صادرات ۱۶۳ هزار تن خرما در سال ۹۳
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال ۹۳ حدود ۱۶۳ هزار تن خرمای ایران صادر شده است گفت: ارزش کل تجارت جهانی خرما ۹۰۰ میلیون دلار که در این ایران ایرن رقم در حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که اگر بتوانیم خرمای فراوری شده داشته باشیم قطعا ارزش افزوده خوبی خواهند داشت. به گزارش ایسنا محمدعلی طهماسبی در همایش تخصصی خرما در کرمان با بیان اینکه می توان با حضور فعال انجمن ها و تشکل ها، بورس خرما را در کشور راه اندازی کرد، گفت: زنجیره تولید خرما با تولید و توزیع نهال به شیوه کشت بافت شروع شده و در سایر موارد نیاز است تولید کنندگان تشکلها و انجمن ها حضور فعال داشته باشند تا این زنجیره کامل شود. وی با بیان اینکه حدود ۷۰ هزار هکتار از نخیلات کشور قدیمی و سنتی هستند و نمی‌توان در آنها به صورت مکانیزه کارکرد افزود: حدود ۳۰ درصد از باغات خرما نیز درجه ۲ هستند که در مجموع ۲۳۰ هزار هکتار از نخیلات نیاز به باز سازی جدی دارند.

18

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :