خبر

سه شنبه 27 بهمن 1394

اافتتاح کارگاه آموزشی پرورش تولید قارچ دکمه ای در بم

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بم رضا اشک فرماندار بم در حاشیه مراسم افتتاح کارگاه آموزشی پرورش تولید قارچ  دکمه ای هنرستان شهید بهشتی این شهرستان حضور بعمل آورد. در حاشیه افتتاح این  کارگاه آموزشی قارچ سید محد حبیب الهی اظهار داشت:در راستای تحقق اهداف طرح تولیدی کردن هنرستان ها باهدف افزایش انگیزه و مهارت عملی هنرجویان و هدایت دانش آموزان به سمت  هنرستان ها راه اندازی شده است. وی در ادامه گفت: تجهیزات این کارگاه توسط خیرین موسسه کار آفرینان مهر تهران با اعتباری بالغ بر 60میلیون ریال جهت آموزش هنرجویان هنرستان کشاورزی راه اندازی گردیده است. مدیر آموزش وپرورش شهرستان بم در پایان ابراز داشت: هنرآموزان این هنرستان می توانند در طول یک دوره 70روزه 3مرحله قارچ دکمه ای برداشت نمایند.

احتمال بارش باران و برف

در کرمان

مرکزپیشبینیادارهکلهواشناسیکرمانبرایسهشنبهوچهارشنبهاینهفتهدربرخیمناطقاستان،بارشبارانوبرفپیشبینیکرد. به گزارش ایرنا حمیده حبیبی افزود: آب گرفتگی معابر در مناطق شمال و غرب استان کرمان دور از انتظار نیست. وی اظهار کرد: افزایش ابر، وزش باد و کاهش نسبی دما نیز از پدیده های غالب سه شنبه و چهارشنبه این هفته در برخی مناطق استان کرمان خواهد بود

راهیابی سیرجان به جمع 15 شهر نامزد پایتخت کتاب ایران

اسامی 15 شهر راه یافته به مرحله نیمه نهایی دومین جشنواره پایتخت کتاب ایران اسامی از سوی دبیرخانه جشنواره اعلام شد که نام شهرستان سیرجان نیز بین این شهرها قرار دارد. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، دبیرخانه جشنواره این 15 شهر را براساس شاخص های جشنواره یعنی تناسب با نیازهای محلی، آیین های بومی و ارزش های دینی و ملی، تاثیرات پایدار در ارتقای سطح فرهنگ کتابخوانی، برخورداری از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت های بزرگ تجاری برای تامین هزینه ها، داشتن قابلیت الگوبرداری و برخورداری از تازگی و کیفیت در محتوا و شیوه اجرا و ضمانت اجرا انتخاب کرده است. بنابر این گزارش برای حضور در دومین جشنواره پایتخت کتاب ایران 100 شهر شرکت کرده بودند که از میان آنها 15 شهر به مرحله نیمه نهایی داوری راه یافتند. شهرهای سیرجان، اصفهان، بوشهر، تبریز، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزه وار، شهرکرد، شیراز، کاشان، شهر ری، خورموج، یزد و نیشابور به مرحله نیمه نهایی داوری ها راه یافتند. از میان این 15 شهر در نهایت پنج شهر به مرحله نهایی راه خواهند یافت که در انتها یک شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی خواهد شد و چهار شهر دیگر بر اساس تفاهم نامه ای که با بنیاد ملت منعقد شده است از حمایت های این بنیاد و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردار خواهند شد.

یک کشته بر اثر تیراندازی در جایگاه سوخت ریگان

فرمانده انتظامی شهرستان ریگان گفت: بر اثر تیراندازی در جایگاه سوخت رحمتآباد ریگان یک نفر کشته و یکی از کارکنان جایگاه مجروح شد. به گزارش فارس عباس احمدپور اظهار داشت: بعد از ظهر دیروز بر اثر تیراندازی در جایگاه سوخت رحمتآباد ریگان یک نفر کشته و یکی از کارکنان جایگاه مجروح شد. فرمانده انتظامی شهرستان ریگان بیان کرد: فرد کشته شده 60 سال سن داشته و ساکن ایرانشهر است و طی بررسیهای اولیه، وقوع حادثه به دلیل انتقامجویی بوده است. وی افزود: علت اصلی این حادثه در حال بررسی است و در گزارشهای بعدی اعلام میشود. به گزارش فارس، جایگاه سوخت رحمتآباد در پنج کیلومتری از مرکز شهرستان ریگان قرار دارد.

انتقادوزیرراه

از تخریب بافت تاریخی در کرمان

وزیر راه و شهرسازی با ابلاغ محدوده بافت تاریخی 168 شهر در طرح های توسعه و عمران، از تخریب بافت های تاریخی سه شهر مشهد، شیراز و کرمان انتقاد کرد و گفت: موضوع بهسازی و نوسازی بافت های تاریخی موضوعی است که با حوصله تر از یک سند باید درباره آن تصمیم گیری شود و در همین راستا نیز تصمیم گیرندگان باید در اصول با هم همگرایی داشته باشند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه  و شهرسازی، عباس آخوندی با بیان این مطلب در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، ضمن ابلاغ محدوده تاریخی مشهد و 167 شهر دیگر، اظهار کرد: هنگامی که بحث بهسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده و تاریخی به میان می آید می بینیم که در ادبیات عمومی ایران تعریف دقیقی از آن وجود ندارد و هرکسی تصورات متفاوتی از این گونه بافت ها دارد. عده ای به دنبال تخریب و نابود کردن و عده ای نیز درصدد حفظ میراث کهن به صورت مینیاتوری هستند. همه این دیدگاه ها نیز ناشی از نداشتن تعریف دقیق و واحد برای موضوع بهسازی و نوسازی است.وی با بیان اینکه بسیار امیدبخش و افتخارآفرین است که ما این میراث کهن و ثروت تاریخی را در حوزه های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و معماری داریم، اضافه کرد: درباره بافت های تاریخی و شیوه بهسازی و نوسازی آن ها، مهم این است که به تدریج اجماع ملی در این باره انجام گیرد. به همین خاطر نیز ضرورت دارد در بازآفرینی بافت تاریخی همه گروه های تصمیم گیر و تاثیرگذار حداقل در اصول به اجماع برسند و تفاوت بنیادین با یکدیگر نداشته باشند.

پرورش جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در شرق کرمان

رئیس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری ریگان گفت: برای نخستین بار در شرق استان طرح پایلوت پرورش جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در ریگان اجرا می شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، بهزاد بارانی افزود: با توجه به اینکه در تعدادی از کهور های منحصر به فرد ایرانی آفاتی مشاهده شده است این طرح در این جنگلها اجرایی خواهد شد . وی گفت: این طرح در 5هکتار از جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در ریگان اغاز گردیده است که این طرح تا پایان بهمن ماه ادامه دارد .بارانی تصریح کرد: اگر این طرح با موفقیت در این مقدار اجرا شود طرح در تمام جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در شرق استان اجرایی خواهد شد .وی گفت: این طرح به منظور پرورش جنگل کهور ایرانی واحیا این درختان منحصر به فرد در شرق استان اجرا میشود .رئیس اداره منابع طبیعی وابخیزداری ریگان گفت: در از سال 89تا 82طرح پرورش جنگل گز ریگان اجرا گردید که این طرح اکنون یکی از طرحهای موفق در استان می باشد .بارانی گفت : اجرا جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در ریگان تمامی روستاهای حوزه شهر ریگان را از هجوم شنهای روان نجات خواهد داد .وی گفت در شهرستان ریگان بیش از 247 هزار هکتار جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی پراکنده وجود دارد. گفتنی است روز یکشنبه هم گرمابه ای منحصر به فرد در قلعه سنگ سیرجان پیدا شد که از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.

سیرجانکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *