کوچ نامزدها به حوزه‌های سوت و کور

جمعه 23 بهمن 1394

کوچ نامزدها به حوزه‌های سوت و کور

یاسر سیستانی نژاد
انتخابات های پیش رو در هفتم اسفند ماه به خاطر ثبت نام بیش از 13 هزار نفر برای دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بالاترین آمار داوطلب را از آن خود کردند.
بسیاری از داوطلبان توسط هیأت های اجرایی تأیید صلاحیت شدند؛ اما مرحله دوم تایید صلاحیت ها که توسط هیأت های نظارتی شورای نگهبان انجام شد بسیاری از داوطلبان را از ادامه راه باز داشت. این رد صلاحیت ها به قدری گسترده بود که در برخی استان‌های کشور عملاً رقابتی برای ورود به مجلس خبرگان رهبری وجود ندارد.
اما انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در برخی حوزه ها شرایط نابرابری را تجربه می کند. برخی اصولگرایان معتقد هستند که اصلاح طلبان در همه حوزه ها کاندیدا دارند؛ اما اصلاح طلبان می گویند به فرض این که این تحلیل درست باشد، این نکته را نباید نادیده گرفت که چهره های اصلی اصولگراها در بسیاری از حوزه ها تأیید شده اند اما چهره های اصلی معتدل و اصلاح طلب از سد صلاحیت ها عبور نکرده اند.
اما با همه این موانع، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان به هیچ قیمتی حاضر به ترک صندوق رأی نیستند و معتقدند که تنها راه دموکراتیک، رجوع به صندوق رأی می باشد. برای همین از تمام قوای خود استفاده کردند تا نیروهای اصلی خود را به صحنه رقابت بازگردانند؛ اما در بسیاری موارد موفق نبودند.
استراتژی بعدی اصلاح طلبان و اعتدالگرایی این است که دست به مهندسی دیگری زده و برخی چهره های خود را از حوزه ای به حوزه دیگر منتقل کنند تا در فضایی رقابتی بتوانند کرسی های مجلس را از رقیب بگیرند. شنیده ها حاکی از آن است که غلامعباس نوذری که پیشتر سفیر ایران در نیوزیلند بوده و در این دوره از انتخابات از حوزه انتخابی بافت، رابر و ارزوئیه نام نویسی کرده است به کرمان نقل مکان کرده و در کنار «زهره سالاری» به عنوان کاندیدای اصلاح طلب طیف آقای مرعشی پا به عرصه رقابت انتخاباتی بگذارد.
پیش از این نیز گمانه زنی می شد که ابراهیم جهانگیری از حوزه سیرجان و حسین امیری از حوزه زرند به کرمان بیایند که این گمانه زنی با رد صلاحیت جهانگیری و اصرار امیری بر نامزدی از حوزه انتخابیه قبلی خود منتفی شد. اما یک انتقال هم از تهران به رفسنجان صورت گرفت. سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصولگرای احمدی نژاد، این بار از زادگاه خود کاندیدا شده است.
حسینی منتسب به خانواده پورمحمدی است که سال های سال است سیاست رفسنجان را در قبضه انحصار خود گرفته اند. حال باید دید که آیا جناح اصولگرای رفسنجان در این انتخابات چگونه عمل خواهند کرد. با توجه به این که حسین آذین نماینده فعلی رفسنجان نزدیک به جبهه پایداری است و سید محمد حسینی هم کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان است، بعید به نظر می رسد که یکی از کاندیداها به نفع دیگری کنار برود. به احتمال زیاد با حمایت جناح اصلاح طلب از یک کاندیدا، مثلث رقابت در رفسنجان شکل خواهد گرفت و حضور حسینی باعث رقابت سه جبهه با یکدیگر خواهد شد.

رفسنجانسیرجانکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.