مدیرکل گمرکات کرمان از کاهش میزان صادرات استان خبر داد پسته‌کاران مقصرند پسته مهم ترین کالای صادراتی کرمان با کاهش صادرات روبرو شده است برخی پسته کاران به امید بهبود وضع بازار از فروش محصول خودداری می کنند

سه شنبه 20 بهمن 1394

مدیرکل گمرکات کرمان
از کاهش میزان صادرات استان خبر داد
پسته‌کاران مقصرند

پسته مهم ترین کالای صادراتی کرمان با کاهش صادرات روبرو شده است
برخی پسته کاران به امید بهبود وضع بازار از فروش محصول خودداری می کنند

پیام ما- طی ماه های گذشته صادرات از کرمان با کاهش و واردات به کرمان با افزایش روبرو شده است. این خبر را روز گذشته مدیرکل گمرکات استان داده است. این درحالی است که در آبان ماه سال جاری هم خبر کاهش صادرات کرمان در شش ماهه نخست سال جاری در پیام ما منتشر شده بود.
آنطور که مهر نوشته غلامرضا قادر با اشاره به کاهش صادرات در استان کرمان گفت: طبق آمار در ماههای گذشته واردات به استان کرمان سیر صعودی داشته است. محمدرضا قادر در خصوص آخرین وضعیت صادرات و واردات در استان کرمان گفت: باوجود کاهش صادرات، اما تراز تجاری در گمرکات کرمان هنوز به نفع صادرات است و میزان واردات استان حدود ۲۵ درصد کمتر از صادرات است. قادر افزود: از فرودین تا ابتدای بهمن امسال ۲۸۶ هزار تن کالا به ارزش ۸۹۷ میلیون دلار از گمرکات استان کرمان صادر شد که از نظر وزن ۱۲ و از نظر ارزش ۸ درصد کاهش نشان می دهد . وی مهمترین اقلام صادراتی از گمرکات استان کرمان را پسته و مغز پسته، پلی اتیلن، روغنهای خوراکی، کاشی ، سرامیک و خرما ذکر کرد که به کشورهای اروپایی، آسیای میانه، امارات و مالزی صادر شده اند. وی مهمترین علت کاهش صادرات استان کرمان را کاهش صادرات پسته به علت خودداری برخی پسته کاران از فروش محصول به امید بهبود وضع بازار ذکر کرد.
مدیرکل گمرکات استان کرمان همچنین گفت: دراین مدت ۱۱۰ هزارتن کالا به ارزش بیش از ۶۸۰ میلیون دلار از طریق گمرکات استان کرمان وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۶ و از نظر ارزش ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.
وی گفت: بیشترین کالاهای وارداتی از طریق گمرکات کرمان اجزا و قطعات خودرو، ماشین آلات صنعتی ، لوازم برقی و نخ های غیر پنبه ای بود که از کشورهای چین، امارات و کره جنوبی وارد شد . قادر میزان درآمد گمرکات استان کرمان در این ۱۰ ماه را نیز بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد که این عدد نیز در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۱ درصد کاهش یافته است.
گفتنی است در شماره 447 روزنامه پیام ما در مطلبی با عنوان «صادرات در سراشیبی» به کاهش صادرات کرمان اشاره کرده بودیم. در آن گزارش آمده بود: «بنا به گفته مدیرکل گمرکات استان کرمان میزان صادرات کالا در شش ماه نخست سال جاری حدود 29 درصد کاهش داشته است. این آمار را محمدرضا قادر ارائه می کند. محمدرضا قادر اظهار کرد: دلیل کاهش صادرات گمرکات استان، کاهش صادرات پسته نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
وی تصریح کرد: آمار واردات استان کرمان در نیمه نخست سال جاری نیز به ارزش ۳۳۸ میلیون و ۶۶۶ هزار و ۱۶ دلار و به وزن ۶۲ هزار و ۶۷۹ تن بوده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۱۶ درصد و از نظر وزنی ۲۷ درصد رشد داشته است.»
بر این اساس به نظر می رسد صادرات کرمان همچنان در سراشیبی قرار دارد و آنطور که مدیرکل گمرکات استان گفته، برخی پسته کاران مقصر اصلی این ماجرا هستند.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.