عنوان مطلب

منتشر شده در صفحه صفحه آخر | شماره 563

اگر تهران را کنار بگذاریم، تقریبا در اکثر حوزه های انتخابیه برای اصلاح طلبان و اعتدالگرایان چهره شاخصی باقی نمانده است و حامیان این دو جریان سرخورده شده اند. بزرگان این دو جریان هم با درک شرایط سعی در برگرداندن امید از دست رفته حامیانشان دارند. به طوریکه در روزهای اخیر آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام حسن روحانی به عنوان پرچم داران اعتدالگرایی از هوادارانشان خواسته اند به هیچ عنوان با صندوق رای قهر نکنند. در طرف دیگر هم همین سیاست دیده می شود. محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان علی رغم انتقاد از ردصلاحیت های گسترده، گفته که امید ادامه دارد و از هواداران اصلاحات خواسته پای صندوق ها بیایند. در این میان مسئله ای که وجود دارد این است که طرفداران این دو جریان هفتم اسفندماه به چه کسانی رای دهند؟ جواب سردمداران این دو جریان به هوادارانشان رای دادن به افراد نخبه اما گمنام است. عارف روز یکشنبه در جمع اعضای شاخه جوانان ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان تهران گفت که وظیفه ما این است که نخبگان را شناسایی کنیم و لیست‌های انتخاباتی را شکل دهیم. کاندیداهای رد صلاحیت شده هم به این نکته اشاره کرده اند که باید به افراد گمنام رای دهیم تا دیگر دلواپسان وارد مجلس نشوند. دلواپسانی که در حساس ترین زمان مذاکرات قصد داشتند طرح توقف مذاکرات هسته ای را تصویب کنند. دلواپسانی که تمام توان خود را بکار بستند تا یک به یک وزرای دولت را استیضاح کنند. با این وضعیت طبیعی است که واکنش اصلاح طلبان و اعتدالگرایان به رد صلاحیت چهره های شاخص جریان خود، رای دادن به کاندیداهای گمنام است تا از حضور دلواپسان و تندروها در مجلس جلوگیری شود.

این واکنش به استراتژی اصلاح طلبان واعتدالگرایان تبدیل شده است و تقریبا بر روی این استراتژی اجماع وجود دارد. اما انگار در کرمان قرار است اوضاع برعکس شود. حسین مرعشی روز گذشته به ایلنا گفت که ناچاریم در تعدادی از حوزه‌های انتخابیه سکوت کنیم. او سپس به نام های کرمان، سیرجان و قزوین اشاره کرد و گفت در این حوزه ها امکان معرفی و حمایت از کاندیدای خاصی وجود ندارد! صحبتی که دقیقا برخلاف سیاست اصلاح طلبان است.
در حالی که قرار شده با رای دادن به افراد گمنام از حضور تندروها در مجلس جلوگیری شود، حسین مرعشی عملا زمین بازی را در کرمان به رقبای اصولگرا واگذار کرده است. او در حالی گفته در کرمان امکان معرفی کاندیدای خاصی وجود ندارد که طبق آماری که فرماندار کرمان داده ۳۳ کاندیدا در حوزه کرمان و راور برای انتخابات مجلس دهم تایید شده اند. در این میان در بدبینانه ترین حالت حداقل چند کاندیدای گمنام اما معتدل و اصلاح طلب در کرمان وجود دارد که این پتانسیل را دارند که به عنوان کاندیدای جریان اعتدال و اصلاحات معرفی شوند و شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرمان می تواند با برگزاری جلسه با این کاندیداها از مواضع آن ها آگاه شود و برای انتخابات مجلس بر روی آن ها سرمایه گذاری کند.
اما حسین مرعشی قبل از شروع بازی، اصلاح طلبان را در کرمان بازنده فرض کرده و گفته جریان اصلاح طلبی در کرمان کاندیدایی نخواهد داشت و عملا کرسی های کرمان در مجلس را به اصولگرایان تعارف کرده است. این رفتار حسین مرعشی این شائبه را بوجود می آورد که برای مرعشی، در نبود چهره های منصوب به طیف خودش، بهتر است اصولگرایان و حتی دلواپسان از کرمان به مجلس بروند تا یک چهره گمنام اما اصلاح طلب. چرا که ممکن است این چهره گمنام که از حلقه اطرافیان مرعشی نیست، در آینده در زمین او بازی نکند و این برای مرعشی ریسک بزرگی است.
ریسکی که در زمان ثبت نام ها هم مرعشی آن را نپذیرفت و با علم به اینکه احتمال رد صلاحیت در بین حلقه اطرافیان او بالاست باز هم آنها را به ثبت نام دعوت کرد و زیر بار دعوت از اصلاح طلبانی که در حلقه اش نبودند نرفت و امروز هم ترجیح میدهد خیلی زود زمین بازی را در کرمان به اصولگرایان واگذار کند.

19

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :