مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان کرمان خبر داد : بهره‌برداری از پروژه پست کرمان سه در خردادماه 95

منتشر شده در صفحه خبر | شماره 562

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان کرمان خبر داد
بهره‌برداری از پروژه پست کرمان سه در خردادماه ۹۵

نشست خبری مدیر عامل برق منطقه ای کرمان در محل شرکت سهامی برق منطقه ای به مناسبت دهه فجر صبح دیروز برگزار شد. مدیرعامل برق منطقه‌ای کرمان در این نشست خبری گفت: شرکت برق منطقه ای کرمان از طریق ۲ هزار و ۲۲۷ مگا وات ظرفیت نصب شده نیروگاهی و ظرفیت عملی حدودا یک هزار و ۷۵۰ مگا وات، تامین برق یک میلیون مشترک را در شاخه های مختلف به عهده دارد.
علی اصغر نصراللهی با اشاره به همکاری خوب کشاورزان و صنایع بزرگ در سال جاری اظهار داشت: برق مصرفی استان کرمان در سال جاری ۲ هزار و ۶۰ مگاوات بوده که از این مقدار حدود ۵۰۰ مگا وات برای تامین برق صنایع و مابقی سایر مصارف بوده که عمده آن توسط نیروگاه کرمان تامین می شود.
وی تصریح کرد: پیک مصرف استان کرمان در سال جاری ۲ هزار و ۶۰ مگاوات بوده و رشد بار ۱۹ ساله استان ۳۳۱ درصد همچنین متوسط رشد سالانه ۸ درصد می باشد.
مدیرعامل برق منطقه‌ای کرمان با اشاره به اینکه با آمدن نیروگاه کهنوج به مدار، سال بدون تنشی را سپری کردیم، تصریح کرد: خطوط منتهی به این نیروگاه موجب شد که خاموشی تحمیلی نداشته باشیم. در سال ۹۵ با اطمینان خاطر شرایط خوبی خواهیم داشت به شرط اینکه کشاورزان و صنایع بزرگ در اوج بار با ما همکاری داشته باشند، زیرا در ساعات اوج بار اولویت با مصارف خانگی می باشد.
نصراللهی گفت: سهم مصرف انرژی در کشاورزان ۳۶ درصد و در صنایع استان ۲۵ درصد است که عمده مصرف برق در استان در حوزه کشاورزی می باشد. با توجه به صنعتی شدن استان این میزان مصرف در آینده جابجا خواهد شد. باید زیر ساخت ها و پروژه ها به ما کمک کنند تا از لحاظ پایه داری و مصرف بتوانیم انرژی مورد نیاز را تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه در کشور ۷۰ هزار مگاوات ظرفیت منصوبه نیروگاهی می باشد، عملا در تابستان با توجه به شرایط آب و هوایی مصرف برق بیشتر از ۵۲ هزار مگا وات نیست.
مدیرعامل برق منطقه‌ای کرمان تصریح کرد: وزارت نیرو باید سالانه ۵ هزار مگا وات سرمایه گذاری کند که هر ۵۰۰ مگا وات، ۳۰۰ میلیون یورو نیاز به سرمایه گذاری دارد و در سال گذشته ۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات بیشتر عملیاتی نشد.
نصراللهی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در زمینه سرمایه‌گذاری صنعت برق و تامین نیاز خود پیش قدم شده است، تصریح کرد: با سرمایه گذاری بخش خصوصی کمک زیادی به ما خواهد شد. شرکت برق منطقه ای استان کرمان ۲۴ پروژه با ۷۰۰ میلیارد تومان نیاز اعتباری در دست اقدام دارد که هفت پروژه با ۱۰۶ میلیارد تومان اعتبار به بهره برداری رسیده است.
وی از بهره برداری پروژه پست کرمان سه که برای شهر حیاتی است در خرداد ماه خبر داد و گفت: این پروژه به ۱۷ میلیارد تومان اعتبارنیاز دارد و پست ۴۰۰ کیلو ولت نظام آباد بم با ۳۵ میلیارد تومان، پست ۴۰۰ کیلو ولت بهرمان با ۲۶ میلیارد تومان و پست ۱۳۲ کیلو ولت جهادآباد با ۱۲ میلیارد تومان از پروژه‌های شاخص هستند که در سال آینده با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری می رسند.
مدیرعامل برق منطقه‌ای کرمان با اشاره به اینکه یک هزار و ۵۰۰ مگاوات برق صنایع را تامین می کنیم، افزود: در شرایط فعلی انرژی ۱۱ مشترک اصلی با ۴۸۸ مگاوات را تامین می کنیم .همچنیت ۳ هزار و ۱۰۰ مگا وات برق توسط صنایع بزرگ استان درخواست شده که با توجه به میزان نقدینگی و کار صنایع، نیمی از این میزان قابل تامین و اجراست و مابقی در سال های بعد از ۹۸ تامین خواهد شد.
نصر اللهی به اشاره به اینکه شرکت برق منطقه ای در زمینه نیروگاهی خود تامین می باشد، تصریح کرد: وزارت نیرو در زمینه خوداتکایی به ویژه در صنعت برق اقدامات خوبی از دهه ۷۰ آغاز کرده و در حال حاضر شرکت های توزیع در تامین کالا، اجرا و… به طور کامل به خودکفایی رسیده و اخیرا ایران به عنوان یکی از شش کشور برتر دنیا در زمینه ساخت نیروگاه های گازی اعلام شده است.
وی گفت: به زودی دو واحد نیروگاه گازی گل گهر، دو واحد گازی نیروگاه سیرجان و یک واحد بخار کهنوج وارد مدار شده و بخشی از نیاز صنایع را تامین می‌کنند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان کرمان با اشاره به ۹ تفاهمنامه ای که با پیگیری های استاندار امضا شده، تصریح کرد: ارزش این تفاهمنامه ها بالغ بر ۳ هزار میلیون یورو برای تولید ۵ هزار مگاوات برق است.
نصراللهی افزود: تخصیص منابع به سختی صورت می‌گیرد، سال ۹۲ برای طرح های تملک دارایی و سرمایه ای ۸۸ میلیارد تومان مصوب داشتیم که ۲۷ میلیارد تومان آن جذب شد. از این تفاهمنامه‌ها دو پروژه با یک هزار و ۵۰۰ مگاوات عملیاتی می شود و شرکت برق منطقه‌ای آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با سرمایه گذاران در استان کرمان اعلام می کند.
وی گفت: در سال ۹۳ از مجموع مصوب ۲۱۶ میلیارد تومان، ۴۲ میلیارد تومان یعنی ۲۰ درصد تخصیصی داشتیم و در سال ۹۴ از مجموع اعتبار مصوب ۲۵۰ میلیارد تومان تاکنون تنها ۲۹ میلیارد تومان دریافتی داشتیم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان با اشاره به اینکه کشور ما ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دو سوم سطح جغرافیای دارد، افزود: کشور ایران پتانسیل های بالایی در زمینه انرژی خورشیدی دارد و برای رفتن به سمت زندگی بهتر، باید تامین و استفاده از انرژی های نو را توسعه دهیم و سیاست هایی را در این راستا در دستور کار قرار دهیم.
نصراللهی در پایان با اشاره به اینکه سیاست بر این است در جاهایی که امکانش وجود دارد، از پست های فتوولتائیک استفاده کنیم گفت: متاسفانه در مواردی دچار توقعات خاص شده و کارهایی را انجام می دهیم که صرفه اقتصادی ندارد و حتی موجب ضرر می شود. باید بهینه مصرف کنیم ، بهره وری را افزایش داده و منابع را برای آیندگان حفظ و از لحاظ فرهنگی در خیلی زمینه ها تلاش کنیم.

27

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 276
  • دیروز: 315
  • هفته: 3,362
  • ماه: 18,802
  • سال: 213,443