استاندار کرمان از روی میز بودن 16 میلیارد دلار پروژه استانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در پسابرجام خبر داد/ چشمک کرمان به سرمایه گذاران خارجی در پسابرجام

منتشر شده در صفحه کرمان ویج | شماره 562

استاندار کرمان از روی میز بودن ۱۶ میلیارد دلار پروژه استانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی در پسابرجام خبر داد
چشمک کرمان به سرمایه گذاران خارجی در پسابرجام

در حالی که اجرایی شدن برجام به یک ماه نرسیده، مسئولان استان کرمان از سهمی که کرمان در پسابرجام دارد صحبت می کنند. سهمی که به نظر از همین ابتدا و با اختصاص داشتن حدود چهار میلیارد یورو از تفاهم نامه های امضا شده میان ایران با چین، ایتالیا و فرانسه به کرمان، شروع شده است. استاندار کرمان هم روز شنبه با اشاره به مطلب فوق از آماده بودن ۱۶ میلیارد دلار پروژه های استانی خبر داده که در دوره پسابرجام می توانند از سرمایه گذاری خارجی استفاده کنند. حال این سوال پیش می آید که این پروژه ها به چه حوزه هایی مربوط می شوند؟
چشمک کرمان به سرمایه گذاران خارجی در پسابرجام
دهم بهمن ماه سال جاری بود که استاندار کرمان در دیدار با معاون وزیر راه و شهرسازی از اختصاص سه و نیم میلیارد یورو از تفاهم نامه های امضا شده میان ایران و چین و ایران و ایتالیا به کرمان خبر داد. رزم حسینی گفته بود که از مجموع تفاهم نامه های سرمایه گذاری که در سفر اخیر رئیس جمهور به ایتالیا امضا شده است، دو میلیارد دلار پروژه سرمایه گذاری مربوط به استان کرمان بود. استاندار کرمان ادامه داده: در سفر رئیس جمهور چین به ایران نیز چندین تفاهم نامه همکاری و سرمایه گذاری منعقد شد که از این مجموع حدود یک و نیم میلیارد دلار از پروژه ها مربوط به استان کرمان بوده است. شنبه اما استاندار کرمان از افزایش این سهم خبر داد. رزم حسینی در شورای اداری کوهبنان گفت که در پی سفر اروپایی رییس جمهور و سفر رییس جمهور چین به ایران، تفاهمنامه هایی امضا شده که چهار میلیارد یوروی آن به کرمان مربوط است. استاندار کرمان ادامه داده که در استان مبتنی بر ظرفیت های داخلی و استانی به ارزش ۱۶ میلیارد دلار پروژه های استانی در زمینه های مختلف روی میز داریم که امید است در دوران پسابرجام از سرمایه گذاری های خارجی برای اجرای آنها استفاده کنیم. این صحبت استاندار کرمان در کنار صحبت های قبلی وی مبنی بر پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاران نشان می دهد که استان کرمان برای جذب سرمایه گذاران خارجی خیز بلندی برداشته است. اما سوالی که در این میان پیش می آید این است که سیاست گذاران عرصه اقتصاد استان و در راس ان ها استانداری کرمان، چه حوزه هایی را برای سرمایه گذاری خارجی در نظر دارد؟
در این رابطه با رضا سنجری، مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان و محمدرضا وحیدی سرپرست معاونت بودجه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان صحبت کرده ایم. سنجری به این سوال پاسخ داده که استان کرمان در چه حوزه هایی سعی در جذب سرمایه گذاری خارجی دارد و وحیدی هم در رابطه با سیاست دولت در جذب سرمایه گذاران خارجی صحبت کرده است.
فولاد
استاندار کرمان در شورای اداری کوهبنان به صنایع فولاد اشاره کرده است. رزم حسینی گفت که یک و نیم میلیارد یورو از تفاهمنامه های امضا شده بین رییس جمهور ایران با چین، ایتالیا و فرانسه مربوط به فولاد کرمان بوده است. مدیرکل اموراقتصادی استانداری کرمان هم با تایید این موضوع گفت: در بحث فولاد سعی در سرمایه گذاری در صنایع پایین دست فولاد است و سرمایه گذاری در این حوزه باید صورت گیرد. گفتنی ست صنایع پایین دست فولاد موضوعی ست که از سال های پیش روی ایجاد آن در کرمان اتفاق نظر وجود داشته. چرا که با سرمایه گذاری از صنایع پایین دست فولاد، از خام فروشی جلوگیری می شود.
سلامت
حوزه سلامت از اصلی ترین حوزه هایی است که در پسابرجام نیاز به سرمایه گذاری خارجی در آن حس می شود. سنجری می گوید: احداث و توسعه بیمارستان های فوق تخصصی در کرمان در این بخش حائز اهمیت است و سیاست استان در این بخش جذب سرمایه گذار است. وی ادامه می دهد: ما قصد داریم کرمان بتواند جنوب شرق ایران را در بحث بیمارستان های فوق تخصصی پوشش دهد. علاوه بر این با پتانسیلی که در این بخش در کرمان وجود دارد با سرمایه گذاری می توان بخشی از نیازهای پزشکی کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز در کرمان تامین کرد.
گردشگری
همانظور که در برنامه ششم توسعه به حوزه گردشگری توجه خاصی شده، استان کرمان در پسابرجام هم می خواهد سرمایه گذار جذب کند. مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان در این رابطه معتقد است: توجه ویژه ما در این بخش احداث هتل های پنج ستاره است. سنجری می افزاید: کرمان برای توسعه گردشگری به تعداد بیشتری هتل پنج ستاره نیاز دارد. به طوری که می خواهیم در شهر کرمان دو تا سه هتل پنج ستاره احداث شود. وی به ساخت هتل پنج ستاره در دیگر شهرها مثل سیرجان و رفسنجان هم اشاره کرد.
کشاورزی
استاندار کرمان بارها از تبدیل شدن کرمان به قطب کشاورزی ایران سخن گفته است و این بخش هم جزو بخش های هدف سرمایه گذاری در پسابرجام است. سنجری می گوید: در کشاورزی ما به دنبال سرمایه گذاری در فرآوری محصولات کشاورزی هستیم و باید واحدهای بزرگ فرآوری انواع محصولات کشاورزی ایجاد شود و توسعه یابد.
معدن
استان کرمان به بهشت معادن ایران معروف است و مواد معدنی ارزشمندی را در خود جای داده است. استاندار کرمان روز گذشته با اشاره به وجود شش هزار پهنه معدنی در استان کرمان، گفت: در سال گذشته سه هزار پهنه معدنی را برای اکتشافات جدید در حوزه مس، سنگ آهن، تیتانیوم، زغالسنگ و غیره آزاد کردیم. این صحبت استاندار بیانگر توجه سیاست گذاران استان به حوزه معدن است. حوزه ای که قطعا خود را برای جذب سرمایه گذاران خارجی در پسابرجام آماده می کند. مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان در این رابطه می گوید: حوزه معدن هم یکی از حوزه هایی است که آمادگی جذب سرمایه گذاری خارجی را دارد. البته در این حوزه توجه ما به فرآوری مواد معدنی است.
آب
کم آبی از بحران های اصلی و اساسی کرمان است. این بحران به حدی جدی شده که در اکثر سخنرانی های استاندار کرمان به بحث آب و انتقال آب اشاره شده است و مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان این بخش را هم جزو بخش هایی می داند که به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی است. سنجری می گوید: در بحث انتقال آب به دنبال سرمایه گذاری خارجی هستیم.
زیرساخت ها
آنطور که سنجری به ما می گوید جذب سرمایه گذار برای توسعه زیرساخت های مختلفی مثل خطوط ریلی، آزادراه ها، انواع نیروگاه های خورشیدی، بادی و سیکل ترکیبی هم از دیگر بخش های هدف سرمایه گذاری در استان کرمان است.
پتروشیمی
از سال ها پیش و در اولین سفر محمود احمدی نژاد به کرمان قرار شد استان کرمان به جمع استان های پتروشیمی کشور وارد شود اما تا پایان دولت دهم خبری نشد. از اوایل استانداری رزم حسینی اما پیگیری هایی برای احداث صنایع مربوط به پتروشیمی در استان صورت گرفت و این موضوع هم طبق گفته استاندار کرمان در پساتحریم با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد. رزم حسینی چندی پیش از تبدیل استان کرمان به یکی از قطب های پتروشیمی کشور خبر داده بود. او در شورای اداری کوهبنان هم به امضای تفاهمنامه ای به ارزش دو و نیم میلیارد یورو که به پتروشیمی کرمان مربوط است خبر داد.
جذب سرمایه گذاران خارجی با کمک
سرمایه گذاران داخلی
اما موضوعی که در این میان مهم است، چگونگی جذب سرمایه گذاران خارجی می باشد. گفتن از جذب سرمایه گذار خارجی آسان است اما از چه طریقی قرار است این سرمایه گذاران به کرمان بیایند؟ مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان در این رابطه به پیام ما می گوید: این سرمایه گذاران در قالب جوینترهایی که در کرمان هستند جذب می شوند. سنجری می افزاید: پروژه هایی که در کرمان آماده جذب سرمایه گذار خارجی هستند مجوز دارند و سرمایه گذار ایرانی پای کار است و از این طریق سرمایه گذاران خارجی جذب خواهند شد. وی تصریح می کند: استانداری کرمان در کنار دیگر دستگاه ها با کمک سرمایه گذاران داخلی در حال پیگیری برای جذب سرمایه گذاران خارجی است.
تسهیل ورود سرمایه گذاران خارجی از سال آینده
سرپرست معاونت بودجه و برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در رابطه با اجرای برجام و ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور به پیام ما می گوید: واگذاری پروژه هایی که بخش خصوصی متقاضی آن است در دستور کار دولت است. محمدرضا وحیدی می افزاید: هر پروژه ای که بخش خصوصی تمایل دارد در آن سرمایه گذاری کند، دولت آمادگی واگذاری دارد و این بخش خصوصی می تواند خارجی باشد. وی با اشاره به اینکه اگر پروژه های ملی فقط به اعتبارات دولتی اکتفا کنند به طور متوسط تا ۱۳ سال دیگر به بهره برداری می رسند می گوید: به همین دلیل دولت قصد واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی را دارد. از ابتدای امسال هم دولت در حال آماده سازی مقدمات این کار است و فکر میکنم از سال آینده واگذاری ها آغاز شود و ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور تسهیل شود.

17

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :