راهكارهاي مناسب براي در امان ماندن از آسيب هاي فضاي سايبری

1394/07/29

راهكارهاي مناسب براي در امان ماندن از آسيب هاي فضاي سايبری

به نقل از پایگاه خبری پلیس، رئيس پليس فتا كرمان گفت: آموزش مهارت هاي لازم در خصوص فضاي مجازي به نسل جوان از سوي والدين نه تنها باعث صميميت بين اعضا خانواده خواهد شد بلكه از بروز آسيب هاي اين فضا نيز جلوگيري خواهد كرد.
آموزش مهارتهاي لازم به نسل جوان
سرهنگ كامبيز اسماعيلي بيان داشت: آشنا کردن جوانان مخصوصا دختران به آسيب هاي فضاي مجازي و آموزش راه هاي صحيح استفاده از فضاي مجازي توسط خانواده ها به فرزندان خود مي تواند از بروز مشکلات براي جوانان و خانوادهها جلوگيري نمايد. وي افزود: در اين شرايط خانواده ها نبايد به تکنولوژي که آشنايي بدان ندارند را به راحتي در دسترس جوانان قرار دهند. اسماعيلي اضافه كرد: والدين اگر به فکر غذاي جسمي فرزندان خود هستند، بايد به فکر غذاي روحي فرزندان خود نيز باشند و اجازه ندهند هرکسي در فضاي مجازي هر غذاي مسمومي را وارد فکر و انديشه فرزندان شان كند و نسبت به حضور جگرگوشه هاي خود در دنياي مجازي حساسيت بيشتري داشته باشند.
همراهي خانواده با فرزندان
اين مقام انتظامي عنوان كرد: از آسيب هاي اينترنت، تنها بودن فرزندان در دنياي مجازي است و خانوادهها بايد آگاه باشند که فرزندان خود را در فضاي مجازي به تنهاي رها كنند، همان طور که خانوادهها حساسيت ويژهاي در تنها نبودن دختر و پسر نوجوان در محيط بيرون از خانه دارند دقيقا همان حساسيت را بايد در فضاي مجازي هم داشته باشند. وي افزود: رايانه و يا لپ تاپ نبايد در فضاي دنج خانه و دور از چشم اعضا خانواده باشد و والدين ميتوانند رايانه را در فضايي باز و جلوي چشم اعضا خانواده بگذارند و استفاده از سيستم رايانه بايد همگاني باشد تا حساسيت نوجوانان برانگيخته نشود.
ايجاد رابطه اعتماد بين والدين و فرزندان
اسماعيلي در ادامه افزود: فرزندان از کودکي به والدين خود اعتماد دارند و با ايشان درددل ميکنند اما اين والدين هستند که با برخي اعمال ناصحيح باعث سلب اعتماد فرزندان مي شوند.
وي گفت: عدم درک صحيح کودک در صورت انجام خطا و اشتباه، سرکوفت زدن به کودک در صورت انجام خطا، مطرح کردن خطاهاي کودکان در بين فاميل و دوستان کودک، مقايسه هاي نابجاي کودک با هم سن و سالان دوست و فاميل، احترام نگذاشتن به شخصيت کودک در اجتماع در صورت انجام خطا همه و همه باعث سلب اعتماد فرزندان از والدين مي شود. وي بيان داشت: در اين شرايط فرزندان بهترين راه در امان ماندن از سرزنش هاي والدين را مخفي نگهداشتن و يا حتي دروغ گفتن مي بينند.
سرهنگ اسماعيلي اضافه كرد: هر چند برخي اشتباهات در فضاي مجازي مثل انتشار عکس شخصي و اسرار خانوادگي چون آب رفتهاي است که هرگز به جوي بر نخواهد گشت اما اطلاع والدين ميتواند جلوي سو استفاده افراد سودجو را بگيرد. وي در پايان توصيه كرد: اميد است با ورود خانواده ها به بحث اينترنت و فضاي مجازي و ارائه آموزش هاي لازم، تکنولوژي عصر حاضر که مي تواند براي خانوادها مفيد و مثمرثمر باشد تبديل به تهديد و مشکل براي خانواده ها نشود.

دیگر مطالب شماره 475

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *