در نشست تخصصی مديران صنعت برق كشور مطرح شد:ارتقای توان نیروگاه‌ها با هدف تابستان بدون خاموشیبر اساس برآوردهای صورت گرفته، نياز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات خواهد رسيد كه اين ميزان نسبت به پيک سال گذشته 4.46 درصد رشد نشان می‌دهد.

1401/01/23

خاموشی‌های گسترده آن هم در فصل تابستان که گرما بسیاری را به بی قرار و به وسایل سرمایشی وابسته می‌کند، موضوعی است که مدیران و مسئولان هر ساله در ابتدای فصل بهار به آن پرداخته و درباره برنامه هایشان برای رفع این معضل و یا دلایل اجباری بودن آن سخن می گویند. در نشست تخصصی مدیران صنعت برق كشور که روز گذشته 22 فروردین در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد «همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیرو و «آرش كردی» مدیرعامل توانیر درباره عبور موفق از تابستان سال جاری، برنامه عملیاتی برای جبران ناترازی تولید و مصرف برق و برنامه‌های مدیریت مصرف و تقاضا سخن گفتند.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو در این نشست با اشاره به برنامه های صنعت برق برای عبور موفق از تابستان سال جاری، از اجرای 75 درصدی برنامه ارتقای توان نیروگاه های كشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری توانیر، «همایون حائری» در همین رابطه به زمستان سال گذشته که زمستان بدون خاموشی بود اشاره و اظهار كرد: سال گذشته با انجام برنامه ریزی مناسب، هماهنگی و همكاری خوبی با وزارتخانه های نفت و صمت صورت گرفت و توانستیم از زمستان بدون خاموشی عبور كنیم كه اقدامی بزرگی بود.
او با بیان اینكه برنامه ریزی برای تابستان 1401 از سال گذشته آغاز شده، از تدوین 100 برنامه با دستور وزیر نیرو برای آمادگی و عبور موفق از تابستان سال جاری خبر داد.
حایری اضافه كرد: این 100 برنامه شامل 38 برنامه مربوط به تولید برق و واحدهای نیروگاهی، 31 برنامه مدیریت مصرف و تقاضای موثر، 16 برنامه برای آمادگی مطلوب شبكه برق و 15 برنامه نیز برای مدیریت هماهنگی با استان ها است.
او با بیان اینكه 6 هزار مگاوات تابستان امسال به مدار خواهد آمد، گفت: از این رقم حدود 4500 مگاوات از بخش نیروگاه‌های حرارتی، 500 مگاوات مربوط به نیروگاه‌های تجدیدپذیر و حدود 1113 مگاوات نیز با استفاده از شركت‌های دانش بنیان ارتقا داده شده و به مدار خواهد آمد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو خاطرنشان كرد: حدود 75 درصد برنامه ارتقای توان نیروگاه‌ها انجام شده و براساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان اردیبهشت‌ماه به طور کامل انجام می‌شود.
او در ادامه با اشاره به برنامه‌های صنعت برق برای تابستان سال جاری، افزود: بازسازی كامل واحدهای حادثه دیده و رفع كاهش تولید، استفاده از تمامی ظرفیت مولدهای كوچک و بزرگ خارج از وزارت نیرو، مجهز كردن كلیه مصارف دیماندی و همچنین مشتركان خانگی پرمصرف به كنتورهای هوشمند، نصب تجهیزات LOT جهت كنترل از راه دور مصارف ادارات و نهادهای عمومی پر مصرف، تعدیل روشنایی بزرگراه ها و جایگزینی لامپ‌های LED برای روشنایی معابر و جمع‌آوری مراكز غیرمجاز استخراج رمز ارز از جمله 100 برنامه ای است كه در سال جاری انجام می‌شود.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو خطاب به مدیران صنعت برق در استان ها، گفت: فرمانده شبكه، دیسپاچینگ ملی است. دستور دیسپاچینگ ملی از لحاظ بهره برداری بالاتر از سایر دستورات است.حایری همچنین با اشاره به هماهنگی با استان‌ها و مسئولان استانی، از برنامه‌ریزی برای اطلاع رسانی مستمر، آموزش و آگاه‌سازی مشتركان و مبادله تفاهم نامه‌های مدیریت مصرف با صنایع كشاورزی، ادارات و بخش تجاری به میزان 400 مگاوات خبر داد.
او در پایان خطاب به مدیران صنعت برق در استان ها، بر ضرورت آمادگی گروه‌های واكنش سریع در بخش تولید، انتقال و توزیع تاكید كرد.
مدیرعامل توانیر در خصوص وضعیت مصرف برق در تابستان امسال گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات خواهد رسید كه این میزان نسبت به پیك سال گذشته 4.46 درصد رشد نشان می‌دهد.
تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم
“آرش كردی” نیز در این نشست با اشاره به روند رشد نیاز مصرف برق در تابستان‌های چندسال گذشته افزود: در حالی كه نیاز مصرف برق در سال 1398 به 60 هزار و 825 مگاوات رسیده بود، این میزان در سال 1399 با رشدی نزدیک به 5 درصد به 63 هزار و 854 مگاوات و در سال 1400 به 67 هزار و 12 مگاوات افزایش یافت.
كردی همچنین با اشاره به رشد نیاز مصرف برق در سال جاری اظهار داشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، نیاز مصرف برق در تابستان امسال به 70 هزار مگاوات افزایش خواهد یافت كه این میزان نسبت به پیك سال گذشته 4.46 درصد رشد نشان می دهد.
او همچنین به تراز منفی 15 هزار مگاواتی میان تولید و مصرف برق در تابستان سال گذشته اشاره و خاطرنشان كرد: اگرچه تراز منفی تولید و مصرف امسال با تلاش‌های صورت گرفته به 10 هزار و 500 مگاوات كاهش یافته است، اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
كردی همچنین از برنامه‌ریزی برای افزایش واردات برق، استفاده از نیروگاه‌های برق‌آبی به صورت مطلوب، بهره گیری از نیروگاه های تجدیدپذیر و مدیریت مصرف به عنوان عواملی كه در كنار نیروگاه‌های حرارتی به كمك صنعت برق خواهند آمد، یاد كرد و افزود: امسال نقش مدیریت مصرف بازهم پررنگ خواهد بود به طوری كه رقمی در حدود 10 هزار و 700 مگاوات برای مدیریت مصرف استخراج شده كه این میزان با مطالعه پتانسیل های موجود انجام شده است.
مدیرعامل توانیر از تدوین یكصد برنامه عملیاتی برای جبران ناترازی تولید و مصرف برق خبر داد و یادآور شد: این برنامه ها در چهار محور شامل برنامه ریزی و اقدامات تامین برق، مدیریت مصرف و تقاضا، آمادگی شبكه سراسری برق و برنامه ریزی و مدیریت، تدوین و ابلاغ شده است.
كردی در خصوص برنامه های مدیریت مصرف و تقاضا گفت: در این خصوص نسبت به مدیریت برق صنایع با همكاری وزارت صمت، تعدیل روشنایی معابر و جمع‌آوری رمز ارزها، كاهش 50 درصدی مصرف برق ادارات و نصب كنتورهای هوشمند اقدام های لازم انجام شده و تا تكمیل و اجرای دقیق آن پیگیری‌ها ادامه خواهد داشت.
او همچنین از مدیریت چاه های كشاورزی، استفاده از مولدهای برق صنایع و اقدامات فرهنگی و اطلاع‌رسانی به عنوان دیگر اقداماتی یاد كرد كه در راستای مدیریت مصرف و تقاضا انجام شده است.
كردی در زمینه مدیریت مصرف برق صنایع و شهرک های صنعتی نیز اظهار داشت: در خصوص شهرک های صنعتی برای رویت پذیری و كنترل پذیری صد درصدی بار شهرک‌های صنعتی، تنظیم تفاهم نامه های شركت های توزیع نیروی برق با شهرك های صنعتی، الزام به استفاده حداكثری از مولدهای اضطراری در اختیار صنایع و رویت پذیری و كنترل پذیری صد در صدی بارهای پراكنده صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی برنامه ریزی شده است.
مدیرعامل توانیر اضافه كرد: تاكنون با بیش از 478 هزار مشترک دیماندی صنعتی به منظور همكاری در برنامه های پیك بار تفاهم نامه منعقد شده است.
كردی همچنین ضمن درخواست از همه بخش‌های دولت برای همكاری با صنعت برق در مدیریت مصرف تابستان امسال، از شركت های برق سراسر كشور نیز خواست تا نسبت به وصول مطالبات خود به طور جدی اقدام كنند.

دیگر مطالب شماره 2263
نامه شورایاران و کنشگران شهری به اعضای شورای شهر تهران:طرح «نظامنامه مدیریت محله» مشارکت محلی را تهدید می‌کند
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به چگونگی ورود این وزارتخانه به مسائل محیط زیستی:دیپلماسی آب فقط اعتراض به سدسازی‌های ترکیه نیست
هشدار سفیر ایران در افغانستان و یکی از کارشناسان وزارت امور خارجهویدیوهایی می‌سازند تا هم‌زبانی ما و افغان‌ها را مخدوش کنند
با هشدار خیزش غبار در ۱۶ استان سازمان محیط زیست خبر دادپیگیری دیپلماتیک برای کنترل غبار
گزارش «پیام‌ما» از کشورهایی که امسال بیشترین دستاورد را در حذف کار کودک داشتندحذف کار کودک در «جهنم کودکان»
اهالی سراوان در استان گیلان در اعتراض به حل نشدن مشکل سایت زباله، دو روز است جلوی ماشین‌های حمل زباله را گرفته‌اندسراوانی‌ها مقابل حمل زباله ایستادندبا اینکه سال ۹۸ قرار بود وضعیت این منطقه ساماندهی شود اما در اتفاقی عجیب پایان سال ۱۴۰۱ زمان رفع این معضل اعلام شد عباس‌نژاد، عضو شورای شهر رشت: مردم باید صبور باشند. وزیر کشور به منطقه آمده و قول تامین اعتبار در سال پیش رو داده شده است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *