رئیس‌جمهور:خسارت‌های ناشی از خشکسالی به کشاورزان پرداخت شود

پنجشنبه 01 مهر 1400

رئیس‌جمهور دیروز در جلسه هیات دولت درباره تامین خسارات خشکسالی کشاورزان، معوقات معلمان و شرایط مدارس در سال جدید تحصیلی تذکراتی را بیان کرد. موضوع پرداخت خسارات خشکسالی به کشاورزان در دولت قبل تصویب شد اما گویی در دولت سیزدهم به فراموشی سپرده شده است، چند روز پیش عبدالجلال ایری نماینده مجلس در تذکری شفاهی به وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: «با وجود اینکه کشاورزان حق بیمه خود را به صورت نقدی به صندوق بیمه محصولات کشاورزی واریز می‌کنند اما در حال حاضر با وجود گذشت ۶ ماه از تعیین خسارت ناشی از خشکسالی، بسیاری از کشاورزان این خسارت را از صندوق دریافت نکردند. قبل از آن که کشاورزان گرفتار وام بانکی و بدهی‌های غیرمتعارف شوند، نسبت به پرداخت خسارت آنها از صندوق بیمه محصولات کشاورزی اقدام شود» دیروز هم رئیسی در جلسه هیئت دولت با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی در کشور، بر تامین اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای پرداخت خسارات خشکسالی به کشاورزان و باغداران تاکید کرد.

با توجه شروع ماه مهر رئیس‌جمهور دیروز با اشاره به بازگشایی مدارس، با تاکید بر ضرورت رسیدگی و حل مشکلات فرهنگیان، به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دستور داد پرداخت مطالبات معوقه از جمله حق‌الزحمه معلمان را در دستور کار قرار دهد. سید ابراهیم رئیسی با توجه به فرارسیدن شروع سال تحصیلی بر ضرورت بازگشایی مدارس تاکید کرد و گفت: «در حال حاضر به دلیل شرایط کرونایی، مدارس به صورت مجازی و در برخی مناطق به صورت ترکیبی از مجازی و حضوری، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. امیدواریم به مرور با بهتر شدن شرایط، شاهد آموزش حضوری در مدارس کشور باشیم» رئیسی تاکید کرد: «وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس باید برنامه‌ریزی دقیق و مشخصی براساس شرایط شهرها و استان‌های کشور از نظر بیماری و شمار دانش‌آموزان در کلاس‌ها برای حضوری و یا غیرحضوری بودن کلاس‌ها داشته باشند و آنرا با دقت اجرا کنند» واکسیناسیون معلمان نکته دیگری بود که در سخنان رئیس‌جمهور در جلسه دیروز هیئت دولت مورد تاکید قرار گرفت: «تمهیدات درباره بازگشایی مدارس با توجه به واکسیناسیون معلمان و دانش‌آموزان اتخاذ شده است. جای نگرانی نیست، واکسیناسیون انجام شده و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس و مراکز آموزشی می‌توان سال تحصیلی جدید را آغاز کرد. تردیدی نداریم فعالیت آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها باید در زمان خودش آغاز شود، آموزش اعم از مجازی، حضوری یا ترکیبی باید مدیریت شده باشد. اگر در جایی امکان آغاز آموزش از اول مهر به شکل حضوری نیست، این نباید تا آخر سال تحصیلی ادامه یابد. آموزش مجازی باید در نهایت به مدت ۱۵ روز تا یک ماه باشد و بعد از یک ماه به آموزش حضوری و یا ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی تبدیل شود و حتماً باید آموزش حضوری را در کنار آموزش مجازی داشته باشیم.» رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت مسئله بر ضرورت انتخاب یک سخنگو برای آموزش و پرورش برای اظهارنظر و اطلاع‌رسانی دقیق و واحد در خصوص این موضوع تاکید کرد. وضعیت رتبه‌بندی معلمان که در روزهای اخیر موجب اعتراض فرهنگیان شده است، موضوع دیگری بود که در جلسه هیئت دولت مطرح شد. موضوعی که به گفته مسئولان در مرحله تامین بودجه است. رئیسی درباره رتبه‌بندی معلمان که در مجلس در حال رسیدگی است، با تاکید بر ضرورت انجام یک کار دقیق و کارشناسی در این زمینه با همراهی مجلس و دولت، گفت: «متاسفانه در طرح رتبه‌بندی معلمان، آنچه در وهله اول به اذهان تداعی می‌شود، بحث مالی و پرداخت‌ها است، در حالی که مباحث مالی فقط یک بخش از طرح رتبه‌بندی است و این طرح اساسا برای ارتقای جایگاه معلمی و هویت، منزلت و جایگاه معلم و البته معیشت معلم است» رئیس جمهور همچنین به یکی دیگر از موضوعاتی که در روزهای اخیر خبرساز شده است اشاره کرد و با تاکید بر مشکلات ناشی از خشکسالی در کشور، بر تامین اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای پرداخت خسارات خشکسالی به کشاورزان و باغداران تاکید کرد.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم تکریم و توجه جدی به ارباب رجوع، گفت: «وزرا و روسای دستگاه‌های اجرایی حتما کسانی را برای بررسی اینکه در زیر مجموعه خودشان با ارباب رجوع چگونه رفتار می‌شود و چگونه مشکل آنها حل می‌شود، تعیین کنند. وزرا و روسای دستگاه‌ها شخصا این موضوع را پیگیری کنند تا از حال ارباب رجوع مطلع شوند. بازرسانی را بگذارید که ببینند با کسانی که به دستگاه‌های دولتی مراجعه می‌کنند، چگونه برخورد می‌شود.» رئیسی با تاکید بر لزوم شایسته‌گزینی در انتصاب‌ها گفت: «بسیار مهم است که مردم ببینند شاخص‌هایی که در دولت تعیین شده در انتصاب‌ها لحاظ می‌شود یا خیر. مردم و جوانان، در فضای حقیقی و مجازی نظاره‌گر هستند تا ببینند کسانی که انتخاب می‌شوند با این شاخص‌ها همخوانی دارند یا نه؟ آنجایی که همخوانی دارد مورد استقبال قرار می‌گیرد و آنجاهایی که احیانا مورد سوال است، طبیعتا ابهام ایجاد می‌شود» رئیس جمهور به موضوعی که در چند سال اخیر بارها مطرح شده اما در مرحله اجرا چندان موفق نبوده هم اشاره کرد و گفت: «تاکید دارم حتما از بازنشستگان استفاده نشود، چون خلاف قانون است. نص‌صریح قانون است که نباید از بازنشسته استفاده شود. در مواقعی هم که یک ضرورت جدی اقتضا می‌کند، باید مورد اضطراری را به صورت اضطراری حل کنیم، و نه اینکه دائمی شود. مسئولان دولتی باید به قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی پایبند باشند»
رئیسی در ادامه به پایین آوردن سن مدیران اشاره کرده و گفت: «باید سطح سنی مدیران را پایین بیاوریم. هر چه از جوان‌ترها استفاده شود و به آنها میدان داده شود، مناسب‌تر است. دوستان گاهی به همسن و سال‌ها و رفقای خود و کسانی که مدتی با آنها کار کرده‌اند، بیشتر اعتماد دارند، اما باید نگاه را به سطحی آورد که افراد ولو ممکن است همکلاس، همراه و همکار ما نبوده باشند، اما در یک سطح قابل‌ قبولی هستند و جوان هم هستند، پس می‌شود به آنها اعتماد و با آنها همکاری کرد. این نگاه، نگاهِ مقام معظم رهبری هم هست، دوستان هم توجه کنند که انشاءالله عملا جریان مدیریت را در کشور جوان کنیم. ضمن اینکه ممکن است کسانی باشند که اینها بتوانند آینده کشور را در بخش‌های مختلف با تجربیاتی که دارند، اداره کنند»
رئیسی با اشاره به فرارسیدن سالروز آغاز جنگ بین ایران و عراق و گرامیداشت دفاع مقدس گفت: «هفته دفاع مقدس یادآور رشادت، شجاعت، شهامت، ایستادگی، توکل و ایمان و همه مظاهر عالی است. دفاع مقدس یک تابلوی نورانی است که رزمندگان و مجاهدان ما ترسیم کردند و برای همیشه پیش روی همه ماست. همواره باید به این تابلو توجه کنیم و بدانیم که آنچه پیروزی ما را رقم زد، حرکت جهادی رزمندگان بود و امروز هم اگر بخواهیم از مشکلات عبور کنیم، لازمه آن حرکت جهادی است»
رئیس جمهور سخنان خود را در جلسه هیئت دولت با این جملات به پایان رساند: «هرچه از زمان آغاز فعالیت دولت می‌گذرد بیشتر به این مساله ایمان پیدا می‌کنم که مشکلات کشور در درون قابل حل است و بیشتر به توانایی‌ها و داشته‌های کشور باور پیدا می‌کنم. هر چه زمان می‌گذرد بیشتر به این سخن بلند رهبری ایمان پیدا می‌کنم که فرمودند ما مشکلی نداریم که به دست توانای مردان و زنان این کشور قابل حل نباشد. لذا از همکارانم می‌خواهم تلاش خود را مضاعف کنند».

ابراهیم رئیسیخشکسالیرئیس جمهورکشاورزی
مطالب مرتبط
کمبود آب عشایر را زودتر از موعد به ییلاق روانه کردنابودی پوشش گیاهی مراتع با کوچ زودهنگام عشایر
آیسان زرفامآیسان زرفام
این روزها جنگل‌های زاگرس در استان کردستان روزگار خوشی ندارند، با یک گشت‌و گذار در این جنگل‌ها می‌توان پژمردگی درختان زاگرس را مشاهده کرد که علاوه بر خشکسالی، گرفتار بیماری و یا آفت جوانه خوار بلوط شده‌اند.
کرمان ویچ
زلزلهکرمان

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.