خبر

پنج‌شنبه 05 آذر 1394

با برگزاری نمادین تور دوچرخه سواری؛
اندیشکده تدبیر آب خواستار توجه به بحران آب شد
اندیشکده تدبیر آب ایران در راستای جلب توجه جامعه به بحران آب و فرهنگ سازی در این زمینه، در یک اقدام جدید، تور نمادین دوچرخه سواری از شهرستان سیرجان تا کلوت‌های شهداد را با شعار «چرا جامعه بحران آب را جدی نمی‌گیرد» برگزار کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران در نشست با اعضای این گروه دوچرخه سواری، گفت: برخی مشکلات فعلی مانند بحران آب به دلیل برخی عدم مدیریت‌ها و زیاده‌خواهی‌ها در دوران‌های گذشته ایجاد شده است. محسن رشیدفرخی با تاکید بر توجه جدی به بحران آب، افزود: وجود 13 هزار چاه غیرمجاز در استان نشان می دهد که از منابع زیرزمینی آب به نحو شایسته استفاده نشده است. وی اظهار داشت: در حالی که 93 درصد آب استان در بخش کشاورزی مصرف می شود اما در این بخش تنها حدود 22 درصد آبیاری به روش های نوین مانند تحت فشار صورت می گیرد و مابقی آبیاری ها به روش سنتی غرقابی است. رشیدفرخی ادامه داد: با توجه به بحران جدی آب در استان، هنوز اقدام جدی برای توجه به این مسئله صورت نگرفته است. عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی کرمان با بیان اینکه 38 سد در کشور احداث شده که نیمی از آنها غیرکارشناسی بوده و منابع زیرزمینی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: بحث انتقال آب به کرمان باید جدی و کارشناسی پیگیری شود تا مشکلات احداث برخی سدهای غیرکارشناسی این بار در انتقال آب تکرار نشود. وی به بحث انتقال آب به استان کرمان و آب شیرین کن اشاره کرد و اظهار داشت: شیرین کردن آب خلیج فارس به معنای نمک زدایی است و اگر قرار باشد این نمک دوباره به آب های خلیج فارس تزریق شود، مسایلی مانند باران های اسیدی و آسیب جدی به محیط زیست مطرح می شود. رشیدفرخی، دو پیشنهاد راه اندازی بازار آب و وارد کردن آب مجازی را برای مقابله با بحران آب مطرح و خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب بسیار کمی وجود دارد و باید هر چه سریعتر اقدامی انجام داد.
گفتنی است گروه دوچرخه سواری برنا برنامه‌های رکابزنی با عناوین مختلف را در کشور و خارج از کشور انجام می‌دهد که در یکصد و نود و نهمین برنامه رکابزنی خود، به درخواست اندیشکده تدبیر آب ایران و با شعار «چرا جامعه بحران آب را جدی نمی گیرد؟» مسیر 400 کیلومتری را از سیرجان به مقصد کلوت های شهداد رکاب زدند. این گروه 15 نفره با عبور از شهرستان های سیرجان و بردسیر وارد کرمان شدند و در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران و رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق کرمان دیدار و سپس مسیر خود را به سمت مناطق سیرچ و کلوت‌های شهداد ادامه دادند.

قطارمشهد – کرمان مجهز به واگن حمل خودرو می شود
سرپرست اداره کل راه آهن کرمان از مجهز شدن قطار کرمان – مشهد به واگن حمل خودرو خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راه آهن کرمان داودی سرپرست راه آهن کرمان افزود: در راستای ارائه خدمات مطلوب تر به مسافرین ، شرکت حمل و نقل ریلی رجا یک دستگاه واگن حمل خودرو یک طبقه با ظرفیت جابجایی 5 دستگاه خودور از مورخ 2/9/94 لغایت 18/9/94 بصورت یک روز در میان بر روی قطار کرمان- مشهد راه اندازی می نماید. داودی خاطر نشان کرد: مسافرین میتوانند بلیط حمل خودرو را از طریق سایت شرکت رجا به نشانی www.raja.ir و یا به صورت حضوری به تمام نمایندگی های مجاز فروش بلیط مراجعه نمایند.

زلزلهسیرجانسیرچشهدادکرمانکشاورزیکلوت
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.