مصائب فاضلاب شهرک صنعتی سمنانمدیر شرکت خدماتی شهرک صنعتی: تصفیه خانه فاضلاب از رنج محیط زیستی خارج نشده و پایش آنلاین می‌شود

سه‌شنبه 26 اسفند 1399

فاضلاب شهرک صنعتی سمنان بدون تصفیه شدن راهی فضای سبز شهر می‌شود. این جمله را فیلم‌هایی تایید می‌کنند که یکی از شهروندان از نزدیکی شهرک صنعتی در شبکه‌های مجازی خود منتشر کرده‌ است. تصویر آب کدر و تیره‌ای که مدعی آن است که فاضلاب صنعتی شهرک به درستی تصفیه نمی‌شود. مدیران شهرک صنعتی سمنان اما این ادعا را رد می‌کنند.

یکی از این ویدیوهای دست به دست شده را علی مزارئه، فعال صنعتی منتشر کرده است. او به «پیام‌ما» می‌گوید که دو روز است که آب کدر راهی فضای سبز اطراف شده: «حجم و دبی آب اینقدر زیاد است که شبیه یک رودخانه کوچک است.» او می‌گوید که پمپ این تصفیه خانه تخریب شده و فاضلاب صنعتی در اواسط مسیر تخلیه می‌شود. «آن‌طور که از تصاویر مشخص است، این تصفیه خانه درست کار نمی‌کند و فاضلاب به درستی تصفیه نمی‌شود، می‌گویند پمپ خراب بودهه مشکل الان پمپ نیست، زیرا اگر پمپ هم درست شود، این فاضلاب چند کیلومتر آن‌طرف‌تر تخلیه می‌شود.» او که خود چند سالی است در این مجموعه فعالیت می‌کرده می‌گوید، این فاضلاب خام باعث آسیب به محیط زیست و فضای سبز اطراف جاده شهرک صنعتی می‌شود. با این حال ادعای او از سوی مدیران شرکت خدماتی شهرک صنعتی تایید نمی‌شود. احسانی مدیرعامل شرکت خدماتی که عملکرد تصفیه‌خانه فاضلاب زیر نظر اوست تایید می‌کند که پمپ به علت قطعی برق دیروز از فعالیت بازمانده اما می‌گوید که فاضلاب تصفیه‌ شده است و خروجی آن از سوی مدیران محیط زیست پایش آنلاین می‌شود. او به «پیام‌ما» می‌گوید: «تمام فاضلاب شهرک صنعتی در تصفیه خانه وارد می‌شود و هوادهی می‌شود و بعد برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود. اما خروجی تصفیه‌خانه از سوی محیط زیست پایش آنلاین می‌شود.» او می‌گوید :«فاضلاب بعد از تصفیه وارد مخزن می‌شود و بعد از آن پمپ می‌شود و گیاهان قسمت شمالی شهرک را آبیاری می‌کند، امروز بر اثر قطعی برق فاضلاب تصفیه شده پمپ نشد و بخشی از آن وارد مسیر سیلاب شد.» او تاکید می‌کند که در هیچ مرحله‌ای امروز فاضلاب تصفیه خانه از رنج محیط زیست خارج نشده و با تصویر و فیلم نمی‌توان کیفیت فاضلاب تصفیه شده را سنجید: «نقطه فیلمبرداری شده نقطه ورود فاضلاب نیست و نقطه خروج فاضلاب تصفیه شده است.»

خاطرات تلخ تکرار می‌شود؟

نکته‌ای که شهروندان سمنانی را نگران کرده است این است که تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی پیشتر هم شاکی کم نداشته. آن‌ها نگران تکرار شدن خاطراتشان هستند. تیرماه امسال اعلام شد که پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی سمنان بلای جان محیط زیست شده و چرخش لنگان است. تیرماه همین امسال بود که پیروی شکایت و گزارش‌های سازمان درباره وضعیت نامناسب تصفیه فاضلاب شهرک صنعتی و بوی نامطبوعی که از آن متصاعد می‌شود، دادستان سمنان از این تصفیه‌خانه بازدید داشت. او همان زمان به رسانه‌ها گفته بود: خروجی پساب و انباشت آن در اراضی اطراف شهرک خارج از استاندارد است که این مهم می‌تواند موجبات آلایندگی تدریجی سفره‌های زیرزمینی، اتلاف اشجار و روییدنی‌ها و تهدید علیه بهداشت عمومی واحدهای صنعتی فعال و نیروهایشان شود.
به گزارش همشهری، ابراهیمی، اقدام عاجل در برطرف کردن این موضوع را ضروری دانست و دستورات لازم از ناحیه مدعی‌العموم به دستگاه‌های مسئول برای استانداردسازی دستگاه تصفیه و تعریف خروجی پساب در ظرف زمانی حداکثر سه ماه صادر شد. همان روزها امیر عبدوس، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان نیز اعلام کرد که فاضلاب شهرک صنعتی منجر به مرگ درختان می‌شود. او به همشهری آنلاین گفته بود: « فاضلاب شهرک صنعتی سمنان از زمانی که خدمات شهرک صنعتی از جمله تصفیه‌خانه فاضلاب آن، به شرکت خدماتی برون‌سپاری شده، متاسفانه دچار مشکلاتی شده و مدیریت صحیحی از سوی هیات مدیره شرکت خدماتی صورت نمی‌گیرد. تصفیه ناقص انجام می‌شود و تصفیه‌خانه راهبری صحیحی ندارد. آزمایشگاه کنترل خروجی واحدهای صنعتی به مرکز مشخص‌شده در شهرک اصلاً وجود ندارد.» او همچنین تاکید کرده بود که تصفیه‌خانه شهرک صنعتی سمنان، خروجی واحدها را پایش نمی‌کند که بر اساس استاندارد پذیرنده تصفیه‌خانه شهرک است یا خیر و همه این عوامل و در مجموع راهبری ناقص توسط شرکت خدماتی شهرک صنعتی سمنان باعث شده تا تصفیه‌خانه به‌درستی کار خود را انجام ندهد و تصفیه به‌درستی صورت نگیرد. حسن آل‌بویه، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان سمنان همان روزها به همشهری گفته بود: نیز همان زمان با عذرخواهی از همشهریان سمنانی به‌واسطه آلودگی‌های زیست‌محیطی پساب شهرک صنعتی سمنان گفته بود: پساب شهرک صنعتی سمنان هم‌اکنون خارج از حد مجاز و استاندارد است. راهبری خروجی تصفیه‌خانه طبق قانون به شرکت خدماتی شهرک صنعتی سمنان سپرده شده است و مشکلاتی در این بخش وجود دارد. مدتی بعد یعنی در مرداد امسال نیز عبدوس مصاحبه‌ای تازه با صدا و سیما داشت و اعلام کرد برای بهبود عملکرد تصفیه خانه اقدامات خوبی صورت گرفته است: «اقدامات خوبی با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی استان در خصوص حل این مشکل انجام شده است. بازدیدی به همراه فرماندار سمنان از این تصفیه‌خانه صورت گرفت و در حال حاضر در وضعیت بسیار مناسبی، نسبت به قبل در حال فعالیت است. باتوجه به زمان بر بودن تشکیل لجن فعال در تصفیه‌خانه، پیش‌بینی می‌شود تا یک هفته آینده خروجی این تصفیه‌خانه به تایید محیط زیست استان برسد.» شهرک صنعتی سمنان اما دو هزار و ۴۰۰ هکتار مساحت دارد و ده‌ها واحد صنعتی در دل خود جای داده است. با این وجود اما هنوز هیچ یک از مقامات محیط زیستی درباره اتفاق امروز در شهرک صنعتی سمنان اظهار نظر نکرده است. خرابی پمپ یا تخلیه فاضلاب خام.

سمنانشهرک صنعتی سمنانمحیط زیست
مطالب مرتبط
بوم و بَر
1945
گفت‌وگو با عکاسان و برگزار کنندگان جشنواره عکس تنوع زیستی تهران:پرندگان تهران به عکس‌ها بازگشتند
مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران: بالغ بر ۱۸۰گونه پرنده، ۳۸ گونه پستاندار،۲۷ گونه خزنده و۷ گونه ماهی را می‌توان در زمره تنوع زیستی جانوری تهران هستند.
چارسوق
2296
گفت‌وگو با «مجید سیاری» عضو سابق هیات مدیره شرکت مدیریت منابع آب ایران:عواقب محیط زیستی طرح‌های انتقال آب گریبان ذی‌نفعان را می‌گیرد
عواقب محیط زیستی طرح‌های انتقال آب گریبان ذی‌نفعان را می‌گیرد
اقلیم
1964
معاون سازمان محیط‌ زیست:سد کمال‌خان هامون را می‌خشکاند
اگر رسوبات همراه با سیلاب نیاید و هامون‌ پر نشود، به طور حتم اکوسیستم منطقه تحت تاثیر قرار می‌گیرد و حتی انتظار داریم که در آن اکوسیستم نمک بر جای بماند
اقلیم
1989
نتایج بررسی‌های سازمان محیط زیست درباره تلفات گسترده گربه‌ماهی‌ها در بندر جاسکباز هم صیادی گربه‌ماهی‌ها را کشت
باز هم صیادی گربه‌ماهی‌ها را کشت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.