ثبت سند تالاب انزلی به نام وزارت نیرو تایید شدمحیط زیست: شکایت می‌کنیمدر حالی که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان صدور سند برای وزارت نیرو را قانونی دانسته است، محیط زیست از طرح شکایت حقوقی در این باره به دفتر ریاست‌جمهوری خبر داد.

1399/11/30

در حالی که مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان صدور سند برای وزارت نیرو را قانونی دانسته است، محیط زیست از طرح شکایت حقوقی در این باره به دفتر ریاست‌جمهوری خبر داد.
به گزارش مهر، بعد از گذشت ۱۵ روز از انتشار خبر واگذاری سند تالاب انزلی دیروز، انتقال این سند از سوی مسئولان وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای گیلان پذیرفته شد.
مسعود باقرزاده‌کریمی، مدیر دفتر تالاب‌های سازمان محیط زیست با تاکید بر این‌که وزارت نیرو از نظر قانونی تنها وظیفه تعیین محدوده تالاب‌ها را برعهده دارد درخواست سند مالکیت را از سوی این دستگاه خلاف قانون خواند.
او با اشاره به این‌که سازمان محیط زیست شکایت خود را از این تخلف به دفتر ریاست جمهوری می‌برد، گفت: «تعیین محدوده‌های تالاب برای وزارت نیرو این تصور را به وجود آورده است که این‌ها مرزهایی هستند که سندش باید به دست این وزارتخانه باشد.»
باقرزاده‌کریمی با تاکید بر این‌که تالاب‌ها زیستگاه هستند مخزن آب نیستند و ابعاد اکولوژیکی دارند، ابراز داشت: «تالاب اکوسیستم است که کارکردهای متفاوتی داشته و تنها مدیریت هیدرولوژیک لازم ندارد، من تعجب می‌کنم که چه اصراری بر به نام زدن این سند است.»
مدیر دفتر تالاب‌های سازمان محیط زیست تاکید کرد: «سازمان محیط زیست روز چهارشنبه به مکاتبات حقوقی با دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری پرداخته است.»
این در حالی است که قاسم تقی‌زاده‌خامسی، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت آب از ثبت این سند به نام وزارت نیرو اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است: «مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در جریان این مساله است.»
وحید خرمی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان صدور سند برای وزارت نیرو را قانونی و براساس تصمیم سازمان ثبت دانسته و گفته است: «براساس قانون کاداستر برای تمامی اراضی ملی باید سند صادر شود، که بخشی از این اراضی مربوط به رودخانه‌ها و پهنه‌های آبی است که این سند به دولت جمهوری اسلامی با نمایندگی وزارت نیرو صادر می‌شود.»
او با بیان این‌که این سند از طریق ثبت استان با استعلام از تهران صادر شده است، درباره این‌که چطور سند انفال به نام وزارت نیرو صادر شده است، پاسخ داده است: «این موضوع را باید از سازمان اسناد پرسید.»
مدیر دفتر تالاب‌های سازمان محیط زیست پیش از این به «پیام‌ما» گفته بود: «نهاد توزیع آب منطقه‌ای نمی‌تواند به وظایف حفاظت از یک تالاب بین‌المللی بپردازد، چرا که تخصصی در این حوزه ندارد.»
مهر در گزارش خود نوشته است با انتقال برخی وظایف سازمان محیط زیست به دیگر دستگاه‌ها همچون انتقال مرجعیت تنوع زیستی به وزارت جهاد‌کشاورزی و انتقال سند و مدیریت تالاب بین المللی انزلی به وزارت نیرو، شائبه انحلال این سازمان به ذهن متبادر می‌شود.

مطالب مرتبط
یادداشت
راستش را بخواهید باید حرف آخر را همین اول کار بزنم و آرزو کنم سالی که گذشت برنگردد. هر سال تقریبا همین حرف را می‌زنیم. اما به نظرم جنس سال 99 با بقیه سال‌ها فرق داشت. از همین بابت جنس آرزوی ما هم فرق دارد. کرونای همه‌گیر، اقتصاد آشفته حال، محیط زیست آسیب دیده از […]
انتقادات به اجرای طرح اصلاح روشنایی معابر و خاموشی شهرها بالا گرفت
انتقادات به اجرای طرح اصلاح روشنایی معابر و خاموشی شهرها بالا گرفت  شهرها در سیطره تاریکی رئیس کمیسیون حمل و‌نقل شورای شهر تهران: در بعضی از بزرگراه‌ها به خاطر قطع شدن برق متاسفانه دوربین‌های کنترل ترافیک هم قطع می‌شود مدیرعامل شرکت کنترل ترافیک شهر تهران: آمار سرقت تجهیزات هوشمند شهری پس از این خاموشی‌ها افزایش […]
اعتراض به صدور اسناد مالکیت رودخانه‌ها به نام وزارت نیرو
سرپرست سازمان منابع طبیعی به رئیس سازمان ثبت اسناد نامه نوشت
سرپرست سازمان منابع طبیعی کشور با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک، رسماً به صدور اسناد مالکیت اراضی ملی محدوده و حریم شهرها برای وزارت راه و شهرسازی و صدور اسناد مالکیت بستر و حریم رودخانه‌ها برای وزارت نیرو، اعتراض کرد. عباسعلی نوبخت با صدور اسناد مالکیت اراضی ملی محدوده و حریم […]
فرصت رشد انگل‌ها
سازمان بهداشت جهانی درباره رشد انگل‌های بیماری‌زا در شرایط ادامه بحران اقلیمی هشدار داد
|پیام ما| هشدارهای تازه کارشناسان محیط زیست نشان می‌دهد انگل‌های بیماری‌زا در شرایط ادامه بحران اقلیمی بیشتر می‌شوند و با مساعد شدن شرایط برای رشدشان، انسان‌های بیشتری را آلوده می‌کنند. پیش از این نیز تحقیقاتی در زمینه ارتباط مستقیم و غیرمستقیم گرم‌شدن زمین بر توزیع انگل‌ها انجام شده بود؛ مانند ارتباط پدیده ال‌نینو و شیوع […]
دیگر مطالب شماره 1953
یادداشتتضاد حصارکشی تئاتر شهر با شعار مدیریت شهریموضوع حصارکشی دور مجموعه تئاتر شهر از فضاهای پیرامونی آن در حالی مطرح شده که موضوع با کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران مطرح نشده است و کمیسیون از آن مطلع نیست.
یادداشتمعرفی کتاب /قسمت اولمواجهه با سکوتکتاب مواجهه با سکوت ترجمه‌ای است که علیرضا امیر حاجبی از گزیده مقالات «تورو تاکه میتسو» اهنگساز ژاپنی انجام داده و نشر اتفاق آن را منتشر کرده است. حاجبی در مقدمه نوشته است تاکه میتسو هنرمندی است که چشمی به دیروز و نگاهی به آینده داشت.
تقاضای ذی‌نفعان حوضه آبریز زاینده‌رود برای دریافت فاضلاب تصفیه‌شده به‌جای حق آبه‌هایشانرقابت برای سهم داشتن در فاضلاباعتراض کشاورزان شرق استان اصفهان برای تامین حق آبه کشاورزی، مساله‌ای است که پس از اختلال در حوضه آبریز زاینده‌رود به دلایل غیرطبیعی و مداخلات انسانی همانند انتقال آب بین حوضه‌ای، به طور مدام در حال تکرار است.
مسئولان فرهنگی در افتتاحیه همایش بین‌المللی پیامدهای اجتماعی و فرهنگی کرونا از آثار همه‌گیری گفتندپژمردگی فرهنگی در دوران کرونارئیس پیشین پژوهشگاه میراث‌فرهنگی: سطح تماس افراد با مظاهر فرهنگی و محصولات زبانی و آیینی کاهش یافته است وزیر میراث‌فرهنگی: توجه به مراقبت‌های بهداشتی بیشتر، آینده میراث‌فرهنگی و گردشگری است
معاون وزیر نیرو در امور برق تاکید کردباید بتوانیم هیدروژن را با استفاده از زباله تأمین کنیممحدودیت‌های انرژی ناشی از سوخت‌های فسیلی باعث شده تا تولید برق از مواد دیگر در دستور کار قرار بگیرد. یکی از روش‌های تولید انرژی استفاده از زباله است. اولین دستگاه زباله سوز در سال ۱۸۴۷ در انگلستان ایجاد شد. وسیله‌ای که هدفش تولید برق از دورریختنی‌ها بود.
در برگزاری بزرگداشت پنجاهمین سالگرد انعقاد کنوانسیون رامسر و روز جهانی تالاب‌هامحیط‌بانان و قهرمان تالاب معرفی شدندبزرگداشت پنجاهمین سالگرد انعقاد کنوانسیون رامسر و روز جهانی تالاب‌ها، با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد ملی هماهنگی برگزار شد و علی بازدار‌گندمانی و عبدالله عباسی، محیط‌‌بانان نمونه تالابی کشور و رسول زمانی، قهرمان تالاب معرفی شدند.
نتایج مطالعه بین‌‌المللی درباره بررسی خطر آلودگی هوا بر جمعیت منتشر شدتایید اثر آلودگی هوا بر نازایی زنانزنانی که یک سال در معرض آلودگی ذرات کوچک با غلظت بیش از ۱۰ میکروگرم بر متر مکعب بوده‌اند دارای ۲۰ درصد خطر ناباروری بیشتر هستند
یادداشتغیبت «محیط زیست» در سیاستگذاری اجتماعیحوزه سیاست‌گذاری از حدود یکی دو دهه پیش به‌طور جدی‌تر بحث‌های محیط زیستی را ذیل سیاست‌های اجتماعی قرار داده و به شکل جدی به عنوان یک حوزه مهم سیاستگذاری اجتماعی در کنار آموزش، اشتغال، سلامت به آن نگاه می‌کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.