محیط‌ بان شجاع کلاس چهارمی در یک تصادف درگذشته استنجات‌دهنده کوچک گاندوها جان باختکوچک‌ترین همیار محیط زیست کشور که دو سال پیش گاندویی را از مرگ در برکه‌ای خشک نجات داده بود، به علت تصادف جان خود را از دست داد. زکریا بشیره، ساکن چابهار سیستان و بلوچستان در تابستان سال 97 شجاع‌ترین همیار محیط زیست در سیستان و بلوچستان شناخته شد.

شنبه 11 بهمن 1399

کوچک‌ترین همیار محیط زیست کشور که دو سال پیش گاندویی را از مرگ در برکه‌ای خشک نجات داده بود، به علت تصادف جان خود را از دست داد. زکریا بشیره، ساکن چابهار سیستان و بلوچستان در تابستان سال 97 کوچک‌ترین و شجاع‌ترین همیار محیط زیست در سیستان و بلوچستان شناخته شد. او آن زمان هشت ساله بود و نیره پورملائی، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان داستانش را این‌طور روایت کرده بود: «چندی پیش پسر بچه ۸ ساله‌ای به نام زکریا بشیره فرزند صاحبداد، با مراجعه به ایستگاه تحقیقاتی پرورش تمساح محیط زیست، روستای ریکوکش واقع در ۱۱۵ کیلومتری چابهار، یک بچه تمساح پوزه‌کوتاه (گاندو) را که ادعا می‌کرد از گودال آبی تقریبا نیمه خشک یافته است، تحویل محیط‌بانان ایستگاه داد و آنان را تا رهاسازی بچه تمساح در رودخانه کاجو، همراهی کرد.» او گفته بود که زکریا آن تمساح را از مرگ حتمی نجات داده، هیچ ترسی از تمساح‌ها نداشته و با افتخار حاضر شده که کوچک‌ترین و شجاع‌ترین همیار محیط‌بان لقب بگیرد.
سه روز پیش اما خبر رسید که زکریا، محیط‌ بان شجاع کلاس چهارمی در یک تصادف درگذشته است. وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان درباره او گفت: «زکریا در مواجهه با حیات وحش بسیار دلسوز و بدون هیچ واهمه‌ای در زمان خشکسالی و خشکی برکه‌ها و آبگیر‌های زیست تمساح در کنار محیط‌بانان به زنده‌گیری و انتقال گاندو‌ها کمک می‌کرد. زنده‌گیری یک سر تمساح نابالغ در سن هشت سالگی از رودخانه نیمه خشک باهوکلات بازتاب رسانه‌ای کم‌نظیری داشت و حالا جامعه محیط زیست کشور و سیستان و بلوچستان از شنیدن این خبر متاثر و متالم شده است.»

سیستان و بلوچستانمحیط زیست
مطالب مرتبط
مدیرکل دفتر مدیریت مصرف آب وزارت نیرو در گفت‌وگو با «پیام ما»: شهرهای بیشتری درگیر تنش آبی می‌شوندایران در محاصره‌ خشکسالی شدید
آیسان زرفامآیسان زرفام
۱۳۰ میلیون تن زباله پلاستیکی یک‌بار مصرف در سال ۲۰۱۹ تولید شده است20 کارخانه تولیدکننده 55 درصد ضایعات پلاستیکی جهان
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که بیست کارخانه مسئول تولید بیش از نیمی از زباله‌های پلاستیکی یک‌بار مصرف در جهان هستند و به این ترتیب، نفت بر آتشِ بحران آب‌وهوایی می‌ریزند و فاجعه‌ای زیست محیطی را رقم می‌زنند.
یادداشت شینا انصاریشینا انصاریشهادت دو تن از محیط‌بانان استان زنجان در آغازین روزهای سال‌جاری موجب تالم خاطر و نگرانی دوستداران محیط زیست کشور شد.
محمود رضایی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *