بهترین راه مبارزه با فساد تصویب لوایح FATF است

1399/10/04

رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت:

بهترین راه مبارزه با فساد تصویب لوایح FATF است

روحانی: برای تولید و تهیه واکسن مشکلی نداریم.

 رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت بار دیگر بر لزوم تصویب لوایح FATF تاکید کرد. حسن روحانی گفت: درباره واکسن کرونا کارها در حال انجام است و به مردم بشارت می‌دهم که بانک مرکزی و وزارت بهداشت همه توان خود را به کار گرفتند و برنامه‌ریزی کرده‌اند. هم واکسن خارجی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هم امیدواریم در ماه‌های آینده واکسن داخلی به تولید برسد و در این زمینه برای مردم نگرانی نخواهد بود. 

به گزارش ایسنا، روحانی تاکید کرد: یکی از راه‌های مبارزه با فساد همان چهار لایحه‌ای بود که دو تای آن تصویب شد و در دو تای دیگر دستور رهبری راهگشاست. بهترین راه برای مبارزه با فساد تصویب لوایح معروف به FATF است؛ البته ممکن است بعضی‌ها خوششان نیاید.به گزارش ایسنا، به گفته او یکی از مسائل مهمی که دولت از ابتدا به دنبال آن بوده و تا پایان آن را ادامه خواهد داد مبارزه با فساد و شفافیت است. روحانی افزود: «کافی است محققان کار دولت در این زمینه را با گذشته مقایسه کنند. اولین کار بزرگ ما ایجاد فضای مجازی مناسب هم برای کسب و کار و هم برای اطلاعات بود. مثل همین بودجه‌ای که می‌بینید در همان روزی که تقدیم مجلس می‌شود در اختیار کل مردم هم قرار می‌گیرد. شفافیت امروز این است که بتوانیم همه فعالیت‌های اقتصادی را از طریق فضای مجازی و دولت الکترونیک انجام دهیم».

رئیس‌جمهور در ادامه تأکید کرد: راه مبارزه با فساد شفافیت است تا همه مردم همه چیز را بدانند و بتوانند نقد کنند. در زمینه دولت الکترونیک تلاش این است که این موضوع رشد پیدا کند ضمن این‌که در سامانه‌های تجارت، حمل‌و‌نقل، مالیات و انبارها تحول بزرگی صورت خواهد گرفت. مردم در آینده نزدیک اطلاعات کالاها از روی کشتی تا انبارها را مستقیما خواهند دید. روحانی اضافه کرد: موضوع دیگر در مبارزه با فساد مبارزه با موسسات مالی غیرمجاز بود که در این زمینه دولت هزینه سنگینی متحمل شد تا این موسسات را ببندد. کار دوم ادغام بانک‌های نیروهای مسلح است که بسیار مهم بود تا این بانک‌ها شرایط بهتری پیدا کنند. او همچنین گفت: شرایط مالی شفاف‌تر و روشن‌تر راه مطمئن‌تری برای اقتصاد و صلح و برای همه مردم به‌وجود خواهد آورد. ان‌شاالله ما هم همه اهداف مد نظرمان از مبارزه با فساد تا چابک‌سازی دولت، مقابله با کرونا، وضعیت معیشت مردم، رونق تولید و مبارزه با تحریم‌ها را تا روز آخر با کمک مردم و ارشادات رهبری ادامه می‌دهیم. رئیس‌جمهور با بیان این‌که کاهش آثار جنگ اقتصادی و پایان بخشیدن به تحریم ظالمانه از دیگر مسائل مهم دولت است، تأکید کرد: ما هر روزی که بتوانیم این تحریم را بشکنیم، یعنی صهیونیسم، ارتجاع و تندروها را شکست داده ایم. هر روزی که صهیونیست‌ها، مرتجعین و تندروهای آمریکایی پشت شان به خاک مالیده شود برای ما پیروزی است. او افزود: آن‌ها که می‌گویند حالا تحریم باشد یا نباشد یا دو روز و سه روز عقب‌تر بیفتد حتما وضع‌شان خوب است ولی فشار اصلی روی مردم است که هر روز در حال تحمل این فشار هستند. البته بعضی‌ها اصرار دارند که آمریکا را تطهیر کنند و بگویند آمریکا خیلی خوب است و دولت بد است. او همچنین یادآور شد: ما دو موجود مجنون داشتیم که به مردم ما جنگ تحمیل کردند؛ یک مجنون صدام بود و مجنون دیگر ترامپ. آن یکی جنگ نظامی و این یکی جنگ اقتصادی را به مردم ما تحمیل کردند. در جنگ نظامی ما دست به دست هم متحد و یک صدا شدیم تا به پیروزی رسیدیم و روزی که آن مجنون به دار آویخته شد پیروزی نهایی را دیدیم. روحانی ادامه داد: «سرنوشت ترامپ هم بهتر از سرنوشت صدام نخواهد بود. دیدیم ملت ما آن‌هایی را که با غرور به دنبال شکستن ما بودند شکست دادند. ما نگذاشتیم آن‌ها در این جنگ اقتصادی به هدف‌شان برسند. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند نباید بگذاریم تحریم‌ها اثر بگذارد و باید اثرش را کم کنیم. بزرگترین کاهش اثر این تحریم‌ها این بود که نگذاشتیم تحریم‌ها به هدف اصلی‌شان برسند. 

هدف اصلی این بود که نظام را بشکنند و به خیال خودشان در همان سال 97 می‌خواستند پایان نظام را جشن بگیرند. آن‌ها شکست خوردند و منزوی شدند و هر وقت که به سازمان ملل آمدند حتی دوستان سنتی‌شان از جمله اروپایی‌ها با آن‌ها همراهی نکردند. ما نگذاشتیم تحریم‌ها به هدف اصلی خود برسند. البته این تحریم‌ها مردم ما را بسیار آزار داد و باید همچنان اثرش را کم کنیم. این‌که مردم در فعالیت‌ها حضور دارند یعنی کاهش آثار تحریم‌ها. رشد اقتصادی امسال و افزایش تولید معنی‌اش این است که آثار تحریم‌ها را کاهش دادیم و حرکت‌های دیگر اقتصادی و افتتاح‌ها این واقعیت را به ما نشان می‌دهد چرا که در کنار معیشت و سلامت مردم هدف دیگر ما رونق تولید است و شاهد هستیم که در زمینه‌های مختلف حرکات خوبی شروع شده، از شرکت‌های دانش بنیان گرفته که فعال‌تر شدن سرمایه‌گذاری‌ها که دارند در مسیر رشد قرار می‌گیرد».

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به جلسه بودجه اظهار کرد: ما دیروز در زمینه بودجه جلسه‌ای با ریاست محترم مجلس، رئیس کمیسیون تلفیق و اعضای هیأت همراه رئیس مجلس با معاون اول، رئیس سازمان برنامه و بودجه و تعدادی از وزرا داشتیم و بحمدالله با مباحثی که مطرح شد نظرات به هم نزدیک شد.

 او ادامه داد: در جلسه دیروز در بسیاری از موارد، نظرات مشترکی داشتیم و در برخی موارد که مورد بحث و سوال بود به جمع‌بندی خوبی رسیدیم که امیدواریم با حضور سازمان برنامه در کمیسیون تلفیق، بودجه را در زمان مناسب با تصویب نمایندگان محترم دریافت کنیم و برای سال آینده برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم. رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که در زمینه کرونا در برخی رسانه‌ها اظهار نگرانی شده است، تصریح کرد: درباره کرونا هیچ نگرانی برای آینده چه برای تولید واکسن و چه برای تهیه واکسن نداریم. ما پا به پای دنیا در زمینه مقابله با این ویروس پیش رفتیم و حرکت ما نسبت به برخی کشورها مناسب‌تر بود. موج سوم کرونا در هفته‌های گذشته کنترل شد و حدود 50 درصد فوتی‌ها کاهش یافت. روحانی ادامه داد: درباره واکسن هم کارها در حال انجام شدن است و به مردم این بشارت را می‌دهم که بانک مرکزی و وزارت بهداشت همه توان خود را به کار گرفتند و برنامه‌ریزی کرده‌اند. هم واکسن خارجی در اختیار مردم قرار می‌گیرد و هم امیدواریم در ماه‌های آینده واکسن داخلی به تولید برسد و در این زمینه برای مردم نگرانی نخواهد بود. او با تأکید بر این‌که یکی از اهداف آغازین دولت که امسال دولت بیشتر به دنبال آن است موضوع سلامت مردم است، خاطرنشان کرد: به بخش سلامت توجه ویژه‌ای شده به طور مثال در این مدت توان و تخت بیمارستانی ما دو برابر و تخت‌های قدیمی به طور کامل بازسازی شده است. توانمندی سلامت ما در این دولت دو برابر کل تاریخ ایران خواهد بود که این از افتخارات ما است.

روحانی درباره وضعیت اقتصادی کشور هم گفت: ما در این چند ماه اخیر یک حمایت معیشتی جدیدی را برای آن‌ها که از کرونا آسیب دیدند در نظر گرفتیم و حدود 35 میلیون نفر از جمعیت در آذر آن را دریافت کردند و در سه ماه دیگر هم دریافت می کنند که به ازای هر نفر در کمیته امداد و بهزیستی 120 هزار تومان و برای بقیه 100 هزار تومان است. دولت این بار را تحمل کرد تا بتواند بخشی از مشکلات مردم را کم کند. او در ادامه یادآور شد: در این مدت همه تلاش ما این بود که در اقلام ضروری مردم در زحمت قرار نگیرند و اقلام ضروری در اختیارشان باشد. هم وزارت صمت و وزارت کشاورزی و هم بانک مرکزی و سازمان برنامه با همه توان در صحنه بودند تا به بازار ثبات ببخشند و امیدواریم ثبات بیشتری را در بازار شاهد باشیم. 

سلامت و معیشت مردم به عنوان دو اصل مهم تا پایان دولت پیش روی ما خواهد بود. رئیس‌جمهور در دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به لایحه بودجه سال 1400 تأکید کرد: با وجود جنگ اقتصادی و کرونا لایحه بودجه پیام‌های مهمی برای کشور داشت که مردم هم پیام‌های آن را گرفتند. ما در این مدت حرکت‌های خوبی از ایثار مردم و فعالیت قوای دیگر شاهد بودیم. بودجه هم پیام‌های خوبی برای سال آینده داشت. پیام بودجه امسال با سال های 97، 98 و 99 متفاوت خواهد بود و از لحاظ سیاسی و اقتصادی و هم تحولاتی که در زمینه بودجه عمرانی ایجاد می‌کند تفاوت خواهد داشت. او ادامه داد: تقدیم لایحه بودجه انتظارات مردم را نسبت به سال آینده مثبت کرد و ما در سایه همین موضوع در همین هفته‌ها تحول مثبت در اقتصاد، کشاورزی و خدمات را می‌بینیم. حتی از لحاظ رشد اقتصادی در شش ماهه اول ما رشد مثبت داشتیم و با وجود مشکلات ان‌شاالله تا پایان سال هم مثبت خواهد بود. اولین نقطه اثر بودجه را در تورم آذر می‌بینیم که اولین حرکت در کم شدن تورم نقطه به نقطه آغاز شده است و ما در مسیر مهار شتاب تورم خواهیم بود.

 

مطالب مرتبط
از دریای عمان به خراسان جنوبی آب می‌آوریم
رییس جمهور در دیدار با مردم طبس:
رئیس جمهور در سومین سفر استانی، بعد از خوزستان و سیستان و بلوچستان به خراسان جنوبی رفت. در هر سه این استان‌ها مساله کم‌آبی و چالش‌های محیط زیستی یکی از مهم‌ترین مسائل است. در خراسان جنوبی رئیسی بر کم‌آبی و کمبود بارش‌ در این استان اشاره کرد و راه حل دولت برای این مساله را […]
شرایط نسبت به هفته‌های گذشته نامناسب‌تر است
روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا:
پیک جدید همه‌گیری در کشور نگران‌کننده است. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، تا روز شنبه نوزدهم تیرماه در مجموع ۶ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۰۱ دوز واکسن در کشور تزریق شده است. از این میزان تنها دو میلیون و ۱۳۴ هزار و ۶۶۲ نفر هر دو مرحله واکسیناسیون را […]
دریا حریم دارد
مخالفت رئیس‌جمهوری با صدور سند برای اراضی ساحلی
رئیس‌جمهوری صدور سند برای اراضی ساحلی را غیرقانونی خواند. سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه هیات دولت از روند پیگیری و اجرای دستور اخیر درباره آزادسازی حریم قانونی سواحل شمالی کشور اظهار رضایت کرد و گفت: «اینکه برخی از ادارات مدعی شوند که برای اراضی ساحلی تصرف شده سند دارند، جای تامل […]
رئیس‌جمهوری:
رئیس‌جمهور دیروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: «اصلاحیه لایحه بودجه بر اساس شرایط و مقتضیات کنونی کشور و با رویکرد همگرایی و همچنین با تکیه بر دیدگاه کارشناسان و متخصصان خبره کشور تهیه و تدوین شده است، لذا هرگونه سیاست‌زدگی می‌تواند به روند توسعه کشور و حقوق مردم آسیب برساند.» به گزارش […]
دیگر مطالب شماره 1909

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.