بررسی وضعیت مجموعه تفریحی ورزشی عفاف کرمان

سه شنبه 15 دی 1394

شهر کرمان در جنوب شرقی ایران؛ با جمعیتی حدود دو میلیون و 938 هزار و 988 نفر ، پر جمعیت ترین در سطح استان محسو ب می گردد. بنا به سرشماری سال 90 به ازای هر 102 مرد،100 زن در استان وجود دارد. از این جمعیت یک میلیون و 689 هزار و 842 نفر معادل 57.49 درصد جمعیت استان کرمان ساکن شهرهستند و همان طور که زندگی شهری انسان را به سمت تحرک کم و فضایی با آلودگی های صنعتی میبرد، نیاز انسان به زندگی سالم بیشتر و بیشتر می گردد. استان کرمان یکی از استان ‌های با جمعیت جوان کشور است. از روی این آمار مشخص می شود لزوم ورزش و برنامه های سلامت برای قشر جوان بخصوص برای گروه بانوان که سازندگان خانه و خانواده هستند. محلی با امکانات مناسب و امن .
در همین راستا در ابتدای سال 89 طبق سیاست های شهرداری کرمان در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمت به بانوان کرمانی بر اساس مصوبه‌ی کمیسیون بانوان، جوانان و هم‌چنین کمیسیون رفاه و امور فرهنگی شورای اسلامی شهر کرمان؛ حوزه‌ی معاونت خدمات شهری شهرداری کرمان با همکاری سازمان عمران شهرداری، کادر امانی، شهرداری منطقه‌ی دو، سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سازمان بهسازی و نوسازی و سازمان خدمات موتوری شهرداری مجموعه رفاهی تفریحی عفاف در بوستان مادر احداث گردید.
با توجه به اینکه به خبرگزاری ها اعلام گردید که مجموعه‌ی ورزشی پارک عفاف دارای امکانات بسیار زیادی از جمله سالن‌های بدن‌سازی مجهز به پیشرفته‌ترین و جدیدترین دستگاه‌های ورزشی روز دنیا، سالن‌های ژیمناستیک و صخره‌نوردی، دستگاه‌های تردمیل، دوچرخه ثابت، زمین‌های فوتبال،‌ بسکتبال،‌والیبال، بدمینتون، تنیس روی میز، زمین‌های تنیس و شطرنج و هم‌چنین دستگاه‌های مربوط به سلامت و پیست دوچرخه‌سواری و اسکیت است. این مجموعه از طریق دوربین‌های مداربسته حفاظت و کنترل و مدیریت می‌شود. با گذشت پنج سال بی رونقی این فضا سوال به وجود آورد که دلیلش چه می تواند باشد. با مراجعه به مجموعه و هم صحبت شدن با بانوان مشخص می شود که دوچرخه های تعبیه شده از کیفیت اولیه خود افتاده اند.
در ابتدا هدف از احداث این مجموعه‌ی ورزشی را ارائه‌ی خدمات ورزشی در یک محیط مناسب به بانوان عنوان کردند که بانوان می‌توانند در این مکان با پوشش ورزشی از خدمات لازم بهره‌مند شوند و به همین خاطر حصارکشی اطراف این پارک با دیوارهای بتنی بلند پیش‌بینی شده است و حفاظت و حراست از این مجموعه نیز توسط کادر انتظامی بانوان انجام می‌گیرد اما بانوان مورد مصاحبه ابراز داشتند که به خاطر نداشتن حجاب مورد توبیخ و بازخواست قرارمی گیرند. سوال دیگر اینجاست که اگر قرار به رعایت حجاب است بانوان در فضای خارج از این مجموعه هم می توانند به انجام فعالیت ورزشی و تفریحی بپردازند. نارضایتی بانوان از این قوانین بسیار زیاد است که هم‌چنین کلیه فعالیت‌های خدماتی در این مجموعه اعم از باغبانی، نگهبانی و آموزش توسط بانوان قرار بر انجام بوده که به دلایل نامعلومی دنبال نمی شود.
باید فکر اساسی تری برای مدیریت هزینه ها و انرژی که برای احداث چنین فضاهایی که از ملزومات اجتماع است کرد تا شاهد نتایج خوب و پربار باشیم نه آنکه تنها افسوس بخوریم.

زلزلهکرمانورزشی
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.