اعلام آمادگی مسکو برای وساطت بین ایران و عربستان

سه شنبه 15 دی 1394

تسنیم نوشت: وزارت خارجه روسیه برای میانجیگری بین ایران و عربستان در پی قطع روابط دیپلماتیک تهران و ریاض، اعلام آمادگی کرد. به گزارش روسیا الیوم، وزارت خارجه روسیه با ابراز تأسف شدید از تنش به وجود آمده در روابط ریاض تهران از آمادگی این کشور برای میانجیگری بین ایران و عربستان خبر داد. رژیم سعودی روز شنبه دوازدهم دی ماه برابر با دوم ژانویه 2016 در بیانیه‌ای، از اعدام چهار نفر از شخصیت‌های شیعی‌ عربستان و در رأس آنها آیت الله نمر باقر النمر به‌اتهام واهی اقدامات تروریستی خبر داد. آل سعود با ادعای حمایت از امنیت ملی این کشور ، سه مبارز شیعی دیگر به‌نام‌های علی سعید الربح، محمد علی عبدالکریم الصویلم و محمد فیصل محمد الشیوخ را به شهادت رسانده است. مسلمانان کشورهای مختلف، گروه‌های مختلف سیاسی، حزبی و شخصیت‌های مختلف جهان اسلام، جنایت آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعی را به‌جرم مطالبه حقوق مشروع و غصب‌شده مردم منطقه شرق عربستان محکوم کردند و اعتراضات به این اقدام شنیع رژیم سعودی همچنان ادامه دارد.

اقدامات برخی کشورها در منطقه به سود صهیونیست‌ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی اقداماتی در منطقه صورت می‌گیرد که به ضرر امت اسلامی و به سود صهیونیست‌ها است و مسئله تروریسم در منطقه یک معضل بزرگ است. به گزارش ایسنا، سعود بن احمد البروانی سفیر عمان در ایران با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد. لاریجانی در این دیدار با اشاره به سابقه تاریخی و دیرینه جمهوری اسلامی ایران و عمان٬ گفت: سطح روابط دو کشور در سال‌های متمادی بسیار مثبت و گسترده بوده است. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه کشور عمان تحت مدیریت سلطان قابوس، مشی عاقلانه‌ای را درباره مسائل مختلف داشته و روابط دو کشور در حوادث مختلف هم به خوبی پیش رفته و امروز این تعاملات پایه اطمینان بخشی برای آینده منطقه ایجاد کرده است. وی بر لزوم گسترش روابط اقتصادی دو کشور ایران و عمان تأکید کرد و گفت: اخیرا خوشبختانه سطح روابط اقتصادی دو کشور گسترش چشمگیری داشته است.

موانع همکاری با غرب با لغو تحریم‌های ظالمانه برداشته می شود
وزیر امور خارجه کشورمان درباره زمینه‌های همکاری اقتصادی ایران و دانمارک، گفت: اعتقاد داریم با لغو تحریم‌های ظالمانه در روزهای آینده، آخرین موانع همکاری برداشته می‌شود. به گزارش مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با کریستین جنسن وزیر امور خارجه دانمارک که در رأس یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده است، با تبریک سال نو میلادی به خبرنگاران غیرایرانی حاضر در نشست، اظهار داشت: امیدواریم سال نو، سالی پر از صلح و آرامش و بهروزی برای مردم دنیا باشد. وی همچنین با ابراز خرسندی از سفر وزیر امورخارجه پادشاهی دانمارک به ایران، خاطرنشان کرد: این دومین سفر وزیر خارجه دانمارک در دو سال اخیر است؛ وزیر سابق امور خارجه دانمارک در دوره قبل در سفر به مشهد با من و آقای رئیس‌جمهور دیدار و گفتگو کرد و امروز نیز وزیر محترم امور خارجه دانمارک در رأس یک هیات عالیرتبه از تجار و کارآفرینان بخش خصوصی به تهران آمده است.

حرکت اخیر علیه سفارت عربستان می‌تواند کار نفوذی‌ها باشد
وزیر دادگستری گفت: با توجه به فرمایشات و تذکرات دائمی مقام معظم رهبری درباره نفوذ دشمن، حرکت اخیر علیه سفارت کشور عربستان سعودی می تواند توسط عوامل نفوذی طراحی و پشتیبانی شده باشد. به گزارش مهر، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در جمع مسئولین و کارکنان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی، در بیاناتی اقدام وحشیانه عربستان در اعدام شیخ نمر را به شدت محکوم کرد. وزیر دادگستری با ابراز تاسف از اینکه هر روز شاهد مصیبتی در بین امت اسلامی هستیم، اظهار داشت: اتفاقات تلخی که با بدترین وضع و خبیثانه ترین رفتار غیر انسانی رخ می دهند، بسیار دردناک و مایه تاسف امت اسلامی است. وی با اشاره به اعدام شیخ نمر از سوی حکومت آل سعود گفت: «این جنایت تلخ و وحشیانه، غیر قابل گذشت بوده و خداوند از خون به ناحق ریخته شده مظلوم نمی گذرد و این جنایت دامن آنها را خواهد گرفت». پورمحمدی در این باره افزود: کسانی که دست به چنین جنایاتی می زنند نشان داده اند که به دنبال اعمال و رفتار ناشایست و ظالمانه بوده و از اسلام بویی نبرده اند و هیچ حرمتی برای مسلمانان قائل نیستند.

دادگستریزلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.