استاندار کرمان: جهش اقتصادی خوبی در سال آینده داریم

دوشنبه 14 دی 1394

استاندار کرمان روز گذشته برای بازدید از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان به همراه جمعی از مسئولین برای بازدید به این سازمان رفت.
استاندار کرمان در بازدید از این سازمان گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید پیگیری های خاص و ویژه ای برای کشف ظرفیت های جدید در حوزه معدن در استان کرمان انجام شده است.
علیرضا رزم حسینی با اشاره به اینکه کرمان باید به استانی صنعتی تبدیل شود، افزود: بخش عمده استعداد استان کرمان در حوزه معادن است.
وی اظهار داشت: جذب سرمایه گذاری در معادن پنج و شش گل گهر، چاه فیروزه، درآلو، خمرود و آزاد سازی مناطق حبس شده حوزه معدنی از جمله اقدامات خوب دولت تدبیر و امید در استان کرمان بوده است.
علیرضا رزم حسینی افزود:باید در حوزه صنعتی مزیت های موجود و مزیت های جدید در حوزه فناوری های نو را توسعه دهیم تا بتوانیم کارهای خوبی انجام دهیم. برنامه ریزی های خوبی در دولت تدبیر و امید برای استفاده از ظرفیت های معدنی استان کرمان صورت گرفته است.
استاندار کرمان تصریح کرد: سرمایه گذاران داخلی و خارجی علاقه مند به حضور در پروژه های صنعتی و فعالیت های معدنی استان کرمان شناسایی شده اند.
وی گفت: در حوزه کرومیت در منطقه اسفندقه، بخشی آزاد سازی شده و امیدواریم سرمایه گذار جدید بتواند به سمت فراوری های جدید برود و شاهد بهره برداری مناسب از این معادن باشیم.
رزم حسینی بر تحقق دولت الکترونیک تاکید کرد و افزود: باید مراجعات مردم به ادارات دولتی کاهش یابد و این امر در حوزه صنعتی و معدنی نیز باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.
وی به موضوع تعیین تکلیف واحدهای راکد استان کرمان اشاره کرد و گفت: باید طرحی تدوین شود که بتوان از این ظرفیت ها و دارایی های کشور استفاده لازم را برد. برخی از این واحدهای گرفتار سکته های اقتصادی شده اند که می توان کمک کرد دوباره احیا شوند یا از امکانات آنها برای ایجاد صنایع جدید استفاده کرد.
استاندار کرمان تاکید کرد: واحدهای نیمه فعال نیز باید مورد بررسی قرار گیرند تا بتوان آنها را فعال کرد.
رزم حسینی با اشاره به اینکه جهش اقتصادی خوبی در سال آینده خواهیم داشت گفت: باید از این فرصت ها در حوزه صنعت، معدن و سرمایه گذاری به بهترین نحو استفاده کرد.
وی به موضوع بودجه ادارات دولتی نیز اشاره کرد و گفت: موضوع بودجه با کاهش قیمت نفت شاهد تاثیرهایی است و پرداخت یارانه ها را نیز داریم اما بودجه خوبی به استان کرمان و سایر استان ها اختصاص یافته و سال آینده شاهد رشد خوبی در این زمینه خواهیم بود.
*رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان : بازرسی ها موجب کاهش حوادث معادن شد
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان در این نشست گفت: در دو سال گذشته 920 مورد بازرسی از معادن استان کرمان انجام شده است.
منوچهر رخ با اشاره به اینکه بالغ بر سه هزار نفر عضو فعال در سازمان نظام مهندسی معدن هستند، افزود: دو هزار و 800 نفر دوره در زمینه های تخصصی معدن در این مدت آموزش داشته ایم.
وی اظهار کرد: یکهزار و 200 پروانه اشتغال نیز برای اعضای حقیقی و 42 مورد برای اعضای حقوقی صادر شده است.
رخ با اشاره به اینکه در دو سال گذشته تعداد حوادث و اتفاقات نسبت به مدت مشابه سال های قبل از آن روند کاهشی بسیار خوبی داشته گفت: بازرسی های معدنی این سازمان موجب کاهش حوادث حوزه معادن بویژه در معادن زغالسنگ شده است.
رشد پنج درصدی صادرات استان کرمان
در سال جاری
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این نشست گفت: در کل کشور بدون احتساب میعانات گازی استان کرمان رتبه سوم در زمینه صادرات را به خود اختصاص داده و با محاسبه میعانات گازی رتبه استان کرمان، پنجم کشوری است.
مصطفی زریسفی اظهار کرد: در حال حاضر 19 اتاق اصناف، 385 اتحادیه، 67 هزار و 600 واحد صنفی و 40 فروشگاه بزرگ در استان کرمان وجود دارد که برای 195 هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد کرده است.
وی با اشاره به وجود 15 سایت اینترنتی برای خرید آنلاین شهروندان در سطح استان کرمان افزود: بازار از نظر پیشرفته شدن با وجود فروشگاه های بزرگ، شبکه های اینترنتی فروش و بازاریابی محصولات جهش قابل توجهی داشته است. زریسفی از رشد پنج درصدی صادرات استان در سال جاری خبر داد و گفت: عمده محصول صادراتی مربوط به محصول پسته و بیشترین صادرات مربوط به گمرک سیرجان بوده است.
وی گفت: سهم اصناف در تولید ناخالص ملی در سطح کشور 75 میلیارد دلار معادل 19 درصد است که سهم استان کرمان در این زمینه 2.4 میلیارد دلار بوده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: اشتغال اصناف باید به 213 هزار نفر افزایش یافته و میزان سهم اصناف استان کرمان به 2.6 میلیارد دلار در توالید ناخالص ملی افزایش یابد.

استانداررزم حسینیزلزلهسیرجانصنایعکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.