از اعدام ظالمانه شیخ نمر تا حمله به سفارت عربستان /جنایت قضایی و پاسخ افراطی

یکشنبه 13 دی 1394

1- اعدام ظالمانه شیخ نمر توسط اقتدارگرایان سعودی هر انسان آزاده خواهی را غمزده می کند. این که یک فرد منتقد در کشوری که زندگی می کند، حتی حق انتقاد به حکام کشور خود را نداشته باشد و پاسخ اعتراض خود را با سرکوب و کشتار و زندان و… بشنود، در هیچ آیین و فرهنگی پذیرفتنی نیست.
شیخ نمر از جمله آزادمردانی بود که در برابر اقلیت حقیر سعودی، شوریده بود و حمایت شیعیان عربستان را نیز با خود داشت. اما بازداشت و سپس حکم اعدام و در نهایت اجرای این حکم وحشیانه توسط سلاطین سعودی این باور را ه تقویت نمود که حکومت خانوادگی سعودی در سراشیبی سقوط قرار گرفته است. چرا که ناکامی های پیاپی این رژیم در خاورمیانه و شکست های نظامی او در جنگ های نیابتی و به ویژه اختلافات داخلی پس از مرگ ملک عبدالله، این رژیم قرون وسطایی را دچار سرگشتگی و زبونی کرده است. به طوری که حتی از عهده یک مراسم عبادی(حج) هم بر نمی آیند و در عید قربان گذشته جهانیان شاهد بی کفایتی مسوولان سعودی در برگزاری مراسم مربوط به حج بودند.
اعدام شیخ نمر نه تنها شیعیان و علمای شیعه را متأثر کرد بلکه علمای اهل سنت و حتی اتحادیه اروپا را نیز به واکنش واداشت.
آیت‌الله مکارم‌شیرازی در برابر خبر اعدام شیخ نمر این گونه ابراز عقیده کرد:«خبر وحشتناک اعدام آیت‌الله شیخ نمر و 46 نفر از بیگناهان جهان اسلام را در بُهت و تعجب فرو برد، به خصوص اینکه این جنایت تحت عنوان خوارج و تکفیر صورت گرفت، اگر کسانی تاکنون تردید داشتند که کانون فتنه و تکفیر در جهان، آل سعود هستند با این نمونه آشکار جای تردیدی باقی نماند.»
آیت‌الله صافی گلپایگانی اظهار داشته است:«… رژیم سفاک و خون آشام سعودی، بار دیگر طینت جنایتکارانه‌ خود را نشان داد و یکی از بندگان بی‌گناه، مظلوم و آزاده را با تعداد دیگری از ستمدیدگان به شهادت رساند. رژیمی که با نوشیدن خون پاک مظلومان و آزادگان خود را سیراب نموده و راه و رسم جنایتکاران بزرگ تاریخ را دنبال می‌نماید. شهادت عالم آزاده، روحانی عالی مقام، شهید بزرگوار شیخ نمر رضوان الله تعالی علیه روی سیاه این رژیم را سیاه‌تر و خبث و پلیدی باطن آنها را آشکارتر نمود.»
آیت الله نوری همدانی نیز طی پیامی با محکوم کردن این جنایت رژیم اقتدارگرا و افراطی سعودی آورده است:«حکام آل سعود…بدانند که خون به ناحق ریخته‌ این روحانی شهید، خواب راحت را از آنان سلب نموده، جهان اسلام را بیدار کرده و راه سقوط را برای این رژیم هموار خواهد نمود. مسلماً این جنایت ددمنشانه را آزادگان دنیا و مجامع آزاد بین المللی محکوم خواهند نمود و فریاد مظلومیت این شهید بزرگوار به گوش جهانیان خواهد رسید.»
وی بیان کرد: عربستان سعودی از مذهبی خرافی برخوردار است، مذهبی که با بهره گیری از پشتیبانی‌های آمریکا و صهیونیست، تکفیری‌ها، داعش و بوکوحرام را تربیت می‌کند تا اسلام را خشن و بدنام معرفی ‌کند.»
علمای اهل سنت نیز در قبال این ماجرا بی تفاوت ننشسته اند. شیخ جلال الدین الصغیر از رهبران مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرد شهادت شیخ النمر، سبب تقویت اراده آزادی‌ و رهایی از چنگال آل سعود خواهد شد… طغیان و سرکشی آل سعود و دیگر فراعنه عصر ما، این جنایت شنیع را مرتکب شد. آنها اندک حکمت و عقل یا فهمی از سنت‌های تاریخی در جنبش‌های مردمی ندارند…کدام دین یا نظام دوراندیشی فردی را می‌کُشد که تنها نظرش را بیان کرده و افکارش را در برابر ظلمی آشکار کرد که فساد و سرکشی و تروریسم وهابی بر کشورش حاکم است،‌تروریسمی که تمام جهان را در نوردیده است.»
عزیز کاظم علوان العکیلی نماینده پارلمان عراق از فراکسیون المواطن هم اعدام شیخ نمر باقر النمر را جنایتی علیه انسانیت برشمرد. العکیلی تاکید کرد اقدام مقامات سعودی در ارتکاب این اقدام زشت دلیل دیگری بر جدی نبودن آنها برای ثبات منطقه و همچنین حرکت آنها برای افزایش بحران است. وی گفت:«اعدام شیخ نمر باقر النمر، ادامه شیوه بستن دهان‌ها(سرکوبگری) و سرکوب آزادی‌ها و افزایش خفقان و تنش در عربستان و منطقه است.»
شیخ حسام العیلانی از علمای اهل سنت لبنان و امام مسجدالغفران در شهر صیدا هم با محکوم کردن اعدام شیخ النمر ابراز عقیده کرد که:«این اقدام نشان می‌دهد که مقامات سعودی خطرات مرحله و فتنه مذهبی که منطقه را تهدید می‌کند، درک نمی‌کنند.»
کمال الهلباوی عضو شورای ملی حقوق بشر مصر هم در گفت‌وگو با المیادین تاکید کرد:«شیخ النمر مرد صلح و گفت‌وگو بود و هرگز هیچ ارتباطی با افکاری که خواهان خشونت است، نداشت.»
اعدام نابخردانه یک معترض از دید مطبوعات نیز دور نمانده است. روزنامه ساندی تایمز انگلیس در واکنش به اعدام شیخ النمر به دست جلادان آل سعود نوشت:«غرب دیگر این مسئله را درک کرده است که تفکر وهابی‌ای که حکومت سعودی بر اساس آن پایه‌ریزی شده است، علت افراط‌گرایی است که موج آن منطقه را در برگرفته است… هنوز یک سال کامل از به قدرت رسیدن سلمان بن عبدالعزیز نگذشته است که این سال از بدترین سال‌های تاریخ حکومت سعودی است.»
به گزارش تسنیم، روزنامه ایندیپندنت نوشت:«استفاده از آیات قرآن برای توجیه این اعدام‌ها تاکید می‌کند که عربستان سعودی دقیقا همان شیوه داعش را مورد استفاده قرار می‌دهد…حمام خون غیرعادی که عربستان سعودی به راه انداخته، هدفش شعله ور کردن آتش درگیری طایفه‌ای است که قوی‌تر از آن‌چیزی است که داعش انجام می‌دهد.»
2- اما روی دیگر این ماجرا، حمله عده ای در تهران و مشهد به ساختمان های سفارتخانه و کنسولگری عربستان بود. ماجرا از این قرار بود که پس از انتشار اعدام شیخ نمر، عده ای در شهر مشهد به کنسولگری عربستان حمله کردند و ساختمان آن را به آتش کشیدند. خبر بعدی حمله عده ای دیگر به سفارتخانه عربستان در تهران بود.
سردارحسین ساجدی نیا در گفت و گو با ایسنا گفت:«حوالی ساعت 22:20 شنبه شب عده ای از نیروهای خودسر رو به روی سفارت عربستان تجمع کرده و مدتی بعد اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت ساختمان سفارت کردند… ماموران پلیس از همان دقایق اولیه با این اقدام مقابله کردند. تعدادی از ماموران ما نیز زخمی شدند… عده قلیلی هم وارد سفارت شدند که ماموران پلیس اقدام به خارج کردن این افراد کردند.»
حمله به سفارت و کنسولگری عربستان واکنش مقامات ارشد نظام را به دنبال داشت.
به گزارش ایرنا، غلامحسین محسنی اژه ای در باره حادثه حمله شنبه شب گذشته گروهی از افراد به سفارت عربستان گفت:«این کار خلاف قانون و مقررات بوده و به همین دلیل، تعدادی از مرتکبان این اقدام، بازداشت شده اند، تعدادی تحت تعقیب قرار گرفته اند و شماری نیز در حال شناسایی هستند… ما این اقدام (حمله به سفارت) را خلاف قانون می دانیم و با کسانی که خلاف قانون عمل کنند، برخورد می شود و تا آنجا که اطلاع دارم تاکنون 38 نفر از آنها دستگیر شده اند… نیروی انتظامی و وزارت کشور هم باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند و قوه قضاییه در این راستا به آنها کمک خواهد کرد.»
هاشمی رفسنجانی ضمن محکومیت اعدام رهبر شیعیان عربستان با تقبیح حمله به کنسولگری و سفارت عربستان سعودی و با تأکید بر ضرورت همراهی و همکاری همه کشورهای اسلامی برای پایان دادن به جنگ و خون ریزی و تنش در جهان اسلام، گفت:«هر پدیده ای راه حلی منطقی و مناسب خود را طلب می کند و حرکات افراطی و حمله به اماکن دیپلماسی و تخریب و خشونت، ادامه راه را سخت و بحران های منطقه ای را تشدید می کند.»
این حرکت افراطیون، منجر به دستور مستقیم رییس جمهور برای پیگیری حوادث شنبه شب شد. حسن روحانی در پیام خود آورده است:«… تردیدی ندارم که دولت عربستان با این اقدام غیر اسلامی، وجهه خود را در بین کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی بیش از پیش مخدوش نموده است. چنین اقدامی در راستای سیاست های فرقه گرایانه و دامن زدن به تروریسم و افراط در منطقه و جهان بوده که در سالهای اخیر منجر به بی ثبات کردن منطقه و ایجاد جنگ و درگیری گردیده است.
مردم مسلمان ایران اگرچه در کنار همه مسلمانان جهان این اقدام غیراسلامی را به شدت محکوم می کنند اما اجازه نمی دهند که این جنایت، دستمایه افراد و گروه های خودسر در کشور برای انجام اعمال غیر قانونی و هتک حیثیت نظام مقدس جمهوری اسلامی گردد.
حرکتی که توسط جمعی افراد افراطی شب گذشته در تهران و مشهد صورت گرفت و به وارد آمدن خسارت به سفارت و کنسولگری کشور عربستان ـ که شرعاً و قانوناً باید در پناه جمهوری اسلامی ایران در امنیت باشد ـ منجر گردید، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و قبل از هر چیزی توهین به نظام و لطمه به آبروی جمهوری اسلامی ایران تلقی می شود. همه مسئولان نظام، عزم قاطع دارند که با این خودسری ها و اعمال مجرمانه برخورد جدی شود.
از این رو، از وزیر کشور می خواهم که با همکاری قوه محترم قضاییه و وزارت محترم اطلاعات و با قاطعیت کامل، عاملان این تهاجم را شناسایی و برای اجرای عدالت به دستگاه قضایی معرفی کنند تا برای همیشه به اینگونه اعمال زشت پایان داده شود و امنیت کامل نمایندگی های سیاسی دولتها در جمهوری اسلامی ایران تضمین گردد.»

زلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.