گزارش «پیام ما» از وضعیت نابسامان تلفن ثابت در کرمان حال خراب مخابرات کرمان

یکشنبه 13 دی 1394

گزارش «پیام ما» از وضعیت نابسامان تلفن ثابت در کرمان
حال خراب مخابرات کرمان

بارندگی های هفته گذشته باعث قطع برخی خطوط تلفن ثابت در استان کرمان شد. قطعی هایی که هنوز با گذشت یک هفته برطرف نشده اند و این موضوع باعث نارضایتی برخی مشترکان شده است.
قصه پرغصه مخابرات کرمان
پنجاه و یک درصد سهام شرکت مخابرات ایران در آذر ماه 88 و در بزرگ ترین معامله تاریخ بورس ایران به شرکت توسعه اعتماد مبین به ارزش حدود هشت هزار میلیارد تومان واگذار شد و از آن تاریخ به بعد شرکت مخابرات ایران که تا پیش از این دولتی بود، به بخش خصوصی واگذار شد. این شرکت خدماتی چون تلفن ثابت، سرویسهای دیتا همراه اول، اولین اپراتور تلفن همراه کشور راهنمای تلفن ۱۱۸ و اینترنت پرسرعت را ارائه می کند. شرکت مخابرات کرمان هم که زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران است در استان کرمان به ارائه همین خدمات می پردازد اما در چند سال اخیر، کیفیت این خدمات مطلوب نبوده است.
در رسانه های مختلف (از جمله در شماره 388 روزنامه پیام ما) به وضعیت نابسامان اینترنت در استان کرمان پرداخته شده است. اینترنتی که البته مسئولان ذیربط معتقد هستند مشکلی ندارد و دلیلشان هم افزایش پهنای باند در استان کرمان است. به طوریکه مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان یکشنبه 31 خرداد ماه امسال در دیداری با استاندار کرمان‌ از افزایش پهنای باند در استان کرمان خبر داد و گفت: وضعیت اینترنت در کرمان بهبود یافته‌است. مسعود الهامی افزود: در ابتدای دولت جاری سرعت اینترنت در کرمان 14 گیگابیت بود که هم اکنون به 21 گیگابیت رسیده‌است. وی با اعلام اینکه سال گذشته یک‌هزار و 960 مگابیت بر ثانیه اینترنت واگذار شده، خاطرنشان کرد: پهنای باند اینترنتی در کرمان 50 درصد افزایش یافته‌است. با این حال مردم کرمان چندان از وضعیت اینترنت راضی نیستند.
نبود خط جدید تلفن ثابت
اما تمام مشکلات مخابرات کرمان در وضعیت اینترنت استان کرمان خلاصه نمی شود. چند وقتی است که این شرکت خط تلفن ثابت جدیدی به متقاضیان نمی دهد و بعضا دیده شده در ازای خط ثابت جدید هزینه های غیرمتعارفی درخواست شود. یک شهروند کرمانی در این ارتباط به «پیام ما» می گوید: چندین ماه پیش برای گرفتن چند خط ثابت برای محل کارم به مخابرات مراجعه کردم. یک ماه که مخابرات می گفت امکان ارائه خط ثابت جدید وجود ندارد. او ادامه می دهد: پس از یک ماه هم به من گفتند برای انجام این کار، برای هر خط جدید هزینه ای در حدود یک میلیون و 400 هزارتومان در ازای ایجاد زیرساخت های لازم و سیم کشی و غیره می خواهند. این شهروند می گوید با این وضعیت از خیر خط ثابت جدید برای محل کارش گذشته است.
قطعی خطوط پس از بارندگی
اما مشکلی که اخیرا باعث نارضایتی کرمانی ها شده به بارندگی های هفته گذشته برمی گردد. در اثر بارش سه روزه باران، خطوط تلفن ثابت برخی مشترکان قطع شد و علی رغم پیگیری های فراوان، اقدامی برای وصل مجدد این خطوط صورت نگرفته است. یک شهروند کرمانی در این ارتباط می گوید: سه بار فقط به مخابرات واقع در امام جمعه رفتم اما کسی به کارم رسیدگی نکرد. در نهایت هم یک نفر در داخل مخابرات به من گفت برای وصل کردن این خطوط به دستگاه خاصی نیاز است که مخابرات کرمان به دلیل مشکلات مالی توان خرید و افزایش این دستگاه ها را ندارد. به همین دلیل پروسه وصل خطوط تلفن ثابت زمان بر شده است.
مشکلات فوق نمونه ای از مشکلات مخابرات کرمان است که باعث نارضایتی کرمانی ها شده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
از مخابرات کرمان چندان راضی نیستیم
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ارتباط با مشکلات خطوط تلفن ثابت در استان کرمان به «پیام ما» گفت: ما پیگیر وضعیت مخابرات استان کرمان هستیم. حسین فتاحی افزود: با پیگیری های انجام شده قرار است مخابرات کرمان یک سری زیرساخت ها را ایجاد و یک سری خطوط جدید هم اضافه کند. نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که از وضعیت مخابرات استان کرمان راضی هستید اظهار داشت: خیر. چندان از وضعیت مخابرات در استان کرمان راضی نیستیم. او اضافه کرد: این موضوع را چندین بار در کمیسیون صنایع و معادن هم مطرح کردیم و پیگیر مشکلات مخابرات کرمان هستیم. فتاحی در پایان گفت: مخابرات خصوصی است و بخش خصوصی باید خدمات بهتری به مردم ارائه کند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان: وضعیت تلفن ثابت در کرمان خوب نیست
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در ارتباط با وضعیت خطوط ثابت مخابرات استان کرمان به «پیام ما» گفت: در حال حاضر وضعیت مخابرات کرمان در بحث تلفن ثابت چندان خوب نیست. مسعود الهامی افزود: ما در اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان روی این موضوع حساس هستیم و همواره پیگیری های لازم را انجام می دهیم تا وضعیت بهتر شود. تاکنون جلسات زیادی را هم با دوستان مخابرات کرمان برگزار کردیم. وی تصریح کرد: متاسفانه مخابرات کرمان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کند و باید از شرکت مخابرات ایران پول بگیرند. مدیرعامل مخابرات استان کرمان هم باید پیگیری کند تا این مشکلات مالی رفع شود تا شبکه تلفن ثابت را بیشتر سرپا نگه دارد. وی با اشاره به اینکه امیدواریم شرکت مخابرات کرمان به تعهدات خود پایبند باشد اظهار داشت: ما اجازه نمی دهیم که مخابرات کرمان به تعهدات خود پایبند نباشد. این مدیرکل درباره وضعیت اینترنت در استان کرمان هم گفت:اینترنت در استان کرمان هیچ مشکلی نداردو مردم هم اگر ناراضی هستند از مخابرات اینترنت پرسرعت نگیرند و به دیگر شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت مراجعه کنند. وضعیت برخی شرکت ها به مراتب از مخابرات بهتر است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در واکنش به این که برخی شهروندان نسبت به درخواست هزینه های غیرمتعارف در ازای خط تلفن ثابت اعتراض دارند گفت: تلفن ثابت تعرفه مشخصی دارد و این تعرفه را فقط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین می کند. این مبلغ میلیونی که شما اعلام کردید به هیچ عنوان تعرفه درستی نیست و من در جریان نیستم که مخابرات از کسی چنین رقمی را خواسته باشد. الهامی اضافه کرد: مخابرات موظف است خطوط شبکه ثابت را با همان هزینه ای که کمیسیون تنظیم مقررات تعیین می کند اجرا کند. وی در پایان گفت: ما در سطح بالاتری بر عملکرد مخابرات نظارت داریم و اگر موردی باشد اخطار لازم را می دهیم. مردم هم می توانند شکایات خود را به ما ارائه کنند تا پیگیری شود.
مدیرعامل مخابرات کرمان:
مشکلات مالی به توسعه شبکه ضربه زده است
مدیرعامل مخابرات کرمان در ارتباط با قطعی برخی خطوط تلفن ثابت پس از بارندگی به «پیام ما» گفت: در 70 درصد قطعی ها مربوط به داخل منزل است و در بقیه موارد هم مخابرات پیگیری می کند اما به دلیل محدودیت پرسنل در مواقع بارندگی که خرابی ها تشدید می شود بعضا پروسه وصل مجدد زمان بر می شود. محمد دوست محمدی در ارتباط با کمبود تجهیزات در مخابرات کرمان اظهار داشت: در ارتباط با تلفن های بی سیم ما کمبود تجهیزات داریم. به عنوان مثال در برخی نقاط یدک یونیت موجود نیست و همین باعث مشکلاتی شده است. وی در پاسخ به این سوال که دلیل این امر مشکلات مالی است گفت: مشکل مالی داریم اما این یونیت ها از رده خارج هستند و دیگر تولید نمی شوند. اما در مجموع با توجه به عدم تغییر تعرفه تلفن ثابت در 13 سال گذشته، ما در بحث توسعه شبکه مشکل داریم و این به صنعت تلفن ثابت ضربه زده است. با این تعرفه ها ما در هزینه های جاری خودمان هم مانده ایم. وی اضافه کرد: در بحث واگذاری خطوط تلفن ثابت هم ما به دلیل همین مشکلات مالی مسئله داریم. قطعا با این تعرفه تلفن ثابت نمی توان معجزه کرد و مرتب شبکه ثابت تحلیل می رود و در نهایت مردم ضربه می خورند.
دریافت هزینه میلیونی در قالب طرح اختصاصی برای مجتمع های تجاری، قانونی است
مدیرعامل مخابرات کرمان در واکنش به این که برخی شهروندان می گویند مخابرات برای واگذاری تلفن ثابت هزینه میلیونی دریافت می کند گفت: این یک راه حلی است برای مجتمع های تجاری. وقتی مخابرات در برخی نقاط امکانات واگذاری ندارد، برای مجتمع های تجاری طرح اختصاصی دارد. در این طرح، متقاضی در هزینه ها شریک می شود و به عنوان مثال هزینه کابل را قبول می کند مخابرات هم بحث سوئیچ و اتصال به شبکه را انجام می دهد. این در قالب طرح اختصاصی است. دوست محمدی در پاسخ به این پرسش که مگر نباید تعرفه واگذاری تلفن ثابت را کمیسیون تنظیم مقررات تعیین کند و این کار غیرقانونی نیست، اظهار داشت: مخابرات متعهد نیست که به همه متقاضیان تلفن ثابت واگذار کند. کمیسیون مربوطه سالی یک سهمیه را برای استان کرمان در نظر می گیرد. به عنوان مثال سال گذشته سهمیه کرمان 30 هزار خط بود که ما حدود 40 هزار خط واگذار کردیم. اگر به تعهداتمان عمل نکنیم جریمه می شویم. اما برای متقاضیان مازاد بر سهمیه سالانه و برای مجتمع های تجاری می توان با رضایت متقاضی از طرح اختصاصی استفاده کرد و این موضوع غیرقانونی نیست وی در پایان گفت: مخابرات پیشنهاد اصلاح تعرفه های واگذاری و هزینه مکالمه تلفن ثابت را داده است. دقت کنید که هزینه واگذاری تلفن ثابت در حال حاضر 50 هار تومان است اما هزینه تمام شده برای ما نزدیک به 600 هزار تومان است. با این وضعیت مشخص است که وضعیت دست مخابرات کاملا بسته می ماند.

استاندارامام جمعهرزم حسینیزلزلهشهربابکصنایعکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.