چک‌های برگشتی معلق ماند

1394/10/06

چک‌های برگشتی معلق ماند
نزدیک به یکسالی که از آغاز اجرای طرح چکاوک در شبکه بانکی گذشته، بانک مرکزی هیچ آماری در رابطه با میزان چک‌های برگشتی اعلام نکرده است.
به گزارش ایسنا، آخرین گزارش بانک مرکزی از تغییر شاخص های اقتصادی در حالی منتشر شد که به روال حدود یکسال گذشته جای آمارهای مربوط به چک های برگشتی به عنوان یکی از شاخص های مهم بازهم خالی است. هر چند که این بانک اعلام کرده است که دریافت آمار اسناد مبادله شده و برگشت خورده از دی ماه سال گذشته به دلیل اجرایی شدن سامانه انتقال تصویر چک (چکاوک) در کل کشور از طریق اتاق پایاپای امکان‌پذیر نیست و آمار جدیدی منتشر نشده است.
این در حالی است دبیر کل بانک مرکزی توضیح داده که این بانک در حال گردآوری اطلاعات مربوط به نهایی کردن آمار مربوط به چک های برگشتی است که باید بیش از 20 آیتم را در آن مورد توجه قرار داد.
این توضیح احمدی در حالی مطرح می شود که وی پیش تر گفته بود با اجرایی شدن سامانه چکاوک (سامانه مبادله الکترونیک چک) در بانکها پیش بینی می شود میزان چک‌های برگشتی در مرحله اول افزایش یابد.
به گفته وی که پیش‌تر وقتی برخی از چک‌ها به شعب ارائه می‌شد، کارمند و یا رییس شعبه بنابر ملاحظاتی و در نظر گرفتن جوانب، از قبول چک خودداری می‌کردند و این موجب می‌شد که حداقل تا حدی از دریافت چک‌هایی که ممکن است برگشت داده شود جلوگیری کنیم، ولی در سامانه چکاوک شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که دارنده چک مطمئن است چکی که به بانک می‌برد به محض ارائه هیچ کسی نمی‌تواند در عدم پرداخت آن دخالت کند، بنابراین طبیعی است که چک‌های برگشتی وجود داشته و حتی افزایش یابد.
با این وجود آخرین آمارهای بانک مرکزی حاکی از برگشت بالغ بر 23 میلیون برگ چک در حدود چهار سال گذشته و متوسط سالانه بیش از پنج میلیون برگ است که با توجه به اظهارات دبیر کل بانک مرکزی، این متوسط می تواند در یک سال گذشته از راه اندازی چکاوک بازهم افزوده شده باشد.
سقوط بورس در صدر
اما سایر آمار بانک مرکزی از شاخص های کلان اقتصادی برای آبانماه امسال حاکی از سقوط نزدیک به 68 درصدی شاخص ارزش سهام معامله شده در بورس تهران در ماه مورد بررسی نسبت به آبانماه سال گذشته است. این شاخص در هشتمین ماه سال جاری نیز 10 درصد کاهش داشته است. بعد از سقوط قابل توجه شاخص بورس، شاخص مبلغ سفته و برات برگشت خورده هم در آبان امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل 67.7 درصد کاهش داشته و در آبانماه این روند به 24.9 درصد رسیده است.شاخص بهای کالاهای تولیدی در آبانماه صفر شد و هزینه‌های این بخش در مقایسه با ماه قبل تغییری نکرد، ولی در مجموع نسبت به ماه مشابه سال 1393 حدود چهار درصد افزایش دارد. در عین حال که در شاخص کالاهای صادراتی کاهش 2.5 درصدی شاخص نسبت در ماه آبان وجود دارد.
اما در بازار سکه و ارز روند تغییرات به گونه ای بود که متوسط قیمت یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 0.9 درصد کاهش و طرح قدیم تا یک درصد کاهش قیمت داشت. در بازار ارز هم قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد 1.9 درصد در آبان نسبت به مهرماه افزایش دارد، اما یورو 1.9 درصد کاهش قیمت داشته است.

مطالب مرتبط
تعرفه واردات خودرو تغییر نمی‌کند معاون وزیر صنعت از آغاز بازنگری تعرفه‌ها برای تدوین مقررات واردات و صادرات سال ۹۵ خبرداد و گفت: تغییر تعرفه خودرو در برنامه دولت نیست. ولی‌اله افخمی راد با تاکید بر اینکه تعرفه واردات خودرو تا این لحظه هیچ تغییری نداشته است، گفت: تغییر تعرفه برای خودرو در برنامه دولت […]
تغییر مدیران شبکه های دو و سه صحت ندارد معاون سیما از استعفای «محمدرضا تخشید» از سمت مدیر کلی امور نمایش سیما خبر داد. «علی اصغر پورمحمدی» در گفت و گو با فارس درباره رفتن محمدی نیا از شبکه قرآن سیما گفت: دوره کاری در تلویزیون 25 سال است و برخی بعد از پایان این […]
وزیر آموزش و پرورش خبرداد: پیگیری ترمیم حقوق فرهنگیان در ‌سال ٩٥ ایسنا- وزیر آموزش‌وپرورش گفت: از ٥٢٠‌هزار کلاس درس درکشور یک‌سوم آنها هیچ‌گونه استانداردی ندارند. یعنی درواقع ٣٣‌درصد فضاهای آموزشی کشور استاندارد نیستند. علی‌اصغر فانی درجمع فرهنگیان شهرستان فلاورجان اصفهان اظهار کرد: ساماندهی و بهسازی منابع انسانی یکی از نخستین سیاست‌هایی است که پس […]
تصويب قرارداد سال 1921 تهران و مسکو در مجلس 14دسامبر سال 1921 (23 آذر 1300 خورشيدي) پارلمان ايران (مجلس) قرارداد ايران و روسيه شوروي معروف به قرارداد سال 1921 را به تصويب رسانيد كه به موجب آن درصورت ورود نيروی نظامی بيگانه به خاک ايران و در معرض تهديد قرارگرفتن قلمرو دولت مسكو از اين […]
دیگر مطالب شماره 526

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.