روایت جنجالی نماینده تهران از مخالفت‌ها با FATF |نماینده تهران: متخلفان کلان بانکی و قاچاقچیان مواد مخدر در پشت پرده فضاسازی‌ها هستند

منتشر شده در صفحه پیام خبر | شماره 1188

روایت جنجالی نماینده تهران از مخالفت‌ها با FATF

نماینده تهران: متخلفان کلان بانکی و قاچاقچیان مواد مخدر در پشت پرده فضاسازی‌ها هستند

دو روز پس از اینکه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی به تعویق افتاد، نماینده مردم تهران از پشت پرده فضاسازی‌ها در این رابطه روایتی جنجالی ارائه کرد.محمود صادقی دیروز در یک رشته توییت به حواشی اخیر پیش‌ آمده در رابطه با انجام تعهدات FATF یا گروه ویژه اقدام مالی از سوی ایران پرداخت. وی در اولین توییت خود نوشت که از شواهد معلوم است پشت پرده فضاسازی‌ها علیه لوایح مبارزه با پولشویی، قاچاقچیان مواد مخدر و متخلفان کلان مالیاتی‌اند که نگران شفافیت تراکنش‌های بانکی خود هستند. آن‌ها در لوای شعارهای انقلابی و تحریک گروه‌هایی از اصولگرایان، مطامع و منافع خود را دنبال می‌کنند. او سپس به نقل از کارشناس مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد نوشت که «با اجرای ضوابط مبارزه با پولشویی یک باند بزرگ قاچاق مواد مخدر که شماره حسابشان به نام یک زن خانه‌دار بود، کشف شد.» به گفته صادقی این موضوع در یکی از جلسات غیرعلنی مجلس اعلام شده. نماینده مردم تهران همچنین به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس در رابطه با موانع توسعه روابط بانکی ایران با جهان اشاره کرد و نوشت که «برخلاف ذهنیت مردم و برخی نخبگان کشور، بخش قابل توجهی از مشکلات برقراری روابط کارگزاری بین بانک‌‌های ایران و بانک‌‌های دنیا، ناشی از علل غیرتحریمی است.» چهارمین توییت صادقی هم جنجالی بود، آنجا که او با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از کشورها سازوکارهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی را جایگزین برخوردهای پرهزینه فیزیکی با جرایم سازمان‌یافته کرده‌اند نوشت که «بنابر گزارش‌ها در سال‌های گذشته داعش از خلأ سیستم بانکی ایران برای پوشش تأمین مالی خود استفاده می‌کرده  که حتی موجب اعتراض سوریه شده است.» این نماینده در آخرین توییت خود خبر از موافقت مقامات عالی نظام با انجام تعهدات خواسته شده از سوی FATF خبر داد و نوشت که «مراجع امنیتی و نظامی ایران و دفتر رهبر انقلاب که بعضا نسبت به لوایح مبارزه با پولشویی نظر مساعد نداشتند، پس از توضیحات کارشناسان اقتصادی و بانکی تغییر نظر دادند؛ این موضوع را دبیر شورای عالی امنیت ملی و رییس مجلس چندین بار در جلسات علنی و غیر علنی اعلام کرده‌اند.»

ترس از لیست سیاه

FATF از سال 2009 نام ایران، را در لیست سیاه خود قرار داد که مانعی بزرگ برای روابط بانکی ایران و جهان بود. پس از برجام و از سال 94 اگرچه نام ایران در میان کشورهای پرریسک قرار داشت اما از لیست سیاه تعلیق شده بود، با این حال از اسفند سال گذشته، FATF چهارماه به ایران فرصت داد تا چهار لایحه اصلاح قوانین مبارزه با تامین مالی تروریسم، اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی، الحاق ایران به کنوانسیون ﺳﺎزﻣان ﻣﻠﻞ ﻣﺘﺤﺪ ﺑﺮای ﻣﺒارزه ﺑﺎ ﺟﺮاﺋﻢ ﺳﺎزﻣﺎن ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻓﺮاملی و الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کند. سه لایحه اول تاکنون به خواست دولت در مجلس تصویب شدند اما چهارمین لایحه در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس به تصویب نرسید. در این روز نمایندگان دلواپس با نصب بنر، پهن کردن طومار و اعتراض‌های گاه و بیگاه توانستند فضای مجلس را به‌گونه‌ای رقم بزنند که بررسی لایحه یاد شده به مدت دو ماه به تعویق بیفتد. بدین ترتیب حالا این نگرانی وجود دارد که FATF در جلسه تیرماه خود مجددا نام ایران را در لیست سیاه خود قرار دهد. اتفاقی که پس از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های تازه، می‌تواند شرایط سختی برای ایران رقم بزند.

 

تهدید نمایندگان

مخالفان لوایح مبارزه با پولشویی در روزهای گذشته از طریق پیامک برخی نمایندگان مجلس را تهدید کردند. به گفته مصطفی کواکبیان، نماینده تهران، 600 پیامک برای هر نماینده ارسال شده. در این رابطه علیرضا رحیمی، یکی دیگر از نمایندگان مردم تهران در مجلس در توییتر خود نوشت که از گزارش پیامک‎های حاوی تهدید و توهین به نمایندگان در حضور دکتر لاریجانی مشخص شد، مرکز طراحی و ساماندهی پیامک‎ها علیه نمایندگان و مجلس (با هدف رد لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم) شهر مشهد بوده است. حلقه اولترا-افراطی که از کره شمالی برای ایران تصور بیشتری ندارند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :