به مناسبت سال روز در گذشت مرتضی احمدی: صدای تهران قدیم

1394/09/27

به مناسبت سال روز در گذشت مرتضی احمدی:
صدای تهران قدیم

مرتضی احمدی ۱۰ آبان ۱۳۰۳ در تهران به دنیا آمد ،او بازیگر سینما و تلویزیون، صداپیشه و خواننده بود. او در چهار عرصه «سینما، تلویزیون، رادیو و تئا‌تر» بازیگری صاحب سبک، در هنر دوبلاژ گوینده‌ای با یک صدای خاص و منحصربه‌فرد و نیز یادآور عصر طلایی دوبله در کشورمان بود. در نگارش کتاب‌هایش نیز نویسنده‌ای ، خوش‌قلم و توانا نشان می‌داد. کتاب‌هایی که هر یک برآمده و چکیده‌ای از سال‌ها پرسه زدن و جدیت در یکی از عرصه‌های مورد علاقه و فعالیتش بودند.
احـمـدی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده‌ها آواز خواند و در سال ۱۳۲۲ برای کار در رادیو تهران دعوت شد. در یکی از پیش پرده‌ها ترانه‌ای دیگری به نام «کارگرم من» را برای کارگران راه‌آهن اجرا کرد که منجر به اعتصاب آنها گردید پس از پایان اعتصاب دستگیر شد.
احـمدی در ۱۳۲۳ در رادیو تهران چندی بعد در رادیو ایران و بعد از آن در رادیو و تلویزیون ایران مشغول به کار شد تا برنامه‌های کمدی اجرا کند. در دوره‌های مـختلفی در رادیو کار کرد و از جـمله تیپی به نام «بابا جاهل گریان» اجرا کرد و به سبک‌های مـختلف ترانه و آواز خواند. در فروردین ۱۳۵۳ نقش اول سریال پربیننده هردمبیل، نوشته پرویز خطیبی را بازی کرد در نظرخواهی‌از مردم در سال ۱۳۵۶ به‌عنوان مـحبوب‌ترین هنرپیشه رادیو انتخاب شد.
در فروردین ۱۳۴۹ احـمدی به دعوت علی حاتمی ترانه عنوان‌بندی فیلم حسن کچل را، ضربی‌خوانی کرد (که به نام روحوضی نیز شناخته می‌شود). در هـمین سبک در ۱۳۲۸ پنج صفحه موسیقی برای یک شرکت انگلیسی ضبط کرد. او بیش از چهارصد ترانه ضربی و صد و پنجاه ترانه فکاهی خوانده است،و مرتضی احمدی در 30 آذر ۱۳۹۳ در تهران درگذشت.

زلزلهسینما
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.