کارگران چینی نیامده می روند؟

شنبه 18 اردیبهشت 1395

کارگران چینی نیامده می روند؟
حسین امیری خامکانی درباره حضور کارگران چینی در زرند گفت: با مطرح شدن این شایعه، بنده از مسوولان پروژه توضیح خواستم و فرمانداری زرند تایید کرد که 104 نفر کارگر چینی در کارخانه گندله سازی و فولاد مشغول به کار بوده اند. به گزارش ایسنا نماینده مردم زرند در مجلس افزود: نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل وضعیت سنگ آهن و نیاز کشور، وزیر صنعت و معدن تاکید دارند که کارخانه گندله سازی زودتر به بهره برداری برسد و در این راستا مسوولان پروژه تصمیم می گیرند برای تسریع در روند ایجاد کارخانه و نصب ماشین آلات و همچنین نصب تجهیزات کوره بلند، 60 نفر به کارگران قبلی اضافه شود. میری با بیان اینکه مسولین و کارفرمای اصلی پروژه وعده داده هیچ کارگری کارش را از دست نمی دهد و قرار نیست این کارگران چینی جایگزین کارگر ایرانی شوند تصریح کرد: کارگران چینی باید از مرز هوایی وارد کشور شده و ویزای کار بگیرند و وزارت خارجه و اداره اتباع استانداری مطلع هستند و تا توجیه و نیاز نباشد، این کار صورت نمی‌گیرد. نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته مسوولان هولدینگ سرمایه گذار در پروژه های فولاد زرند در شورای اداری شهرستان حضور یافته و این توضیحات را ارائه کرده اند. وی بیان کرد: قطعا این کارگران چینی طبق قرارداد، ماشین آلات و تجهیزات را نصب کرده و از ایران خارج خواهند شد و قطعا دولت چنین اجازه ای نخواهد داد که این کارگران برای کار در کشور بمانند.
در حالی نماینده مردم زرند در مجلس از خروج این کارگران از کرمان خبر داده که مدیر اجرایی پروژه فولاد زرند در پاسخ به این پرسش که «پیمانکاران چینی برای آموزش نیروی ایرانی می آیند؟» صراحتا گفته بود «خیر، چینی ها می آیند تا جایگزین نیروی ایرانی شود و کار نصب را هم در اختیار می گیرند.» هفته گذشته بود که خبری مبنی بر ورود تعدادی کارگر چینی به کرمان در رسانه ها منتشر شد. پیش از این به کارگران گفته شده بود تنها 50 پیمانکار چینی قصد ورود به کارخانه در حال احداث فولاد زرند را دارند اما ایلنا خبر داد که کمپی با ظرفیت هزار کارگر در حال آماده سازی برای استقبال از کارگران چینی است.
شکریان، معاونت اجرایی پروژه هم گفته بود این کارگران در 12 شرکتی که برای پروژه فولاد زرند در همین کارگاه کار می کنند «جایابی» شده اند و هیچکس بیکار نمی شود. به گزارش ایلنا پیمانکار اصلی پروژه شرکت قائم رضا است که بخش ساختمان و نصب پروژه را در اختیار دارد.معاونت اجرایی پروژه زیسکو می گوید، دلیل واگذاری کار به پیمانکار چینی علی رغم اینکه هنوز هم علاقه مندیم پیمانکاران ایرانی این توانمندی را داشته باشند تا طبق برنامه زمان بندی شده کار را تحویل دهند، این است که به گفته ی وی ،پیمانکار ایرانی اصلی کفایت لازم جهت بستن قرارداد به موقع با پیمانکار جزء را ندارد به همین دلیل پروژه به دلایل مختلف به تعویق می افتد.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.