سرقت‌های خرد، آبروریزی‌های کلان مریم سعیدی

منتشر شده در صفحه حقوق و حوادث | شماره شماره ۴۴۹

سرقت‌های خرد، آبروریزی‌های کلان
مریم سعیدی

صبح پنج شنبه مورخ ۲۶ شهریورماه نتایج طرح چهار روزه ی نیروی انتظامی برای ارتقای احساس امنیت در شهر کرمان با حضور فرمانده ی نیروی انتظامی استان کرمان، رئیس پلیس آگاهی و دادستان کرمان در محل کلانتری ۲۱ بررسی شد.
در محوطه ی کلانتری ۲۱ بنرهایی شامل اقدامات کلانتری های شهر کرمان در کشف و برخورد با جرایم مختلف و همچنین بعضی از اموال مسروقه، مشروبات الکلی و… که با تلاش مامورین نیروی انتظامی ثبت و ضبط شده بود، به چشم می خورد.
با توجه به اموال مسروقه ای که به نمایش گذاشته شده بود، می توان میزان بالا بودن سرقت های خرد که فرمانده ی نیروی انتظامی استان کرمان آن ها را آزاردهنده خواند، دریافت این امر دال بر مشکلات اقتصادی و فقری است که سبب می شود قشر ضعیف جامعه به سرقت اموالی هر چند کم ارزش رو آورد.
رضا بنی اسدی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای ارتقای احساس امنیت اجتماعی شهر کرمان که به عنوان هدف نیروی انتظامی می باشد، در حوزه ی فرماندهی نیروی انتظامی با مساعدت پلیس های تخصصی طرح چهار روزه ای اجرا شد که از ۲۲ شهریور آغاز شد و در شهر کرمان اجرا شد.
وی با اظهار رضایت از دستاوردهای این طرح در ایجاد احساس امنیت به برخی از آن ها اشاره کرد:
کشف مقادیر زیادی تریاک در شهر کرمان
دستگیری ۷۶ نفر سارق و ۱۱۶ متهم دیگر
کشف ۱۴۸ گونه سرقت در این چند روز
۴۳۵ مورد توقیف موتور سیکلت و ۶۵ دستگاه خودروی متخلف
۳ مورد کشف قتل و ۴ نفر عامل قتل در شهر کرمان
دستگیری ۲۰ نفراز اراذل اوباش
شهرستان های تابع نیز اقدامات موثری انجام دادند. کشف ۳ مورد قتل در شهرهای جنوبی و دستگیری ۷ نفر قاتل و کشف مقادیر زیادی مواد مخدر در آن حوزه
کشف ۴کیلو هروئین و ۱ کیلو شیشه توسط ایست بازرسی منوجان
دستگیری یک شرور مسلح در منطقه ی چهار شاهی به سمت میناب در عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر و کشف ۲۰۰ کیلو تریاک از وی
با توجه به نتایج به دست آمده از طرح چهار روزه ی مذکور می توان به تلاش شبانه روزی نیروی انتظامی شهر کرمان برای برقراری هر چه بیشتر امنیت، پی برد.
اما مسئله ای که ذهن مرا به خود مشغول کرد، حضور تعدادی از سارقین و متهمین به سرقت در محوطه ی کلانتری ۲۱ بود. دو سارق در کنار اموال مسروقه و زیرتابش نور خورشید به صورت دستبند زده نشسته بودند. چهار تن متهم دیگر نیز در محل حاضر بودند. سوالی که برای من پیش آمد این بود: آیا قانون آیین دادرسی کیفری که همانند هر قانون دیگری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و شورای نگهبان نیز آن را تائید نموده و همچنین رئیس محترم قوه ی قضاییه بر اجرای این قانون از سوی مقامات اجرایی تاکید ورزیده، در رابطه با این افراد اجرا شده است؟
طبق ۷ ماده ی نخستین این قانون که مواد راهبردی نامیده شده اند و با توجه به آن ها می توان گفت روح قانون آیین دادرسی کیفری مبنی براصل برائت و رعایت حقوق متهم می باشد، آیا حقوق این افراد رعایت شده است؟
آیا حضور این افراد طبق حکم قضایی بوده است؟
به نظر می رسد حضور دو مجرم و چهار متهم برای نمایش در برابر دیدگان خبرنگاران امری خلاف رعایت کرامت انسانی و حقوق شهروندی مذکور در قانون آیین دادرسی کیفری می باشد.
با توجه به این که به نظر می رسید سارقین حاضر، در سرقت های خرد دست داشتند باید گفت چرا یک انسان باید از همه لحاظ تحت فشار باشد؟ ضمن اعتقاد به این که سرقت چه خرد و چه کلان هرگز امری قابل قبول نیست و مرتکب به این جرم باید به سزای عمل خود برسد و نیازمندی و فقر هیچ یک مجوز ارتکاب جرم نمی باشند،آیا درست است که سارقین سرقت های خرد در برابر دیدگان خبرنگاران قرار گیرد و سرش را به لحاظ ناراحتی و شرمساری پایین بیندازد؟
آیا حضور این اشخاص در ملا عام سبب نمی شود قبح ارتکاب جرم برای آن ها با این استدلال که مجازات سرقت مگر در موارد سرقت های حدی، مدتی حبس می باشد، و این مدت دیر یا زود به پایان می رسد و امکان اینکه فرد دوباره دست به ارتکاب جرم سرقت بزند با این تفکر که در گذشته علی رغم ارتکاب جرم، در برابر دیدگان خبرنگاران حاضر شدم و بالاتر از این اتفاقی نخواهد افتاد، وجود دارد. پس این بار هم دست به سرقت می زنم و چنانچه دستگیر شدم مدتی مجازات می شوم….
این گونه برخوردها با سارقینی همچون افراد حاضر در کلانتری ۲۱، از منظر عموم این گونه است که زور و قدرت مقامات انتظامی نسبت به این قشر در مقایسه با مرتکبین سرقت های کلان بیشتر اعمال می شود که نوعی دلسوزی و ترحم را نسبت به سارقین سرقت های خرد به دنبال خواهد داشت.
به نظر می رسد با توجه به جدید بودن این قانون اشکالاتی سطحی در اجرای آن وجود دارد که البته هیچ یک از آن ها نمی تواند اهمیت اقدامات مقامات انتظامی و قضایی را که قابل تقدیر می باشند از بین ببرد.

18

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 7
  • امروز: 113
  • دیروز: 429
  • هفته: 2,607
  • ماه: 15,800
  • سال: 76,170