سایه مهر بر سر کرمان، خبر از آمدن نوروز می‌دهد

چهارشنبه 26 اسفند 1394

سایه مهر بر سر کرمان، خبر از آمدن نوروز می‌دهد

سایه مینیاتوری نیمرخ انسانی زیباروی، در کاملترین وضعیت خود قرار گرفته است و هر ظهر پیش از ساعت یک ظهر می توان آن را مشاهده کرد. به دنبال یک دهه پژوهش های بی وقفه پژوهشگر کرمانی ناصر شجاعی در مورد دستکند موسوم به (تاق علی ع) که در کوه های باستانی شیوشگان(مسجد صاحب زمان عج)، انجام داد، متوجه سایه نیمرخ انسانی زیبارویی گردید که در ابعاد 300 متر بلندا و 100 متر پهنا بر دل صخره های ستبر کرمان نقش می بندد. هنرمندان و دستوران (دانشندان) ایران باستان چنان توانمند بوده اند که توانسته بودند قویترین عناصر طبیعی را مانند تار و پود یک قالی تحت اختیار خود قرار دهند و شاهکار هنری – علمی – آیینی را تا پایان جهان بیافرینند، اجزای تشکیل دهنده این تابلو فرش نقاشی شده، عبارت از خورشید، کوه، سایه و سایر اجزای سرشت طبیعی می باشند که می تواند معادلات بسیاری را در پیدایش علم و هنر بشری را دچار دگرگونی کند. نتایج تحقیقات اولیه نشان می داد که قبله گاه مهرپرستان در کرمان می باشد. نتایج تحقیقات دوم که جدا از تحقیقات پیشین نبود، ثابت می کرد که البرزکوه نیز همین مکان می تواند باشد.
البرزکوه نامدار، که تمام متون باستانی و مذهبی و استوره ایی ایران، به این جایگاه مینویی و سپندینه ختم می شود، همان البرزکوه نامدار است. مقاله شجاعی تحت عنوان؛ تاق علی ع از منظر گردشگری، رتبه برتر کشور را ازآن خود کرد، و 6 پروفسور برتر در زمینه های باستان شناسی و جامعه شناسی و هنر و . . . این تحقیقات را تایید کردند. از سویی در مقاله ایی دیگر شجاعی کاشف هنر پیشدادیان و بنیان گزار سایه نگاری در باستان شناسی لقب گرفت. ناصر شجاعی گفت:« اگر دنیا به این یادمان باستانی پی ببرد برای دیدن این جایگاه هتل های بسیار زیادی باید ساخت تا جوابگوی مشتاقان مردم سراسر گیتی باشد. این اثر می تواند سیل سونامی گردشگری را روانه کرمان کند، هم چنین در کنار آن، بازار فروش سوغات کرمان نیز رونقی تمام خواهد یافت. ولی علیرغم همه مخالفت های گروه های دوستداران باستان شناسی و محیط زیست و … شوربختانه تخریب کوه هم چنان با سرعت در حال جریان است. در شاهنامه آمده است که کرمان سهم رستم شد و مکانی در بام کرمان وجود دارد که به تخت رستم شهرت دارد، یعنی شاه نشین و مکان کاخ فرمانروایی رستم، این خرابه ها اکنون به قلعه اُزبک ها شهرت دارد. لذا خواهش می کنیم که تاریخ و تمدن کهن فرهنگ ایران زمین را نابود نکنید این اوج هنر ایرانیان است که قدمتی بسیار کهن دارد و خواهش داریم که به مردم نجیب کرمان بیش از این بی حرمتی نکنید، هتلی در دل قبرستان، نمی تواند توجیه مناسب اقتصادی برای تخریب محیط زیست و باستان شناسی، برای ساخت هتل باشد.
هر چند که این قرارداد از روز اول مساله دار است و شکایاتی به مراجع ذیصلاح شده است. اگر تنها یک نقطه در آثار باستانی ایران مصداق این شعر باشد در کرمان است. هنر نزد ایرانیان است و بس. در اینجا جا دارد از نمایندگان راستین مردم در شورای شهر که زیر بار هیچ قراردادی نرفته اند و با جان و دل از مخالفت سر باز نمی زنند، کمال تشکر و قدردانی را مردم کرمان از شما دارند و نام نیکتان زیبنده نگاشتن با افتخار در تاریخ می باشد.»

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.