برای نخستین بار از خیرین ورزش یار کشور تقدیر شد/ محمد صنعتی؛ یکی از پنج خیر ورزش یار کشور

یکشنبه 23 اسفند 1394

برای نخستین بار از خیرین ورزش یار کشور تقدیر شد
محمد صنعتی؛ یکی از پنج خیر ورزش یار کشور

اگر پیش از این فقط کرمانی ها نام او را شنیده بودند، حالا دیگر در کشور برای خود نام و آوازه ای پیدا کرده است. نام و آوازه ای که بیش از هر نام و آوازه دیگری ارزش دارد. قرار گرفتن نام محمد صنعتی، پیشکسوت ورزش استان کرمان و خیر بزرگ کرمانی، جزو پنج خیر ورزش یار کشور در حالی رخ داد که سال هاست نام محمد صنعتی نه فقط در ذهن و قلب ورزشکاران کرمانی، که در ذهن و قلب اکثر مردم کرمان جای گرفته است. فردی که همیشه دست به خیر بوده و تا آن جا که می توانسته برای دیار خود مایه گذاشته است و حالا از او به عنوان یکی از پنج خیر ورزش یار کشور تقدیر و تجلیل شده است. این اتفاق در نخستین همایش خیرین ورزش یار کشور رخ داد و نشانِ افتخار، لوحِ سپاس و تندیسِ ویژه همایش با دستان محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به محمد صنعتی اهدا شد.
سید حسن خمینی؛
مهمان ویژه خیرین ورزش یار
چهارشنبه گذشته نخستین همایش خیرین ورزش یار کشور در حالی در هتل المپیک تهران برگزار شد که محمد صنعتی و 159 خیر ورزش یار در این همایش حضور داشتند. سید حسن خمینی نوه بنیانگذار انقلاب، یکی از میهمانان ویژه این مراسم بود. با ورود او به سالن جماعت ابتدا صلوات فرستادند و سپس در حدود 5 دقیقه ایستاده برای او دست زدند. محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، هاشمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی، سجادی معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای، احمدی معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش، خادم معاون حقوقی، مجلس و امور استان ها، شعبانی بهار معاون توسعه ورزش همگانی و رباب شهریان معاون امور ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان به همراه مدیران کل ستادی و استانی وزارت ورزش و جوانان، روسای فدراسیون ها، ورزشکاران و پیشکسوتان از دیگر حاضران در این همایش بودند.
گزارش صنعتی از اقدامات خیرین
ورزش یار در کرمان
محمد صنعتی در این همایش به بیان خلاصه ای از فعالیت های خیرین ورزش یار در استان کرمان پرداخت. این خیر بزرگ کرمانی گفت: خیرین ورزش یار در 10 سال گذشته، 7.5 میلیارد تومان به توسعه ورزش استان کمک نقدی کردند. صنعتی افزود: همچنین 17.5 هکتار زمین در اختیار اداره ورزش و جوانان استان کرمان قرار گرفته و در رفسنجان هم خانواده آگاه به نام خجسته آگاه در حال ساخت مجموعه ورزشی با 100 میلیارد تومان اعتبار هستند. وی تصریح کرد: این مجموعه ورزشی اکثر رشته های ورزشی را پوشش خواهد داد و ساخت آن تاکنون 50 درصد پیشرفت داشته است. صنعتی با تشکر از مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان کرمان اظهار داشت: از دیگر اقدامات خیر در توسعه ورزش کرمان می توان به ساخت ورزشگاه 30 هزار نفری در کرمان، 15 هزار نفری در رفسنجان و 15 هزار نفری در شهربابک توسط صنایع مس اشاره کرد.
استاندار کرمان حامی ورزش است
محمد صنعتی در پایان صحبت هایش با اشاره به اقدامات رزم حسینی استاندار کرمان در جهت نوسازی و عمران شهری، عنوان کرد: استاندار کرمان در این دو سال تلاش های زیادی در جهت عمران و آبادانی کرمان انجام داده. ایشان همچنین نشان داده که حامی ورزش است و از این جهت از وی تشکر می کنم.
خیرات در توسعه ورزش ماندگار است
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی هم در این همایش گفت: صدقه و خیرات در توسعه ورزش، ثوابی است که تا همیشه به یادگار می‌ماند. وی در نخستین همایش خیرین ورزش‌یار، با اشاره به روایات و احادیث مختلف در مورد اهمیت خیرات و صدقه در اسلام، افزود: در فرهنگ دینی ما، برای صدقه و کارهای خیر دستورهای بسیاری وجود دارد و ثواب بسیار بزرگی برای آن درنظر گرفته شده است. وی با بیان اینکه بهترین کار خیر، صدقات جاریه است، گفت: ایران، جامعه جوانی دارد و افرادی که سرانه و یا فضاهای ورزشی در مناطق محروم ایجاد می‌کنند، بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه را کاهش می‌دهند و بطور حتم ثواب بسیاری در انتظار آنها خواهد بود. فرزند یادگار امام خمینی (ره) افزود: پیوند عمیقی میان ورزش قهرمانی و عمومی وجود دارد و ایجاد نشاط اجتماعی می‌تواند نقش بسزایی در توسعه کشور داشته باشد. وی با بیان اینکه در حوزه ورزش، راه نرفته بسیاری پیش رو داریم، گفت: دولت و وزارت ورزش و جوانان، تلاش‌های زیادی انجام می‌دهند تا بتوانند سرانه و فضاهای ورزشی کشور را افزایش دهند. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی افزود: واقعیت اینست که جایگاه ایران در ورزش با توانمندی‌های جامعه ما فاصله زیادی دارد. باید این فاصله‌ها را کاهش دهیم و یکی از راهکارها اینست که ورزش به عنوان یک واقعیت ضروری در جامعه تا دورافتاده‌ترین نقاط کشور توسعه یابد.و ی گفت: برای ایران بسیار نامطلوب است که از میانگین جهانی به میزان 2 برابر و یا بیشتر در مقوله ورزش عقب باشد، امیدوارم با تلاش مسئولان و مشارکت فعال خیرین بتوان فاصله‌های موجود را کاهش داد.
از خیرین ورزش یار که دستی را برای کمک به دولت دراز کردند تشکر می کنیم
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سخنگوی دولت هم در این همایش با بیان این که رئیس جمهور ماموریت ویژه ای به من ابلاغ کرده است، گفت: طی نامه ای رسمی از سوی دکتر روحانی به من ماموریت داده شده که ورزش را به صورت عام و المپیک را به صورت خاص در دستور کار قرار دهم و نسبت به رفع موانع مالی آن اقدام کنم. محمدباقر نوبخت با تاکید به این نکته که ایران افتخار همه ما و نام ایران عزیزتر از جان ما است، افزود: ما از مزیتی برخوردار هستیم و آن جوانی جمعیت است. از این رو آنچه برای جوانان می‌‌گوییم می‌توانیم برای بخش‌های مختلف جامعه بیان کنیم؛ بنا به اهمیت این موضوع جوانان را به عنوان عاملی که می‌تواند شاداب‌کننده باشند و در کنار ورزش قرار بگیرند، می‌شناسیم. وی ادامه داد:‌ هیچ یک از بخش های کشور به مثابه گوهری که به دکتر گودرزی سپرده شده است با اهمیت نیست و برای حل مشکل مهم ترین بخش کشور یعنی جوانان دارویی به نام ورزش گذاشته شده است. چرا که پرداختن به ورزش پرداختن به جوانان و پرداختن به جوانان پرداختن به جامعه است. سخنگوی دولت در ادامه با طرح این پرسش که آیا دکتر گودرزی و یا هر فردی که در مسند وزارت ورزش و جوانان بنشیند می تواند به تنهایی فعالیت کند؟ اظهار داشت: به طور حتم نمی تواند وامکان موفقیت در آن کم است. ما بودجه وزارت ورزش و جوانان را با توجه به محدودیت های مالی دولت 42 درصد افزایش دادیم و این در حالی است که بودجه 95 حدود 12 درصد افزایش داشته است. اما هر چه قدر در بخش ورزش و جوانان افزایش داشته باشیم برای اقداماتی که قرار است انجام شود، ناکافی است. رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصریح کرد: هر چقدر بتوانیم از صور مختلف، همکاری بخش خصوصی و مردمی را داشته باشیم، موفق‌تر می‌شویم. در حال حاضر تقریبا نمی‌توانیم طرح‌های جدید را که لازمه کشور است آغاز کنیم چرا که طرح‌های نیمه‌کاره زیادی داریم به همین دلیل به نمایندگی از دولت از همه خیرین ورزش یار که در این کار بزرگ، میهن را یاری می‌کنند تشکر می‌کنم.
محمد باقر نوبخت با بیان اینکه در روزهای سختی قرار داریم خاطرنشان کرد: قبل از اینکه به این برنامه بیایم با دو وزیر ملاقات داشتم و پس از این برنامه هم باید با چند وزیر دیگر دیدار کنم که بدون شک تمام آن‌ها به فکر رفع مشکلات و پرداخت‌های جاری هستند. وی خاطرنشان کرد: از اینکه گودرزی می‌داند در چه شرایط سختی قرار داریم و درخواست جدیدی را به من ارجاع نمی‌دهد باید از وی تشکر کنم چرا که با اندک بودجه باقی مانده باید پروژه‌های نیمه کاره را به اتمام برسانیم و به همین دلیل پروژه جدیدی را آغاز نمی‌کنیم.
معاون رئیس جمهور گفت: روحانی در واکنش به نامه دکتر گودرزی حدود نیم صفحه برای من نوشت که چه وظایفی دارم که مشکلات ورزش را قبل از المپیک به سرانجام برسانم باید برنامه‌ریزی کنیم تا برای شکوفایی قهرمانان گام برداریم و به همین دلیل امروز یک روز خاص و کاملا ورزشی است.
نوبخت با بیان اینکه باید تلاش کنیم اقدامات موثری در راستای بالندگی جامعه داشته باشیم عنوان کرد: من به نمایندگی از دولت از خیرین ورزش‌یار تقدیر و تشکر می‌کنم که دستی را برای کمک به دولت و ملت دراز کردند. همچنین باید از گودرزی و همکارانش هم تشکر کنم. در آینده جلساتی را برگزار خواهیم کرد و امیدوارم بتوانیم با اقدام مناسب مشکلات ورزش را به فرجام برسانیم و برای این کار تا روز پنجشنبه هفته آینده بیشتر زمان نداریم.
خیرین ورزش یار به اندازه اعتبارات دولتی، به ما کمک کردند
محمود گودرزی در نخستین همایش تجلیل از خیرین ورزش یار با اشاره به حرکت روبه جلوی ورزش ایران، گفت: امیدورام اجازه دهند تا طرح آمایش سرزمینی که آغاز نسبتا خوبی داشته، با موفقیت در شناسایی و پرورش قهرمانان پایدار کشور دنبال شود تا از افت و خیزها در کسب نتایج مناسب فاصله بگیریم .دکتر گودرزی تصریح کرد: در سال جاری با زحماتی که حوزه خیرین ورزشیار داشته اند و با پیگیری معاونت توسعه منابع و پشتیبانی توانستیم به میزان اعتبارات عمرانی که دولت در اختیار ما می گذارد، از خیرین کمک بگیریم تا سطح تکمیل طرح های نیمه تمام ورزشی، افزایش پیدا کند. وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ورزش سال بسیار سختی را از لحاظ اقتصادی پشت سر گذاشته است، گفت: امیدوارم به برکت هفته نیکوکاری، بتوانیم از خدمات بیشتر خیرین ورزش یار و بخش خصوصی بهره مند شویم تا جوانان کشورمان در فضایی آرام و مثبت، قابلیت های خود را توسعه داده و نسل شادابی را در ورزش کشور شاهد باشیم.
دست خیرین ورزش یار را می بوسیم
معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان از شناسایی 421 طرح نیمه تمام ورزشی برای واگذاری به خیرین ورزشیار خبر داد و گفت: در حال حاضر 92 طرح نیمه تمام به خیرین ورزش یار 16 استان واگذار شده است. سید مناف هاشمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزیر ورزش و جوانان، درباره مراسم خیرین ورزش‌یار اظهار داشت: تلاش ما این بود از نظر قانونی شرایطی را فراهم کنیم تا برخی پروژه‌ها توسط خیرین تکمیل شود. 5 هزار میلیارد تومان نیاز ما در سال 95 است اما دولت مبلغی کمتر از هزار میلیارد را در سال 95 در اختیار ما قرار می‌دهد بنابراین با چنین رقمی نمی‌توان پروژه‌های نیمه تمام را تکمیل کرد. وی افزود: ما 232 پروژه را تعیین تکلیف کردیم که 92 پروژه توسط خیرین کامل شده است. از طرفی بودجه ما زمانی که دکتر گودرزی وزارت را تحویل گرفت 500 میلیارد بود که این اعتبارات در سال 95 به هزار و 100 میلیارد خواهد رسید. معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: خدا را شاکرم که این توفیق نصیب ما شد تا بتوانیم برای اولین بار این مراسم را برگزار کنیم و میزبان عزیزانی باشیم که در امر ورزش خیر هستند و دست آنها را می‌بوسیم. می‌دانید که از سال‌های قبل خیرین در وزارت آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه، بهداشت، ساخت بیمارستان و مسائلی از این قبیل فعال بودند و ما هم به این نتیجه رسیدیم که بدون کمک خیرین کارها به خوبی پیش نمی‌رود و به همین دلیل خیرین در امر ورزش هم ورود کردند. وی ادامه داد: دولت اجازه داده تا طرح‌های نیمه‌کاره ورزشی را به خیرین بسپاریم و از ابتدای سال، 92 پروژه ورزشی در 16 استان را تحویل دادیم و کارها در حال اتمام است. این کار خیرین هم جای تشکر دارد. هرچند که آنها از ما تشکری نمی‌خواهند و با اعتقاداتشان کار می‌کنند اما به هر حال ما باید برای فرهنگسازی از آنها تشکر و تقدیر کنیم. دکتر هاشمی تصریح کرد: ورزش کشور سالانه نیازمند 5 هزار میلیارد تومان بودجه در همه حوزه‌ها است اما ما توقع نداریم که دولت همه آن را بدهد بلکه یک دوم آن را دولت بدهد و بقیه با مشارکت خیرین انجام خواهد شد.

رفسنجانکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *