مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در بازدید از روزنامه «پیام ما» عنوان کرد: اتمام پروژه فاضلاب شهری به شرط سرمایه گذار

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 587

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان در بازدید از روزنامه «پیام ما» عنوان کرد:
اتمام پروژه فاضلاب شهری
به شرط سرمایه گذار

روز گذشته محمد طاهری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان (آبفا) به همراه حسین غفاری مدیر روابط عمومی این شرکت به دفتر پیام ما آمد و با سردبیر و اعضای تحریریه این روزنامه دیدار کرد. طاهری در این بازدید که دو ساعتی هم طول کشید گفت: کسی که کار رسانه ای می کند باید عاشق باشد چرا که درآمد این حوزه نسبت به دیگر حوزه ها کمتر است اگرچه زیبایی های کار رسانه بیشتر است. مدیرعامل آبفای کرمان با اشاره به سفر کاری اخیرش به ژاپن اظهار داشت: ما از تاسیسات ژاپنی ها بازدید کردیم و دیدیم که از نظر سخت افزاری تفاوت چندانی با ایران وجود ندارد و پیشرفت ژاپن صنعتی به دلیل نظم و فرهنگ است. وی افزود: طی ده روزی که آنجا بودم یک بار صدای بوق ماشین نشنیدم. در ان جا نظم و فرهنگ حرف اول را می زند و دلیل پیشرفت هم همین است. به طور مثال پرت آب در این کشور ۵ درصد است اما در ایران از ۲۰ تا ۵۰ درصد پرت آب داریم. در برخی مناطق استان کرمان پرت آب به ۶۰ درصد هم می رسد. طاهری اضافه کرد: این صحبت ها را کردم تا بگویم ما در کشورمان نیاز به فرهنگ سازی داریم. کاری که رسانه ها باید انجام دهند و انصافا چه کار سختی است.
مدیرعامل آبفای کرمان در بخش دیگری از سخنانش به انتخابات اخیر هم اشاره کرد و گفت: همه جا باید به رای مردم رجوع کرد. باید در طول دوران از مردم استفاده کرد و فقط نزدیک انتخابات به یاد مردم نیفتیم. چرا باید در جامعه امروز برخی به رای مردم اهمیت ندهند در حالی که حضرت امیرالمومنین یک هزار و ۴۰۰ سال پیش از حق مردم سخن می گفت. طاهری با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی و قانون اساسی ما این ظرفیت را برای مشارکت مردم ایجاد کرده، عنوان کرد: باید به نقش مردم توجه شود. چرا برخی جریان های سیاسی فقط در انتخابات به فکر مردم می افتند؟ چرا جوانان نقشی در این جریان ها ایفا نمی کنند؟ همین می شود که برخی گروه ها کادرسازی نمی کنند و با مشکل مواجه می شوند. وی با اشاره به اینکه مردم صاحب این انقلابند اظهار داشت: من این صحبت ها را به عنوان یک شهروند معمولی می گویم نه به عنوان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان.
طاهری در ادامه صحبت هایش را به شرکت آب و فاضلاب کرمان معطوف کرد و گفت: در استان کرمان میانگین بارندگی ما زیر ۱۳۰ میلی متر است در حالی که در جهان حدود ۸۰۰ میلی متر است. در این استان کویری ما باید آب را تامین کنیم. چه از نظر کمی و چه کیفی. مدیرعامل آبفای کرمان افزود: ما ۵۷۰ هزار مشترک در استان داریم. برای آب رسانی به این مشترکان هشت هزار و ۸۰۰ کیلومتر شبکه توزیع داریم که برای نگهداری این تاسیسات باید سالانه هزینه های بالایی کنیم. چرا که این تاسیسات با آب سرو کار دارند و دچار خوردگی می شوند. وی با اشاره به اینکه در چهار شهر کرمان، سیرجان، ماهان و کهنوج پروژه فاضلاب در حال اجراست عنوان کرد: این چهار شهر به دلیل مسائل زیست محیطی انتخاب شدند و امیدوارم پروژه فاضلاب کهنوج تا بهار تمام شود. وی تصریح کرد: در شهر کرمان هم اکنون ۲۰ هزار مشترک فاضلاب داریم. طاهری با بیان اینکه مردم می پرسند که چرا پروژه فاضلاب جلو نمی رود، خاطرنشان کرد: دلیل این امر کمبود اعتبار و سختی کار است. مدیرعامل شرکت آبفای کرمان اضافه کرد: امیدوارم با حمایت های استاندار محترم، سال آینده سرمایه گذار پای کار فاضلاب شهر کرمان بیاید. طاهری در پاسخ به این سوال که چه سودی نصیب سرمایه گذار پروژه فاضلاب می شود، گفت: با فروش پساب در چند سال سرمایه اش برمی گردد. پیش بینی ما این است که ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز باشد که پس از چند سال می تواند پساب را بفروشد. وی اضافه کرد: در هر ثانیه یک هزار و ۴۰۰ لیتر پساب با اجرایی شدن پروژه فاضلاب کرمان تولید می شود که قرار است ۵۰۰ لیتر در ثانیه به پروژه پتروشیمی کرمان اختصاص داشته باشد.
وی در پاسخ به این سوال که اگر برای پروژه فاضلاب شهر کرمان سرمایه گذار بیاید، چه مدت طول می کشد تا این پروژه به پایان برسد، اظهار داشت: اگر سرمایه گذار بیاید ظرف مدت سه تا پنج سال پروژه فاضلاب شهر کرمان به اتمام می رسد.
طاهری همچنین در پاسخ به این سوال که چرا می گویید دستگاه های تصفیه خانگی مناسب نیستند، گفت: به این دلیل که این دستگاه ها باید همیشه در مدار باشند. نفس این دستگاه ها بد نیست، اما به محض اینکه از مدار خارج شوند و فرضا ۲۴ ساعت خاموش باشند، باکتری تولید می شود و باعث آلودگی آب می شوند. مدیرعامل شرکت آبفای کرمان افزود: سه سال پیش ما به طور تصادفی از ده خانه که از دستگاه های خانگی تصفیه آب استفاده می کردند نمونه برداری کردیم و همه این آب ها مشکل داشتند.

29

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 461
  • دیروز: 805
  • هفته: 5,439
  • ماه: 24,925
  • سال: 183,677