امام جمعه کرمان با انتقاد از استقبال کم مردم از مساجد: نباید کاری کنیم که مردم از دین متنفر شوند

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 582

امام جمعه کرمان با انتقاد از استقبال کم مردم از مساجد:
نباید کاری کنیم که مردم از دین
متنفر شوند

امام جمعه کرمان روز گذشته در دیدار اعضای دبیرخانه و تعدادی از فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمان گفت: متاسفانه آن استقبالی که شایسته مساجد است، صورت نمی گیرد، البته در روستاها این وضعیت بهتر است و استقبال مردم تا جایی که می دانم، در این مناطق خوب است.
به گزارش ایسنا آیت الله جعفری با اشاره به اینکه با توجه به جمعیت شهر کرمان و تعداد مساجد، افراد کمی در این مکان مذهبی حضور می یابند، تصریح کرد: در گذشته استفاده های دیگری از مساجد می شد و بسیج پایگاه هایی در مساجد ایجاد کرده بود. امام جمعه کرمان با بیان اینکه باید مردم را ارشاد کرد، گفت: برخی به اصطلاح روشنفکران، حضور در مساجد را کسر شان خود می دانند و متاسفانه در جلسات سخنرانی و مذهبی حاضر نمی شوند لذا با فرهنگ دین، مسجد و … آشنا نمی شوند.
وی تاکید کرد: مساجد باید احیاء شوند و راهکار آن، مسئله ساده ای نیست و باید با حضور مسوولان دستگاه های فرهنگی، ائمه جماعات و از اقشار مختلف مردم، هم اندیشی صورت گرفته و راهکار عملی ارائه کنند که حتما وجود دارد. آیت الله جعفری با اشاره به توصیه پیامبر اسلام به امیرالمومنین علیهما السلام در فرستان ایشان به یمن گفت: باید نماز جماعت را سبک بخوانیم و سخت نگیریم؛ نباید کاری کنیم که مردم از دین متنفر شوند و برخورد ما با این مسائل باید برخورد اسلامی به معنای واقعی کلمه باشد. وی بیان کرد: در همه کارها این اصل اساسی باید رعایت شده و نباید مردم معطل شوند، باید با مردم با اخلاق حسنه برخورد کنیم که خود این حرکت، تبلیغ عملی برای دین است.
نماینده ولی فقیه در کرمان اظهار کرد: باید در زمان کنونی روش های تبلیغ تغییر کند و در این زمینه هم اندیشی کنیم که چه کاری برای استقبال بیشتر مردم از مساجد باید صورت بگیرد و چه عواملی موجب کاهش توجه آنها به مساجد شده است؟ وی افزود: متاسفانه خواص نیز کمتر به نماز جمعه و جماعت می آیند و بارها این مسئله را مطرح کرده ام که چرا مسوولان بلندپایه (البته نه برای تشریفات و تظاهر)، مرتب در این مراسم حضور نمی یابند؟ البته می دانیم گرفتار هستند، اما آنطور که باید مدیران و مسوولان در نماز جمعه شرکت نمی کنند.
امام جمعه کرمان در بخش دیگری از سخنان بیان کرد: غربی ها دین و انسانیت ندارند و براساس مصالح سیاسی خود حرکت می کنند؛ زمانی این مصالح اقتضاء می کند که بگویند رابطه ای با منافقین نداریم و زمانی آنها را حمایت کرده و به آنها پول و جا می دهند.
وی در ادامه با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) مبنی بر پرهیز از گمان بد و … اظهار کرد: یکی از بداخلاقی هایی که در جامعه ما وجود دارد، بدبینی است، باید در برخی مسائل حمل بر صحت کرده و علاوه بر این نباید آبروی مردم را به خطر بیندازیم و معتقدم سوء ظن از بدترین کارهاست و به دنبال بدبینی، تجسس و بعد از آن مشکلات دیگری به وجود خواهد آمد.

13

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :